Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Kina – zanimljivosti o istočnjačkoj kulturi koje nas fasciniraju
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Aa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > Uncategorized > Kina – zanimljivosti o istočnjačkoj kulturi koje nas fasciniraju
Uncategorized

Kina – zanimljivosti o istočnjačkoj kulturi koje nas fasciniraju

Brankica Rakovic
Objavljeno 2023/05/07 at 5:41 PM
Brankica Rakovic
Podijeli
Podijeli

Kineska kultura je raskošna, puna intrigantnih podataka. Sa drevnom tradicijom i burnom istorijom, Kina je i danas jedna od najupečatljivijih zemalja.

Lola je istraživala običaje, jezik i kulturu Kine, pa evo nekih interesantih informacija.

Sadržaj
U Kini nema abecedeU Kini je običaj da bar jednom odbijete poklonKineska vremenska zonaKina je multireligijska zemljaKultura vožnje bicikla u KiniKina – Zemlja svileToaletni papir i kompas su izumi drevne KineNeobična simbolika boja u KiniSaobraćajna gužva je veliki problem u KiniKineska kuhinja nisu samo jela od pirinča

U Kini nema abecede

Verovali ili ne, u kineskom jeziku pismo ne postoji. Umesto toga, kineski jezik ima preko 20.000 znakova. Upravo je znakovno pismo razlog zašto je većini posebno intrigantno i teško da uče ovaj jezik. Međutim, jednom kad se prilagodite znakovnom konceptu, postaje mnogo jednostavnije.

Pexels.com

Neka opšta preproruka je da naučite najmanje 2.500 znakova da viste mogli komunicirate i razumete druge dok govorite kineski. Međutim, za prevođenje dokumenata i tekstova sa kineskog jezika i obrnuto, potrebno je, naravno, mnogo veće znanje. Treba imati u vidu i činjenicu da u okviru jezika postoji 7 glavnih grupa dijalekata, a da svaki lokalni govor ima svoju varijaciju.

U Kini je običaj da bar jednom odbijete poklon

Tradicionalni kineski običaj nalaže da kada vam neko daje poklon, odbijete bar jednom pre nego što ga prihvatite. Čak i ako je to nešto što zaista želite, prema etikeciji i bontonu trebalo bi da kažete “ne” pre nego što uzmete i zahvalite.

Preporučeno

Ovo je druga strana anksioznosti
Kinezi su nekada bili strogi. Sada žele bebi-bum
Indijka spasila brojne žrtve trgovine ljudima

Takođe, ako ste davalac poklona, uobičajeno je da insistirate da primalac uzme dar. Smatra se nepristojnim ako otvorite poklon u društvu, tj. ispred darodavca. Dakle, Kinezi u svojim darovima uživaju u samoći.

Kineska vremenska zona

Iako je Kina tako velika zemlja, vrlo je zanimljivo da ima samo jednu vremensku zonu. Sve do 1949. godine, zapravo, u Kini je postojalo 5 vremenskih zona. Sada svi rade po zvaničnom pekinškom vremenu, što u pojedinim delovima zemlje za posledicu ima ne baš konvencionalan radni raspored. Počev od toga da negde sunce izlazi poprilično kasno, kao što je 10h ujutro, preko neobičnog početka radnog vremena i nastave, u Kini ume da bude baš zanimljivo u nekim regionima.

Kina je multireligijska zemlja

kina-hram
Pexels.com

Kina je multireligijska zemlja koja ima otprilike 5 zvaničnih religija. Lideri komunističke partije su odlučili (iako su ateisti) da su budizam, katolicizam, islam, taoizam i protestantizam religije koje se mogu praktikovati. Međutim, praktikovanje bilo koje druge religije smatra se nezakonitim.

Kultura vožnje bicikla u Kini

Kultura vožnje bicikla je veoma jaka u Kini, a za mnoge Kineze predstavlja glavni vid prevoza. Smatra se da je vožnja bicikla toliko popularna, jer je u ovoj zemlji izrazito teško doći do vozačke dozvole. Takođe, kupiti, posedovati i održavati automobil u Kini nije baš jednostavno i svim građanima lak dostupno.

Međutim, u skladu sa “biciklističkim navikama” kineskog naroda uređeni su i veliki gradovi, pa tako postoje službene trake posvećene biciklima, kao i mnoga mesta za bezbedno parkiranje. Kada se sve ove okolnosti uzmu u obzir, ne treba da vas iznenadi što Kina lider u svetu kada je u pitanju proizvodnja bicikala.

Kina – Zemlja svile

Svila je prvi put otkrivena u Kini 3000 godina pre nove ere, i to na zapanjujuć način. Naime, jaja svilene bube pala su u šolju toplog čaja posluženog kineskoj carici Si Ling Sui, ženi kineskog cara Huang Dija. Na površinu šoljice počele su da izlaze svilene niti. Otkriće svile i način na koji je napravljena postalo je strogo čuvana tajna unutar Kine, a kazna za krijumčarenje čahura svile iz zemlje bila je pogubljenje. Zbog ove veličanstvene tkanine, Rusi su Kinu nazvali Sercia, što znači Zemlja svile.

Toaletni papir i kompas su izumi drevne Kine

Postojalo je nekoliko važnih pronalazaka ili otkrića starih Kineza koji su dali značajan doprinos svetu. Poznato je da je papir je izmišljen u drevnoj Kini, a kasnije je izumljen i toaletni papir. Zanimljivo je das u ga prvenstveno koristili samo carevi.

Četiri pronalaska koja se najviše pripisuju Kini su papir, barut, štampanje i kompas. Postoje istorijske tvrdnje i dokazi da je najmanje 20 pronalazaka kineskog porekla.

Neobična simbolika boja u Kini

Boje igraju važnu ulogu u svakodnevnom životu Kineza i to vekovima. Crna se smatra bojom neba i smrti, a bela je zvanična boja žalosti. Ljudi koji prisustvuju sahranama u Kini nosiće belo, a ne crno kao što se nosi u mnogim drugim zemljama širom sveta. Crvena simbolizuje vatru, radost i sreću. To je najznačajnija boja koja se koristi kako za proslave zvaničnih državnih praznika, tako i rođendana i venčanja. Sasvim logično, ova je boja strogo zabranjena na sahranama.

Kinezi zelenu boju povezuju sa harmonijom, zdravljem i prosperitetom. Žuta je povezana sa zemljom i smatra se lepom i prestižnom. Takođe se koristi za označavanje herojstva, suprotno od zemalja na Zapadu koje povezuju žutu boju sa kukavičlukom.

Saobraćajna gužva je veliki problem u Kini

Kina je sasvim izvesno zemlja koja se može pohvaliti time da ide ukorak sa svim inovacijama u svetu. Međutim, kada je u pitanju saobraćaj, s obzirom na to da govorimo o najmnogoljudnijoj državi na planeti, gužve su i dalje neminovnost.

Pexels.com

No, Kinezi su osmislili način da se izbore (barem delimično) sa saobraćajnim kolapsom. Postoji služba koja se bavi upravo gužvama u prevozu i koja može da vam pomogne u hitnim slučajevima. Ova vrsta “spasilaca” deluje tako što vas jedan mladić vozi do vašeg odredišta motorom, a drugi preuzima vozačko sedište automobila i umesto vas čeka da se gužva raščisti. Naravno, vaš će auto bezbedno biti dovezen na adresu koju zatražite.

Kineska kuhinja nisu samo jela od pirinča

Svuda u svetu postoji određen mišljenje o tome šta je kineska hrana. Međutim, svako ko poseti Kinu može otkriti da kineska kuhinja nije bazirana samo na pirinču, odnosno da sadrži mnogo voća i povrća, te da je izuzetno začinjena. Za razliku od mnogih evropskih zemalja, Kinezi jedu skoro sve, uključujući pse, pacove, pa čak i zmije.

Duga istorija i bogata tradicija čine Kinu jednom od najatraktivnijih zemalja za posetu. Bilo da je reč o jeziku, pismu, specijalitetima ili bojama, Kinezi pokazuju jedinstven pogled na svet i jednu potpuno drugačiju kulturu vrednu otkrivanja.

 

Podijeli članak
Twitter Email Kopiraj link Štampaj
Autor Brankica Rakovic
Follow:
Kada biste život u njegovim najradosnijim izdanjima zamišljali kao žensku osobu, mogli biste da ga zamislite u liku Brankice Raković
Prethodni članak Progonitelj Jelene Riznić biće pušten na slobodu
Sledeći članak Ministar prosvjete u Srbiji podnio ostavku
Danijel Goleman, psiholog sa Harvarda: Tri najčešća POGREŠNA obrasca u vaspitanju

Dobri roditelji iskoriste svaku priliku kada je dete uznemireno da odreaguju kao…

4 min za čitanje
ODLUKA KOMISIJE: Film “Ekskurzija” Une Gunjak je ovogodišnji kandidat BiH za Oskara

Kandidat BiH u kategoriji Najbolji međunarodni dugometražni film za nagradu Oskar Američke…

3 min za čitanje
Banjalučaninu predložen pritvor zbog obljube petnaestogodišnjakinje

Okružnom sudu u Banjaluci predloženo je da odredi pritvor licu iz ovog…

1 min za čitanje
U Tesliću održana humanitarna modna revija „Novi život“

U Tesliću je sinoć održana modna revija humanitarnog karaktera. Pod sloganom  „Novi…

1 min za čitanje

Slični postovi

Uncategorized

Njega mliječnih zuba: Čistite redovno, naviknite dijete na zubara.

Autor Lola Magazin 6 min za čitanje
Uncategorized

Temelj poslovnog uspeha: “muški” razum i “ženska” osećajnost

Autor Redakcija 7 min za čitanje
Uncategorized

Tajni život jedne tjelohraniteljke

Autor Brankica Rakovic 3 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Zaboravili ste lozinku?