Zbog vanjskih okolnosti mnogi od nas osjećaju se loše u posljednjih nekoliko nedelja.
S negativnim mislima možda će vam pomoći neki od ovih terapeutskih profila, koji dokazuju da Instagram nije samo površna platforma.
Redakcija
gloriaglam.hr / Ines Madunić
Lažni savršeni životi na Instagramu često nas znaju prilično deprimisati ili iživcirati. U ovo čudno doba izolacije i epidemije, čini se kako su se mnogi influenceri pomalo izgubili, a sve što od njih možemo vidjeti su stari postovi i gotovo neumjesne reklame.
Ipak, svaka tehnologija i platforma imaju svoje dobre i loše strane, a mi ćemo se fokusirati samo na one pozitivne.
Predlažemo nekoliko domaćih i stranih profila koji se bave psihologijom i popularnom psihologijom te koje vrijedi zapratiti na Instagramu – ovaj follow nećete požaliti.
Za početak, Zagrebačko psihološko društvo vrijedno je pratiti kako biste od stručnjaka dobili savjete kako ostati miran u ovim nestabilnim vremenima. U svakodnevnim postovima možete pronaći savjete o tome kako vježbati optimizam, kako pristupiti djeci koja su u strahu ili imaju napad panike i slično.
Stranicu vode stručnjaci, a tamo možete pronaći linkove na nešto duže i detaljnije tekstove koje objavljuju na svojoj web stranici. Dragocjen izvor kvalitetnih savjeta za bilo koje doba, a pogotovo danas.
Stručnjakinja vodi i profil My Easy Therapy. Londonska psihoterapeutkinja i klinička psihologinja Michaela Dunbar vodi ovaj profil prepun savjeta o tome kako prvo prepoznati, a zatim i kontrolisati negativne i tjeskobne misli, koja pitanja si postaviti kad se počnemo osjećati loše te koje su dobre prakse self carea.
My Easy Therapy jednostavan je za praćenje, a svaki dan tamo ćete pronaći korisne alate koji će vam pomoći da se osjećate bolje i da budete više u kontroli svojih osjećaja.
Psihoterapijska čitanka profil je koji možete pronaći na Facebooku, a koji svakog dana prenosi citate koji imaju veze s mentalnim zdravljem i terapijom. Nađe se tu i koja “crtica iz prakse”, primjerice: “Zašto je bitno zacijeliti? Zato da kad vam neko kaže da vas voli – da vjerujete u to ili/i kad vam netko kaže da je tu za vas – da se osjećate sigurno.”
Stranicu vodi stručnjak koji inače radi individualnu i grupnu terapiju, a sada i terapiju preko Skypea pa ako vam je potrebna pomoć, javite se.
Nešto manje stručan, ali svejedno vrijedan i dubok pristup ima profil We’re Not Really Strangers. Na njemu ćete pronaći pitanja koja možda izbjegavate postaviti sami sebi, a koja će vas natjerati da na trenutak prestanete skrolati i zamislite se. Npr. “Jesi li prebolio to ili si se samo okupirao drugim stvarima?”
Autorica profila stvorila je i kartašku igru sa sličnim pitanjima, a na profilu nas svaki dan podsjeća da osjećaje ne treba zadržavati za sebe, nego ih priznati i sebi i drugima kako bismo se osjećali dobro te da ranjivost nije mana.
Prenosimo.
Ustupamo prostor.
Stavovi iskazani u prenesenim tekstovima su lični stavovi ili stavovi redakcija u kojima je autor zaposlen i nisu nužno stavovi Lola magazina.
U skladu sa novom evropskom regulativom koja reguliše rad internet medija, unaprijedili smo uslove korišćenja svog internet magazina i politiku upotrebe kolačića. Nastavkom korišćenja internet magazina smatraće se da ste saglasni sa pomenutim uslovima i politikama. Više informacija o uslovima korišćenja i politici upravljanja kolačićima možete da saznate OVDJE. PRIHVATAM