Bezvremenski simbol inovacije i elegancije Gabrielle Coco Chanel rođena je na današnji dan davne 1883. godine, a tim se povodom prisjećamo njezinog fascinantnog života. Put ove Francuskinje od skromnih početaka do osnivanja jedne od najcjenjenijih modnih kuća na svijetu priča je o kreativnosti i utjecaju koji se proteže kroz stoljeća. Chanel je učinila neizmjerno puno za svijet mode, ali i za emancipaciju žena i pomak prema tome da, primjerice, počnu nositi hlače. U čast rođendanu autorice male crne haljine izdvojili smo nekoliko manje poznatih detalja koje do sada možda niste znali.
Karijeru je započela kao dizajnerica šešira
Coco Chanel je odrasla u sirotištu nakon čega se bavila cabaretom i pjevanjem, a kroz taj je posao upoznala bogatog nasljednika tekstilnog carstva Étiennea Balsana i s njim započela ljubavnu vezu kroz koju je upoznala život na visokoj nozi i počela dizajnirati šešire.
&
Ubrzo je zatim započela vezu s njegovim prijateljem Arthurom ‘Boyem’ Capelom, koji je financirao otvorenje njenog prvog butika na adresi 21 rue Cambon u Parizu koji se tada zvao Chanel Modes. Prve mušterije bile su joj jednostavne žene, no onda su počele stizati i žene iz visokog društva u kojem se kretala pa je kroz tri godine počela dizajnirati i odjeću.
Ženama je podarila hlače
Hlače je nosila na jahanje kao i vožnju u gondoli u Veneciji jer nije mogla podnijeti suknju koja ženama toliko smeta dok se pokušavaju popesti na konja ili ući u brod. Zato je ubrzo počela i dizajnirati odjeću u kojoj žene mogu odlaziti na sport i tako pokrenula pravu revoluciju u ženskom odijevanju.
Kasnije je dizajnirala i žensko odijelo koje se sastojalo od suknje i sakoa i to u tkanini od tvida koja je i danas neizostavna u svim kolekcijama.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Uz sebe je uvijek držala kipić lava
Chanel je po horoskopu bila lavica te je vjerovala da joj kipić lava donosi sreću pa ga je uvijek držala uz svoje krojačke škare i kutiju cigareta. Motiv lava se često provlači kroz kolekcije kuće Chanel i danas, a Karl Lagerfeld je 2010. postavio veliki zlatni kip lava u sredinu piste za reviju visoke mode u Grand Palaisu u kojem Chanel već tradicionalno održava svoje revije.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Omiljeno cvijeće bile su joj kamelije
Kamelije su još jedan motiv koji se nerijetko provlači kroz kolekcije kuće Chanel. One su bile omiljeno cvijeće slavne dizajnerice i to posebno u bijeloj boji.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Pokrenula je pokret dizajnerskih parfema
Chanel je 1921. predstavila Chanel no. 5 koji je i danas najpoznatiji dizajnerski parfem u svijetu. Iako je već Paul Poiret, inače prvi pravi modni dizajner u povijesti, prije nje dizajnirao parfeme, Chanel je pokrenula revoluciju kad su u pitanju dizajnerski parfemi i izazvala veliki interes javnosti.
Slavna izjava Marylin Monroe u kojoj kaže da na spavanje nosi tek nekoliko kapi Chanela no. 5, već je dovoljan dokaz o ogromnom utjecaju ovog slavnog parfema.
Imala je tešku narav
Chanel je teško podnosila svoju konkurenciju i nikad nije propuštala priliku da javno kritizira svoje kolege. Kritizirala je tako velikog Poireta rugajući se njegovim kimonima i nazivajući ih kostimima, a ne odjećom, dok je Christiana Diora optužila da ženu odijeva u navlake za naslonjače, a ne odjevne predmete. Pohvalila bi tek Cristobala Balenciagu, no i njegovu sposobnost za krojenje je često propitkivala.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Najveća suparnica bila joj je Elsa Schiaperelli
Od svih konkurenata, najveća suparnica bila joj je Elsa Schiaparelli. Schiaparelli je velika diazjnerica čiji je utjecaj na modu 20. stoljeća neupitan, a odigrala je i ključnu ulogu u povezivanju mode i umjetnosti kroz surdanje s velikim imenima kao što je Salvador Dali. Chanel ju je zato često nazivala onom talijanskom umjetnicom koja radi odjeću, no i Schiaparelli joj je vraćala nazivajući je šeširdžijom.
Do kraja života uzdržavala je nacističkog generala Waltera Schellenberga i njegovu obitelj
Chanel i njen ljubavnik Hans Gunther von Dincklage su tijekom Drugog svjetskog rata odgovarali nacističkom generalu Walteru Schellenbergu. Prema knjizi Hala Vaughna Chanel: Sleeping With the Enemy u kojoj je otkrio neke stare dokumente u kojima stoji da je Chanel bila špijunka, ona i Dicklage su Schellenbergu dostavljali informacije koje bi prikupili u Parizu i Londonu od raznih ljudi na visokim pozicijama među kojima je bio i Winston Churchill.
Na kraju rata, Schellenberg je osuđen na šest godina zatvora zbog ratnih zločina, a pušten je 1951. te je uskoro umro od bolesti jetre. Chanel je brinula o njemu, plaćala mu medicinske troškove te je financijski uzdržavala njegovu ženu i djecu sve do njegove smrti.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Od optužbi za špijunažu navodno ju je oslobodio Winston Churchill
U jednoj od operacija koju je planirala s Dinckalegom i Schellenbergom, Chanel je trebala nagovoriti Winstona Churchilla da uđe u tajne pregovore s nacističkom Njemačkom. Operacija je propala, a Chanel je 1944. pozvana na ispitivanje od strane francuskih vlasti koje nisu imale dovoljno dokaza o njenim suradnjama s nacistima pa su je ubrzo i pustili.
Chanelina pranećakinja Gabrielle Palasse Labrunie otkrila je da je njena prateta po povratku s ispitivanja rekla: “Churchill me oslobodio.” Osim toga, Vaughn u svojoj knjizi piše da je Churchill naredio britanskom ambasadoru u Francuskoj, Duffu Cooperu, da zaštiti Chanel.
Više od 30 godina živjela je u hotelu
Chanel je u pariškom hotelu Ritz imala vlastiti apartman koji je sama uredila, i u kojem je živjela 30 godina. U njemu je i preminula 10. siječnja 1971. Imala je 87 godina, osjećala se umorno i potrošeno, a zadnje riječi navodno je izgovorila svojoj sobarici prije odlaska na spavanje u noći s 9. na 10. siječnja nakon čega se više nije probudila. Rekla joj je: “Vidiš, ovako se umire.” U Ritzu je danas smješten Chanelov luksuzni spa centar, a u apartmanu dizajnerice možete i odsjesti po cijeni od 18 tisuća eura za jednu noć.