
Prije dvije godine Marija Ćurčić izvršila je samoubistvo u svom stanu
Šta?
Statistike o mentalnom zdravlju u Srbiji nema puno.
instagram/ kritički
Šta?
Statistike o mentalnom zdravlju u Srbiji nema puno.
instagram/ kritički
Znamo da je u 2015. godini broj samoubistava iznosio 15 na 100.000 stanovnika. Što je veće od evropskog prosjeka koji je 13.8 (Oblakoder).
Takođe, znamo da je ova tema u našem društvu tabu, da se smatra da su ovo problemi koje pojedinac mora da rešava sam, pripisuju se razmaženosti, bahatosti i ,,sve je to u tvojoj glavi“.
Gdje? Kad?
Prije dvije godine Marija Ćurčić izvršila je samoubistvo u svom stanu.
Komšije su je opisivale kao divnu, pristojnu djevojku. Javnosti je bila poznata kao model i voditeljka. Govorili su da je zabavna, nasmijana i prijatna.
I onda muk. Kakvu je bitku vodila u sebi, a da niko to ne vidi?
Kako?
Mentalne bolesti nisu rijetke, daleke i nemoguće. Uvijek mislimo da se to ne može desiti nama, da se lako izboriti i da je ,,sve u glavi, samo se oraspoloži“. U našem društvu je tabu tema ići kod psihologa, a kamoli šta drugo. Ipak, depresija je jedan od najčešćih uzroka invaliditeta u svijetu (WHO, 2020).
Marijina majka, Anne Marie Alves Ćurčić, je dio tima koji je pokrenuo kampanju ,,Važno je“ (#VAZNOJE). Cilj kampanje je dizanje svijesti o važnosti brige o mentalnom zdravlju. Depresiju i druge mentalne bolesti nije lako primijetiti, zato:
Važno je učiti o ovoj temi.
Važno je razgovarati.
Važno je ne okretati leđa, ni sebi ni drugima.
Na web stranici ,,Za tebe #VAZNOJE“ možete pronaći lične priče, savjete za mentalnu higijenu, tekstove o emociji i hrani, izazovima adolescencije, psihoterapiji, itd.
Pokušajmo da se zajedno odupremo društvenom pritisku, i da pomognemo mlađima koji trenutno rastu u nezdravom okruženju. Ne osuđujmo. Ne postavljamo negativne komentare na društvenim mrežama.
Poštujmo druge ljude i njihove odluke. Budimo dobri jedni prema drugima. Pokažimo empatiju.
I, brinite o svom mentalnom zdravlju.
Preuzeto sa: instagram.com