Među polaznicima je i 15-godišnji Ajzak (Isaac), koji je tokom dočeka 2018. godine gledao kako grupa starijih muškaraca napada jednu djevojku u Kiberi, najvećem slamu u Keniji. Iako je znao je da je ona u nevolji, nije bio dorastao tome da se suprotstavi njenim napadačima, prenosi BBC.
Ipak, znao je da mora nešto da poduzme u vezi sa takvim predatorskim ponašanjem, pa se obratio jednm starijem prolazniku. “Došlo je do svađe. Napadaču su isticali da je djevojka njihov ‘ulov’ i da je moraju silovati”, otkrio je Ajzak. No, grupa ju je ipak na kraju pustila.
Ovakvih šokantnih priča je u Keniji mnogo. O njima svjedoči i Entoni Njangiru (Anthony Njangiru) iz kenijskog neprofitnog udruženja Ujamaa, u sklopu kojeg djećaki u slamovima kenijske prijestonice uče kako da spriječe nasilje nad ženama.
Promjena stavova
Njangiru je na čeku programa za dječake srednjoškolskog uzrasta, od 14 do 18 godina. Oni tokom nastave slušaju predavanja o seksualnim odnosima, ali i o slovanju, odnosno o tome kako da postupe u slušaju da se nađu u situaciji da neki muškarac napadne ženu. Mlađi dječaci su polaznici programa “Izvori snage”, tokom kojeg, dva puta sedmično, uče o promjenama u tijelu do kojih dolazi tokom puberteta, a sličan program pohađaju i djevojčice.
Kroz ovaj program udruženja Ujamaain je do sada prošlo 250.000 djece u više od 300 škola u Nairobiju. Kod dječaka prvenstveno žele da promijene stavove o suprotnom polu. “Ako smo mi, kao dječaci i muškarci dio problema, onda možemo biti i dio rješenja”, ističe Njangiru.
Odlučno “ne”
Zamisao je da tokom ove nastave dječaci shvate i usvoje to da kada djevojka kaže da ne želi seks, to znači da ona to zaista i misli, kao i to da silovanje nije opravdano timešto je neka djevojka nosila, recimo, kratku suknju.
“Ako djevojka kaže ne, ali pri tome nije samouvjerena, za njih to znači da i oni rade šta žele”, kaže Njangiru.
Da program ima izvrsne rezultate potvrđuje istraživanje američkog Stanforda. Naime, zaključeno je da su dječaci koji su prošli program spriječili pokušaj fizičkog ili seksualnog napada u 74 odsto slučajeva, za razliku od 26 procenata onih koji nisu prisustvovali ovoj obuci.
Takođe, smanjen je broj silovanja u vezi, a manje je i silovanih djevojaka, kada je riječ o onima koje su prošle ovaj program, i to za 51 odsto.
Nasilje nad ženama
Nasilje nad ženama je veliki problem u Keniji, toliki da je u slamovima Nairobija, gdje je situacija najgora, svaka četvrta djevojka žrtva seksualnog nasilja. Program udruženja Ujamaain je dio projekta “Ne znači ne”, koji je u Keniji pokrenut kao inicijativa za suzbijanje nasilja nad ženama.
S obzirom na uspjeh u Keniji, program bi trebalo da zaživi i u Malaviju, a planirano je i njegovo pokretanje u Ugandi.