Pravo lice jedne zemlje u svetu predstavljaju njeni državljani koje je put, iz različitih razloga, odveo “preko grane”. Neki su svoje mesto pod suncem pronašli u dalekim zemljama, ali ni tada ne zaboravljaju svoje poreklo niti srpske korene. Mnogi od njih su na istaknutim i važnim pozicijama, donose bitne odluke za veliki broj ljudi. Među njima je i naša sagovornica Ranka Rašić, prva gradonačelnica srpskog porekla u jednom australijskom gradu.
Ranka Rašić je ponovo izabrana za gradonačelnicu opštine Brimbenk ove godine, koja se nalazi na severozapadu Melburna. Opština ima oko 210.000 stanovnika, a čast da je opet vodi na izborima dobila je upravo ova Srpkinja.
- Gradonačelnica ste opštine Brimbenk. To je veoma odgovoran posao, opišite nam kako izgleda jedan Vaš dan na poslu?
Tipičan dan uključuje onlajn sastanke sa članovima Gradskog veća, različitim organizacijama i ponekad sa članovima zajednice. Često se bavim lokalnim stanovništvom i pitanjima koja se njih tiču i kako kao grad možemo da poboljšamo njihov život u Brimbenku.
- Šta Vas je inspirisalo da se uključite u politiku?
Strast prema zajednici me je inspirisala da se kandidujem. Nakon što sam sa lokalcima pričala o tome šta im je važno i o njihovim frustracijama povodom nedostatka akcije u našem lokalnom području, odlučila sam da podignem ruku i doprinesem da se stvori bolji Brimbenk za sve.
-
- Prva ste žena sa srpskim korenima na takvoj poziciji u Australiji. Kako je lokalno stanovništvo reagovalo kada ste postali gradonačelnica, uzimajući u obzir da ste žena i Srpkinja?
Dobila sam divnu povratnu reakciju srpske zajednice u Brimbenku i naših zemljaka širom Australije. U Brimbenku 58 posto stanovništva govori jezikom koji nije engleski i skoro polovina je rođena u inostranstvu – moje nasleđe nije retko ili neobično i ova raznolikost je nešto što volim kod Brimbenka.
Kad god šetam lokalnim ulicama kupujući namirnice, odlazim na ručak ili na sastanak, skoro uvek mogu da čujem svoj maternji jezik zajedno sa desetinama drugih jezika koji doprinose raznolikosti ovog mesta.
Stanovnici Brimbenka navikli su na to da lideri zajednice dolaze iz različitih sredina – jer to odražava njihovu zajednicu i mislim da nam pomaže da ih bolje predstavljamo. To zajedničko životno iskustvo pomaže nam da bolje razumemo šta im je potrebno, da im pomognemo da uživaju u boljem kvalitetu života, njihovim prioritetima i onome što im je važno.
-
- Recite nam nešto o Vašem srpskom poreklu? Gde ste rođeni, da li ste udati i imate li dece?
Rođena sam u Livnu u Bosni i Hercegovini, a tinejdžerske godine sam provela u Somboru. Nakon raspada Jugoslavije tokom 1990-ih, došla sam u Melburn sa porodicom, a Brimbenk je bio moj prvi australijski dom, u kojem i dalje živim sa suprugom i dvoje dece.
- Koliko vremena je trebalo da prođe da Australija postane Vaš drugi dom?
Multikulturalizam i mešavina različitih nacionalnosti, tradicija i kulture učinili su da se u Brimbenku osećam kao kod kuće. Ubrzo sam zavolela ovaj živahan grad, u kojem sam preko posla i zajednice stvorila doživotne veze. Pre nego što sam postala gradonačelnica, većinu vremena posvećivala sam svom malom biznisu i odgajanju dece. Uvek sam bila strastvena prema zajednici. Bila sam uključena u niz angažmana lokalne zajednice, uključujući zalaganje za poboljšanje lokalnih puteva. Vodila sam uspešnu kampanju za postavljanje barijera za bezbednost na putevima, koja je stigla sve do parlamenta Viktorije.