Desetak turista dobili su doživotnu je zabranu ulaska u kinesku istraživačku bazu za uzgoj divovskih pandi u Chengduu zbog navodnog lošeg ponašanja prema životinja.
Ukupno 12 osoba u dobi od 26 do 61 godine dobilo je doživotnu zabranu ulaska u centar, navodi se u objavi na službenom WeChat sajtu istraživačke baze.
Posjetioci koji su se loše ponašali su “u različitim prilikama uhvaćeni kako bacaju bambus, štapiće od lizalica, cigarete, jaja ili hljeb i pljuju u prostor za igru pandi”, stoji u postu WeChat-a.
Pande su dobro, dodaje se u objavi.
Istraživačka baza nije javno identifikovala nijednog od zabranjenih gostiju niti njihovu nacionalnost. WeChat post je objasnio da turisti nisu bili tu u isto vrijeme – prekršaji su se dogodili između aprila i juna ove godine.
Baza, koja je jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija u Chengduu, ima detaljna uputstva za posjetitelje na svojoj web stranici.
“Molimo vas, vodite računa o svojoj i sigurnosti životinja”, stoji u jednoj napomeni. „Budite tihi i držite se podalje od životinja; Zabranjeno je bacanje smeća, pljuvanje, bacanje hrane i druga ponašanja koja ugrožavaju sigurnost životinja.”
U savjetu se dalje navodi da kršenje ovih pravila može rezultirati „kažnjavanjem prekršitelja različitim stepenom kazni, kao što su kritikovanje i edukacija, zabrana ulaska u park u roku od jedne godine, pet godina , ili doživotna zabrana ulaska u park i tako dalje.”
Istraživačka baza za uzgoj divovskih pandi u Chengduu otvorena je 1987. godine u provinciji Sečuan u jugozapadnoj Kini. Na njihovoj web stranici stoji da je cilj centra “da bude istraživački centar svjetske klase, centar za edukaciju o očuvanju i međunarodna destinacija za edukativni turizam”.
Baza je dizajnirana da ponovo stvori prirodno stanište džinovskih pandi, koje su porijeklom iz Kine.
Ekstremne mjere koje naučnici preduzimaju da bi stvorili ovo okruženje mogu uključivati oblačenje u kostime pande poprskane pandinim urinom kako bi se “uklopili”.
Godine 2018. Svjetski fond za divlje životinje poboljšao je status divovskih pandi iz “ugroženih” u “ranjive”. Procjenjuje se da danas u divljini živi oko 1.800 pandi.