Ove tri žene su mlade. Moćne su. I upravo su ispisale istoriju.

Simone Biles. Coco Gauff. Brigid Kosgei. Želite upamtiti ova imena. Iza njih je krajnje uzbudljiv vikend.

Prevela: Saša Leper

Christina Kline / CNN

Jedna je upravo doskakutala na poziciju najodlikovanije gimnastičarke ikada. Druga si je servirala mjesto najmlađe osobe koja je osvojila tenisku titulu u posljednjih 15 godina. Treća je izrazito brzo istrčala 42,2 km i time oborila svjetski rekord.

Odajmo priznanje ovim nevjerovatnim mladim ženama u njihovim disciplinama.

Simone Biles je osvojila više medalja nego bilo koji drugi gimnastičar – ikada

Kao olimpijska šampionka, Bilesova već spada među najbolje od najboljih na polju gimnastike.

Njena rekordna 24. medalja koju je osvojila na svjetskom prvenstvu u nedjelju je učvrstila njen status najbolje gimnastičarke svih vremena, bez obzira na pol.

Prethodni rekord je držao bjeloruski gimnastičar Vitaly Scherbo, koji je u karijeri ukupno osvojio 23 medalje sa svjetskih prvenstava.

Međutim, Bilesova se nije zaustavila samo na dvadeset i četiri. Svoju 25. medalju – takođe zlatnu – je osvojila iz oblasti vježbi na podu.

Coco Gauff je upravo postala najmlađa profesionalna šampionka u tenisu u prethodnih 15 godina

Uprkos tome što nije imala najsjajniji početak WTA turnira u Lincu u Austriji, Gaufova je na kraju trijumfovala, i to kao najmlađa teniserka u posljednjih 15 godina.

Iako je izgubila u kvalifikacijama, ovo petnaestogodišnje tenisersko čudo je dobilo još jednu priliku nakon što je jedan od igrača odustao zbog povrede.

Gauffova je uspjela ući u finale u kojima je pobijedila Jelenu Ostapenko  6-3, 1-6, 6-2.

Nicole Vaidisova je od 2004. godine bila najmlađa pobjednica prvenstva WTA, na kome je osvojila svoju prvu titulu.

Brigid Kosgei je oborila svjetski rekord u maratonu

Ne samo da je Brigid Kosgei iz Kenije pobijedila na maratonu u Čikagu već drugu godinu zaredom, već je i oborila ženski svjetski rekord.

Kosgeijeva je istrčala 42,2 km za samo 2h 14 min i 4 sec.

To je punu 81 sekundu brže nego prethodni rekord koji je već 16 godina držala britanka Paula Radcliffe.

Dvije šampionke su se zajedno uslikale na finiš liniji.