
U svijetu kada se svako malo ažuriraju aplikacije, ponekad je potrebno ažurirati sebe
Ding.
Dolazi ti notifikacija da softver na tvome mobitelu treba ažuriranje.
Ding.
Dolazi ti notifikacija da softver na tvome mobitelu treba ažuriranje.
Bez dvojbenosti, hitrim pokretima palca, za dvije sekunde, pokreneš ažuriranje.
Bol u glavi. Dolazi ti notifikacija da ti treba ažuriranje misli. Bez dvojbenosti, hitrim mislima, za dvije sekunde, odložiš ažuriranje.
Odlaganje se ponavlja, dok ne postane svakodnevno, a ti ignorišeš. Postaješ vješta u tome.
Čovjek je načinio tehnologiju, što nam je svima poznato. Stvorio je nešto služeći se primjerom svojih potreba, prevedenim na tehnološki jezik.
Tehnologija svakim danom sve više napreduje, a mi nazadujemo. Ili tako barem kažu? Možda do toga ne bi ni dolazilo da stalno odlažemo naše ažuriranje. Mentalno zdravlje je idalje jedna od najviše rangiranih tabu tema koja je prisutna u našem društvu.
U društvu, čija su parole “šutnja je zlato” i“šuti, ja sam i kroz gore prošla” svakako se da naslutiti u kakvom je društvenom položaju mentalno zdravlje. Ono je poput djeteta, stjeranog u ćošak, kome još uvijek nije dozvoljeno objedovati na stolu sa odraslima.
Kao što svaki dan obavljamo fizičku higijenu, tako je potrebno uraditi i mentalnu higijenu. Ona podrazumijeva pozitivan self talk u vidu afirmacija, ili jednostavno govorenja sebi da će sve biti uredu.
Koliko god otrcano i patetično zvuči, kada ste aktivirali više puta opciju za ažuriranje, ova omražena rečenice će dobiti značaj. U svakom slučaju, bolja je od rečenice: Ja ovo ne mogu, neću uspjeti, nisam snažna… Da li osjetite veliku količinu negativnih čestica na prvo čitanje?
Ukoliko je tako, onda ste se dovoljno puta ažurirali i na ove rečenice gledate kao na neki virus, koji treba biti odstranjen iz vašeg sistema. Pošto je kod nas u Bosni, sve mjerljivo samo u domeni stida i srama, najbolje je definisati mentalno zdravlje kao normalnu dozu “nije me stid, i “što me treba biti stid vlastitih osjećaja?”.
Nije sramota javno o tome govoriti, sramota je o tome javno šutjeti.
Potrebno je pokrenuti ažuriranje, a znamo da je za stopostotno ažuriranje, potrebno više vremena. I zato, od danas, nemojte ignorisati notifikaciju vašeg uma. Bez dvojbenosti, hitrim pokretima, pokrenite ažuriranje koje život znači.