Zagovarači (reproduktivnog, ali i mentalnog) zdravlja žena i pristalice Demokratske stranke su se obavezali na borbu protiv mjera i napora da se uopšte stavi pitanje na pravo na abortus širom SAD-a.
Priredila: Nataša Bursać
Foto: Sundry Photography / Shutterstock.com
Ova borba da se zaustavi implementacija gotovo potpune zabrane na abortus u Alabami će, po svemu sudeći, „divljati“ još mjesecima nakon što je Senat usvojio zakon kojim se abortus zabranjuje u bilo kojem stadijumu trudnoće.
Naime, Senat Alabame, u kojem većinu imaju republikanci, glasao je sa 25 prema šest glasova za to da se abortus u bilo kojoj fazi trudnoće smatra krivičnim djelom kažnjivim sa 99 godina zatvora ili doživotnim zatvorom onom ko vrši abortus.
Jedini izuzetak bio bi ako je zdravlje žene ozbiljno ugroženo. Nadalje, Senatori su odbili prijedlog da se kao izuzetak uzmu slučajevi silovanja ili incesta.
Kako se procjenjuje to će biti najoštriji zakon o abortusu u Americi.
Jer, to je tek jedan u nizu restrikcija abortusa na državnom nivou, kao direktan odgovor na “Roe v Wade” odluku koja je legalizovala abortuse širom države.
„Danas sam potpisla zakon Alabaminog čina zaštite ljudskog života.“, rekla je tom prilikom, nazivajući sam zakon „jakim testamentom uvjerenja stanovnika Alabame da je svaki život bitan i dar od Boga“.
Zagovarači (reproduktivnog, ali i mentalnog) zdravlja žena i pristalice Demokratske stranke su se odmah po tom obavezali na borbu protiv mjera i napora da se uopšte stavi pitanje na pravo na abortus širom SAD-a.
Jednako tako, prethodne je sedmice i država Džordžija (šesta po redu) stavila zabranu na abortuse.
This anti-abortion law in Georgia is so upsetting, inhumane, and blatantly demonstrative of a hatred of women, a disregard for our rights, bodies, mental health, and essentially a punishment for rape victims, forcing to carry the baby of their rapist. https://t.co/WROYaLAwPG
— Nahanni Fontaine (@NahanniFontaine) May 15, 2019
Naopako.
Arhaično.
Represivno.
S**nje.
Pritom su samo tri žene imale priliku uopšte da pristupe pomenutom glasanju.
Hajde sada da razmislimo na trenutak o tome i upijemo to sve.
„Ono što ste upravo poručili mojoj ćerkici je da je ok da ju neko siluje i da ona u slučaju trudnoće mora da rodi.“ – samo je jedan od potresnih komentara iz Senata.
„Pogledali su ih u oči i glasali su protiv njih.“, dodala je aktivistkinja Džena King Šepard (Jenna King-Shepherd), kao komentar na činjenicu da su donosioci zakona u tom trenutku bili u prisustvu žrtava silovanja, koji su tom prilikom i svjedočili.
Foto: Instagram
Jedno je jasno – (između ostalog) nezastupljnost opet uzima danak. I opet će. Ukoliko se nešto ne poduzme.
Oni koji nastoje da to promijene naglašavaju da je širom zemlje abortus legalan – za sada, uprkos ovim pravnim potezima.
Na snagu neće stupiti još neko vrijeme sigurno. Ukoliko se njih pita pak neće nikako. Borba je tek počela.
Podrška ne izostaje. I to ona lična.
Mnoge javne ličnosti istupile sa svojom pričom o abortusu:
U skladu sa novom evropskom regulativom koja reguliše rad internet medija, unaprijedili smo uslove korišćenja svog internet magazina i politiku upotrebe kolačića. Nastavkom korišćenja internet magazina smatraće se da ste saglasni sa pomenutim uslovima i politikama. Više informacija o uslovima korišćenja i politici upravljanja kolačićima možete da saznate OVDJE. PRIHVATAM