KulturaLjudiLjudski odnosinajnovijeNaslovna vijestŽivot

Marina Radoš: Kako odlučujemo tko će postati cancelled?

Prvi je dan proljeća, sjedim uz more i razmišljam – kako Balkanci odlučuju o tome tko će biti cancelled na društvenim mrežama.

Marina Radoš

Koji su to kriteriji?  Tko određuje te kriterije? Ako smo tako složni kada nekoga treba staviti na cancell, zašto ništa u našem društvu nije u redu?

Vidim na Twitteru su mnogi posvetili život tome da se Jelena Karleuša makne iz javnog prostora. Jer je u njihovim očima verbalni nasilnik.

Ok.

Na istom tom Twitteru već godinama gledam kako se narod sprda s psihički poremećenim sudionicima Zadruge, kako se pronalaze u njihovim potezima koji su van kontrole psihijatra i ustanove.

Na istom tom Twitteru milijun puta sam vidjela snimak nesretne Miljane Kulić, psihički potpuno bolesne osobe, uz koji piše fraza: „Ja, kad…“

Isti Twitter koji želi maknuti Karleušu iz javnog prostora nije posvetio niti dan da se iz prostora makne zlo zvano Pink televizija. Zlo zvano Zadruga.

Zlo zvano iskorištavanje umno poremećnih ljudi za zaradu. Zlo zvano romantiziranje lijekova za duševne bolesti. Zlo zvano normaliziranje nasilja. Tu i tamo ponekad se nađe i takva objava, ali se Twitter sudnica za cancell nikad nije zakačila na nju.

Na istom tom Twitteru prije nekoliko mjeseci bili su hvalospjevi Mileni Radulović, djevojci koja je optužila profesora za silovanje. Kada je Milena podržala kolege iz BiH koji su dobili nominaciju za Oscara, odjednom se promijenio i odnos prema Mileni.

Twitter je posljednjih dana u fazonu: Tko te šiša kad si silovana, ako si podržala ekipu koji je snimio film o Srebrenici. Ili u fazonu: Laže da je silovana.

Twitter obožavam baš zato što je fantastična slika našeg društva. Žrtve silovanja ćemo podržati kada dođe taj trend. Ako žrtva silovanja napravi nešto što se vijeću sudaca s Twittera ne svidi, idemo je kamenovati. Ako vijeće Twittera vidi Karleušu kao jedini problem u društvu, i mi ga tako gledamo. Ako se cancelluje Karleuša, svi je cancelluju.

Twitter obožavam jer je donedavno bio mjesto mislećih ljudi koji otvoreno izražavaju stav o temama pregrubim za ostale društvene mreže. Ipak, Twitter to više nije. Twitter je postao pravi Balkan na kojemu više ništa ne možeš napraviti ukoliko svjetina nije odlučila da je to ispravno.

Tako da uopće ne isključujem mogućnost da će djevojka koja je uz Karleušu glavna tema na Twitteru ovih dana postati poput Milene. Cancelled. Čim napravi nešto što se svjetini Twittera ne bude svidjelo.

Pročitaj još

Od iste osobe

Najnovije