Tačnije, izabrali su ga njegovi čitaoci, anketom. Slučajno ili ne, „pobijedio“ je grad iz susjedne Belgije.
U pitanju je bio posrnuli industrijski grad od oko 200.000 stanovnika po imenu Šarlroa. Loše vijesti daleko putuju, pa su ubrzo tu vijest prenijeli i brojni svjetski mediji, te je tako ovaj nesrećni grad trajno obilježen vrlo nepoželjnim epitetom. Neki bi u tome vidjeli veliki problem, ali su stanovnici pronašli – priliku.
Umjesto da bježi od svoje nove reputacije, Šarlroa ju je prigrlio. Neslavna titula je zainteresovala posebnu kategoriju turista, koju su počeli da hrle u „najružniji grad svijeta“, a za koje su organizovane posebne ture – neke usmjerene na to da ih razuvjere, a druge da im daju baš ono po šta su i došli.
Takođe, gradske vlasti su holandsku prozivku shvatile kao izazov i motiv, pa su u prethodnih 10 godina pokrenule niz projekata kako bi unaprijedili stanje u svojoj zajednici.
Moglo bi se reći da Holanđani prosto nisu dovoljno obilazili druge dijelove svijeta, uključujući tu i Balkan, ako im je Šarlroa djelovao vanredno oronulo, ali bi slučaj ovog grada svakako mogao da bude vrlo interesantan primjer nesvakidašnjeg privlačenja turista i podsticanja lokalnog razvoja.
Primjer koji bi neki gradovi regije možda mogli i da slijede, jer je pozicija „najružnijeg grada na svijetu“ ponovo slobodna, kao što možete vidjeti u BBC-evom videu ispod.
https://www.facebook.com/bbcnews/videos/10155547459217217/