Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Ko je čudesna Ruth Handler – žena koja je napravila Barbie?
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > FEMINIZAM > Ko je čudesna Ruth Handler – žena koja je napravila Barbie?
FEMINIZAMZABAVNIK

Ko je čudesna Ruth Handler – žena koja je napravila Barbie?

Lola Magazin
Objavljeno 23/08/2023 12:47
Lola Magazin
Podijeli
Podijeli

E, pa jeste.  Ruth je bila žena koja je imala jasnu viziju onoga što želi.  Kao predsjednica kompanije Mattel koju je osnovao njen muž zajedno sa svojim prijateljem 1945. godine, Ruth Handler je vjerovala svojim instinktima i uprkos svim lošim predviđanjima bila je uvjerena da će njena nova lutka koju je nazvala po svojoj ćerki Barbari postati apsolutni hit.

I postala je.

Interesantna činjenica u vezi Ruth Handler je i to da se ona uopšte nije igrala sa lutkama kao djevojčica, u stvari jako se malo igrala, uopšte.

Preporučeno

Kako da živite duže od 100 godina?
Umetnost kaže može: Frida Kalo i Aca Lukas su hedonisti koji greše
Ona je žena koja je nestala na šest godina, sada se vratila i napravila opštu pometnju na modnoj sceni

Nije da se nisam baš nikad igrala, imala sam nekoliko bliskih prijateljica i uživala sam u druženju sa njima, ali sam u principu bila samotnjak. Rijetko kad sam dugo pričala na telefon sa prijateljicama ili išla na ‘prespavanjce’ kao ostala djeca, smatrala sam da je ‘girl talk’ glup, napisala je ona u svojoj autobiografiji iz 1994. godine.

Djetinjstvo Ruth Handler, ono koje je oblikovalo jednu od najimpresivnijih karijera u istoriji industrije igračka je bilo sasvim normalno.  Bila je najmlađa od desetoro djece poljskih imigranata, rođena 14. novembra 1916. u Denveru. Njeni roditelji su živjeli u Poljskoj kada je bila po okupacijom Rusije.  Njen otac, Jacob Moskowicz koji je kasnije promijenio prezime u Mosko kada se doselio na ostrvo Ellis, bio je kovač.

Zbog svojih vještina je vrlo brzo nakon dolaska u Ameriku premješten u Denver, centar željezničke industrije u to vrijeme. 1908. godine, Ida Mosko je stigla u Amriku sa svoje šestoro djece i pridružila se svom mužu u Koloradu. Ida je imala 40 godina i bila je bolesna u vrijeme kada se Ruth rodila zbog čega nije mogla da vodi računa o njoj pa je Ruth kao šestomjesečna beba pripala svojoj sestri Sari, koja je bila 20 godina starija.

Narednih 19 godina, Ruth je živjela kod svoje sestre i njenog muža koje je doživljavala kao roditelje, dok je prave roditelje više doživljavala kao baku i dedu.  Ruth je u djetinjstvu bila prilično muškobanjasta, uživala je u društvu dječaka i voljela je raditi u porodičnoj aporteci gdje je i razvila svoj entuzijazam za biznis.

U to vrijeme, ideja da žena radi van kuće nije bila neuobičajena u njenoj porodici, jer u osiromašenoj Poljskoj svi su morali raditi kako bi sastavili kraj s krajem, a tu radnu etiku, porodica je ponijela i sa sobom u Ameriku, a bila je od velike pomoći Ruth kada je lansirala jednu od najuspješnijih kompanija u istoriji Amerike.

Ruth je upoznala Elliota Handlera na plesu kada je imala 16 godina, a s obzirom na to da je on bio umjetnik, porodica nije podržavala ideju da Ruth svoju budućnost planira baš s njim.

Ruth se preselila u Los Angeles gdje se zaposlila kao sekretarica u Paramount Pictures-u, a Elliot je išao s njom.  Vjenčali su se 1938. godine u Kaliforniji.  Elliot je bio fasciniran novim materijalima koje je vidio, posebno sa akrilnom plastikom ili pleksiglasom koji su se upotrebljavali u odbrambenoj industriji.  Elliotov talenat za dizajn i poslovni entuzijazam od Ruth formirali su veoma perspektivan tim.

Otkrila sam da uživam u izazovima prodaje, osjetila bih nalet adrenalina svaki puta kada bih ušla u prodavnicu sa uzorkom, a izašla sa narudžbenicom, Dream Girl, Ruth Handler

Kompanija Mattel je u početku proizvodila plastični namještaj za kućice za lutke i druge igračke, kao što su plastične klavijature i ukulele. Posao je od samog starta krenuo dobro, ali će uskoro postati mnogo bolji.

Jednog dana, dok je gledala svoju ćerku kako se igra sa papirnatim lutkicama, Ruth je primjetila kako se pretvara da su njene lutke studentice, navijačice, odrasle zaposlene žene i Ruth je bila fascinirana.

