
Kako da već od danas počnete da živite zdravo? P.S. Nije baš jednostavno
Posljednji dani su bili poprilčno izazovni za mene, a to me je skrenulo sa kolosjeka discipline i strukture, na stranu stihije.
healthymood.me/ Ivana Gojković
Posljednji dani su bili poprilčno izazovni za mene, a to me je skrenulo sa kolosjeka discipline i strukture, na stranu stihije.
healthymood.me/ Ivana Gojković
2. Pauza- obezbijedi pauzu između obroka
Vašem tijelu je potrebna uobročenost. Ono treba da zna da mu svakoga dana, u približno isto vrijeme, stiže nova tura energije. Na taj način izbjegavate svo bespotrebno skladištenje u organizmu.
Osim perioda kada mu dajete hranu tijelo treba da zna kada je vrijeme za odmor. Odmor, uslovno rečeno, od unosa nove ture energije. Najbolji način da se osigurate jeste četiri sata pauze između obroka. Naročito za sve vas koji želite da održite vašu postojeću kilažu, ali i vas koji želite istu redukovati.
Podsjećam vas, svaki put kada ste zalogaj hrane unijeli u vaš organizam vaše tijelo je pokrenulo čitav jedan proces varenja. Jedan zalogaj = cijeli obrok. Dakle, nema grickanja između obroka, žvaka i bombona za osvježenje daha. Pauza znači bukvalno pauza.
3. Dnevnik- osvijesite kako izgleda vaš dnevni unos hrane
Ovo je jedna od preporuka za sve moje klijente.
Zapanjujuće je koliko ovo radi posao. Često živimo u zabludi da nismo danas jeli puno. ” Ne znam od čega se gojim, ja i vodu da popijem ugojila bih se…” gomila sličnih izjava.
Zapisivanjem onoga što smo pojeli na dnevnom nivou, u kojoj količini i kada, nam pomaže da steknemo uvid u stvarno stanje.
Dovoljno je samo nedelju dana ovakve evidencije da vam stvari postanu kristalno jasne.
A kada smo osvijestili problem, mi smo već 50% bliže rješenju.
4. Hidratacija- obezbijedite dovoljan unos vode
Koliko je tečnosti potrebno na dnevnom nivou najlakše je izračunati ukoliko svoju trenutnu kilažu podijeliš sa brojem 25. Broj koji dobijete je vaša dnevna potreba za tečnošću. Najbolji način jeste da ovu tečnost podijelite na unos čiste vode, alkane vode ili alkalnih rastvora i biljnih čajeva.
Ako se vaša hrana sastoji isključivo od voća i povrća i dalje je važno da pijete čistu vodu. Ako vodu konzumirate u toku ili neposredno poslije obraka, prestanite s tom navikom. Čaša vode koju popijete neposredno poslije obroka, usporava vaše varenje. Vodu treba piti pola sata prije jela i dva sata poslije jela.
Moj savijet je da nakon buđenja popijete čašu mlake vode, sa par kapljica limuna. Ujutro nije dobro piti hladnu vodu. U tom slučaju tijelo će trošiti energiju kako bi hladnu vodu zagrijalo do temperature tijela, a osim toga, hladna voda ima tendenciju da prolongira pražnjenje creva. A to vam ujutru zaista nije potrebno!
Često male promjene u navikama mogu donijeti velike rezultate. A sve što nas vodi na putu do zdravijeg života jeste put do srećnog života.
Preuzeto sa: healthymood.me