DogađajiKulturaLjudiMjestanajnovijeNaslovna vijestPojaveRadoznala Lola

Mogu li i naše škole da djeci umjesto zadaće daju ovakve zadatke?

Kako bi bilo da se sve škole na svijetu ugledaju na ovu irsku školu i to ne samo za praznike?

Prevela: Saša Leper

Foto: Ben Wicks / Unsplash

Uprkos kontroverznim ali uvjerljivim dokazima da domaća zadaća oduzima vrijeme od porodica i ne nudi učenicima mnogo zauzvrat, djeca i dalje provode sate i sate radeći stvari za školu i pored vremena koje zapravo provedu u učionicama.  Takođe, uprkos dokazima da se male geste dobrote mogu proširiti nekom zajednicom kao pozitivni virus, previše djece je upleteno u vršnjačko nasilje, bilo kao zlostavljani ili zlostavljači.

Možda je baš zato jedna osnovna škola u Irskoj odlučila da uradi nešto radikalno – čitavog decembra djeca će umjesto zadaće raditi zadana dobra djela.

U sedmicama koje prethode praznicima, djeca škole Gaelscoil Mhíchíl Uí Choileáin u Clonakiltiju će svakog dana imati jedno zaduženje. Ponedjeljkom treba da komuniciraju sa nekom starijom osobom koja bi možda mogla biti usamljena. Mogu ih posjetiti, nazvati ili im poslati novogodišnju čestitku. Utorkom će olakšati život članu svoje porodice tako što će preuzeti neki njegov kućanski posao ili mu pomoći bez da to osoba mora da zatraži. Srijede su rezervisane za nasumične geste dobrote bilo koje vrste, a četvrtkom rade nešto ugodno za sebe i svoje mentalno i emotivno dobrostanje.

Učenici će svoje aktivnosti bilježiti u Dnevniku dobrote. Škola je takođe napravila i Kutiju dobrote u koju učenici mogu napisati i ubaciti nešto pozitivno što su primijetili ili afirmacije kako bi inspirisali svoje drugare. Petkom ujutru nasumično izvlače nekoliko papirića i čitaju ih pred svima.

Ali to nije sve! Pored svega nabrojanog, svako odjeljenje će sarađivati na zajedničkom poduhvatu dobrote na osnovu ideja učenika tog razreda. Kako divno!

Ovo je treća godina zaredom da učenici ove škole u decembru rade nešto ovako. Prošle godine su se bavili temom zahvalnosti, pa su bilježili sitnice u životu za koje su zahvalni.

Iz škole su poručili:

„Podstičemo učenike da razmisle o pravom prazničnom duhu, duhu dobrote i davanja. Uz takvo naglašavanje materijalne i komercijalne strane Božića, često i zaboravljamo šta je prava poenta – dobra volja!

Nažalost, nisu svi u mogućnosti da uživaju u praznicima – neki su usamljeni, neki su tužni, neki možda čeznu za nečim što nemaju, a neki ih možda prosto ne vole. Ali ne postoji osoba na svijetu kojoj neka gesta dobrote ne bi dobro došla a radost dobrote je nešto što nema cijenu.

U ovom svijetu koji je toliko usredređen na društvene mreže, gdje su naši mladi stalno pod pritiskom, nema boljeg načina na koji im možemo pokazati ispravan životni put nego kroz dobrotu. Svi znamo da pomaganje drugima pomaže i nama. Onaj odličan osjećaj kad uradimo nešto lijepo za nekoga se ne može mjeriti sa bilo čim drugim. Naša poruka djeci je vrlo jednostavna: baš vi možete biti razlog zašto se neko danas nasmiješio i svakako možete pomoći da svijet postane bolje mjesto i za druge i za sebe.

Ove sezone praznika nadamo da ljudi neće osjetiti potrebu da kupuju skupe poklone, već da uljepšaju  živote ljudi oko sebe tako što će im dati djelić sebe.

Veoma smo zahvalni roditeljima u školi koji su prihvatili naše dosadašnje inicijative za mentalno zdravlje, zahvalnost, fitnes i fizičku vježbu. Samo uz njihovu neprestanu podršku se možemo nadati da će naši učenici biti dobri, ponosni, srećni i svestrani građani koji će te životne vještine zadržati i dugo nakon što napuste ovu školu.

Nadamo se da će ova nova inicijativa Dobrote pripreme za praznike učiniti značajnijim i posebnijim.“

Kako bi bilo da se sve škole na svijetu ugledaju na ovu irsku školu i to ne samo za praznike? Kako bi bilo ad se svi fokusiramo onoliko na izgradnju pozitivne ličnosti koliko i na pripreme za testove? Kako bi bilo da svaka škola kaže: „Biti dobar je važnije nego biti pametan“ ne samo mjesec dana već uvijek?

Najveći problemi sa kojima se čovječanstvo susreće nisu toliko izazvani nedostatkom inteligencije ili znanja koliko nedostatkom zajedničkih vrijednosti koje nas navode da nam bude stalo jednima do drugih. Bez temelja u osnovnoj ljudskoj pristojnosti i dobroti, znanje i građenje vještina će samo dovesti do više problema, dok bi fokusiranje na dobrotu moglo izgraditi bolji svijet za sve nas.

Pročitaj još

Od iste osobe

Najnovije