“Prije nego što se rodila Barbie, većina lutkica su predstavljale bebe-lutke koje se hrane i presvlače i koje podsticale taj majčinski odnos kod djevojčica , dok je Barbie rođena iz potrebe da djevojčicama da nešto više”, napisala je Sandi Holder u svojoj knjizi Doll Attic.

Moja lična filozofija Barbie da kroz lutku, djevojčice budu šta god požele . Barbie je uvijek predstavljala činjenicu da žena ima izbor.

Možda zbog sopstvenog djetinjstva i različitog porijekla od većine, Ruth se obavezala da popuni tu prazninu za koju je shvatila da postoji gledajući svoju ćerku kako se igra.  Bilo joj je potrebno tri godine da napravi prvu Barbie lutku, koja je svoj debi imala na Sajmu igračaka prije 61 godinu.

Handler je bila uvjerena u uspjeh lansiranja u Njujorku na događaju kome je prisustvovalo više od 16 hiljada kupaca na veliko i na malo iz cijelog svijeta. Barbie u crno-bijelom kupaćem kostimu na pruge, u štiklama i sa sunčanim naočalama po cijeni od skromna tri dolara je jednostavno morala biti hit.  Handler je jednostavno znala.

Osim što nije.

New York Times je u tekstu o Sajmu igračaka napisao da je Mattelov najbolji proizvod plastična raketa, spomenuli su i novi plastični pištolj, a Barbie je posvećeno svega dva paragrafa.

Kupci, takođe, nisu bili impresionirani, čak polovina onih koji su je vidjeli nisu htjeli da imaju ništa sa njom.  Nikada do tada nisu vidjeli lutku koja nema nikakve veze sa lutkama malim bebama i todlerima koje su u to vrijeme bile jako popularne, jednostavno rečeno nisu dijelili Ruthin entuzijazam.

Jedan od kupaca na sajmu joj je čak i rekao kako djevojčice žele bebe-lutke jer žele da se pretvaraju da su majke i to je Ruth prilično potreslo, jer “njena beba” kako je opisivala Barbie je bila odbijena, ali to je nije pokolebalo.

Jedna od mojih prednosti je ta što čvrsto vjerujem u svoja ubjeđenja, hrabrost da se za njih zauzmem i da ih ostvarim i mogu da budem veoma ubjedljiva da natjeram druge ih vide na isti način.

Uprkos cinicima, Handler je bila uporna i uspjela je organizovati zvaničnu premijeru Barbie lutke. Mattel je prve  godine prodao 300 hiljada lutaka. Aksesoari i odjeća su se prodavali odvojeno.  Do trenutka kada je Ken, dečko od Barbie stupio na scenu 1961. godine više nije bilo sumnje da će lutka tinejdžerka postati kraljica svijeta igračaka.

Iako se uvejk nosila sa kritikama kako postavlja nerealne standarde ljepote, Barbi je često otvarala oči djevojčicama da mogu biti šta god požele.  Barbie je diplomirala na fakultetu 1963. godine kada je fakultet pohađao mali broj žena. Bila je hirurškinja 1973, direktorica 1986, diplomatkinja 1986, pilotkinja 1990, a kandidatkinja za predsjednika, više puta.  Barbie je bila astronautkinja 1965, skoro više od 20 godina prije nego što je Sally Ride postala prva žena u Americi koja je otputovala u svemir, na letjelici Challenger 1983. godine.

60 godina nakon debija, procijenjeno je da više od milijardu Barbie lutaka prodato u više od 150 država širom svijeta.

“Ruth je imala viziju, a kad Ruth ima viziju ona je nazaustavljiva, ona nije obraćala pažnju na to da je to oblast kojom dominiraju muškarci. Po mom mišljenju, Ruth je dominirala na terenu, a ne muškarci”

Handler je pomagala u vođenju kompanije Mattel 30 godina, sve dok ona i njen suprug, tada kopredsjedavajući kompanije nisu dali ostavke 1975. godine. Preživjela je rak dojke i počela se baviti drugom karijerom tako što je osnovala kompaniju koja je proizvodila protetske dojke za žene koje su preživjele rak. Umrla je 2002. Godine.

Podijeli članak
Twitter Email Kopiraj link Štampaj
Autor Lola Magazin
Follow:
Sve smo mi Lole. Bar jednom u životu.
Prethodni članak I zrelom čoveku dođe da udari svoje dete, ali…
Sledeći članak Šta jeste i šta nije – orgazmička meditacija

Slični postovi

AKTUELNOSTIIZDVOJENOZABAVNIK

Treehana bridal kolekcija: Sve želimo da se udamo baš u ovome!

Autor Lola Magazin 1 min za čitanje
ZABAVNIK

Ponovo se nose kapri pantalone

Autor Lola Magazin 3 min za čitanje
ZABAVNIK

Koja je idealna visina štikle?

Autor Lola Magazin 2 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš