
U čak 104 zemlje svijeta ženama je zabranjeno da rade određene poslove!
U većini zemalja svijeta žene se suočavaju sa pravnim ograničenjima po pitanju posla kojim se smiju baviti.
Izvor: bigthink.com
Foto: rudall30 / Shutterstock.com
U većini zemalja svijeta žene se suočavaju sa pravnim ograničenjima po pitanju posla kojim se smiju baviti.
Izvor: bigthink.com
Foto: rudall30 / Shutterstock.com
Žene nisu unazađene samo zbog rodnog raskoraka u platama, već i zbog toga što su u većini zemalja neki poslovi zakonom rezervisani samo za muškarce. Ženama su ti isti poslovi zabranjeni.
Izdanje publikacije “Žene, biznis i zakon” Svjetske banke za 2018. godinu se fokusiralo na zakonska ograničenja za zapošljavanje žena i otkrilo je da ovaj “rodni jaz pri zapošljavanju” postoji u 104 od 189 ekonomija širom planete.
Ukupne brojke pokazuju da to znači da se za više od 2,7 milijardi žena pravno ograničava da imaju iste mogućnosti zaposlenja kao i muškarci.
Na sljedećoj mapi plavom bojom su označene zemlje u kojima nema ograničenja po pitanju zapošljavanja žena. Narandžastom bojom su označene zemlje u kojima vrijedi barem jedno ograničenje po pitanju zapošljavanja žena.
104 ekonomije još uvijek imaju zakone koji sprečavaju žene da rade odeređene poslove, Foto: Women, Business and the Law Database/wbl.worldbank.org
U izvještaju se navodi slučaj Svetlane Medvedeve, Ruskinje čija je ambicija bila da postane kapetanica broda i zbog toga je proučavala navigaciju. Diplomirala je kao navigatorka da bi joj jedan potencijalni poslodavac rekao da je prema Uredbi broj 162 kapetan broda jedan od 456 poslova u Rusiji koji se smatraju isuviše napornim, štetnim ili opasnim za žene.
Svetlana je tužila kompaniju, ali je sud utvrdio da je, kao što je i predviđeno tim propisom, zaštita njenih reproduktivnih prava bila važnija od njenog prava na izbor posla.
Svetlana je dobila “ne” od cijelog pravosudnog lanca u Rusiji. Tek nakon što je UN Komitet za eliminaciju diskriminacije žena stao na njenu stranu ruski Okružni sud se u septembru 2017. godine složio s tim da je bila diskriminisana. Međutim, sud nije naredio spornoj kompaniji da zaposli Svetlanu ili da joj sve to nadoknadi, a Uredba broj 162 je ostala na punoj snazi u Rusiji.
Svetlana Medvedeva, Foto: Personal Archive/themoscowtimes.com
“The Economist” je kreirao mapu koja daje uvid u neke od specifičnih ograničenja u izabranim zemljama.
U kategoriji “moralno neprikladni” se nalazi sljedeće:
Primjeri koji se nalaze u kategoriji “naporni”:
Foto: 271 EAK MOTO / Shutterstock.com
Ovo mora biti “preopasno” za žene (naročito u pogledu njihovog reproduktivnog kapaciteta):
I na samom kraju, neka noćna ograničenja:
Neka ograničenja se primjenjuju u većem dijelu Afrike, ali ne i u graničnoj zoni koja se prostire od Južne Afrike do Kenije. Isto važi i za veći dio Azije, ali ne i za Indoneziju ili Laos. Neka ograničenja važe i u većem dijelu Južne Amerike, ali ne i u Paragvaju, Peruu, Kolumbiji i Surinamu.
Najzrelije ekonomije nemaju ograničenja za zapošljavanje žena, ali i tu postoje izuzeci – posebno u Francuskoj, Češkoj i Sloveniji.