Nakon smrti pape Franje, svijet čeka da vidi ko će ga naslijediti, dok se kardinali okupljaju u Rimu na papskoj konklavi.
Papa Franja, koji je preminuo jutros u Vatikanu, bio je prvi latinoamerički papa, a to je signaliziralo širu promjenu unutar Katoličke crkve nakon koje se očekuje da bi na čelo Rimokatoličke crkve možda mogao da ođe “prvi crni ili azijski papa”, piše danas Dejli mejl.
Ovo je spisak glavnih kandidata koji pretenduju da postanu sljedeći vrhovni poglčavar Rimokatoličke crkve:
Peter Turkson (76)
Bivši biskup Kejp Kousta bio bi prvi crni papa i imao bi mogućnost da dopre šire u Afriku. Rođen je u Gani, a papa Franja ga je poslao kao mirovnog izaslanika u Južni Sudan. On zauzima središnje mjesto oko škakljive teme gej veza, tvrdeći da su zakoni u mnogim afričkim zemljama prestrogi, ali da se stavovi Afrikanaca o toj temi moraju poštovati. Turkson je bio favorit kladioničara u jednom trenutku tokom konklave 2013, kada je izabran papa Franja.
Luis Antonio Tagle (67)
Tagle, bivši nadbiskup Manile, pojavio se sada kao lider. On bi, ako bude izabran, bio prvi papa azijskog porijekla, a upravo taj region je onaj sa najbrže rastućim katoličkim stanovništvom.
On se protivio pravima na abortus na Filipinima, ali se može smatrati jednim od liberalnijih kandidata. Takođe se u izjavama žalio da je katolička crkva bila previše oštra prema gej i razvedenim parovima i da je to ometalo njen evangelistički rad.
Pjetro Parolin (70)
Njegov izbro bi bio kontinuitet jer je sa papom Franjom radio kao kardinal – državni sekretar u Vatikanu.
Smatra se umjerenim, iako ne tako bliskim liberalnom krilu kao što se papa Frana činio. Kada je Irska 2015. glasala za legalizaciju istopolnih brakova, Parolin je to opisao kao “poraz za čovječanstvo”.
Parolin je bio arhitekta sporazuma između Svete stolice i Kine iz 2018, koji neki smatraju “prodajom” Komunističkoj partiji Kine.
Peter Erdo (72)
Nadbiskup Estergom-Budimpeštanski bio bi drugi papa, poslije Jovana Pavla II, koji je upravljao crkvom još u bivšem sovetskom bloku, kada su crkvene vođe često bile proganjane.
Vodio je kampanju da njegov prethodnik Jožef Minsenti bude oslobođen krivice nakon što je uhapšen zbog suprotstavljanja komunističkom režimu Mađarske. Erdo je duboki konzervativac koji je govorio protiv toga da se razvedeni ili ponovo oženjeni katolici pričešćuju.
Hoze Tolentino (59)
Porijeklom je iz rodnog mjesta Kristijana Ronalda, Madeire u Portugalu, služio je kao nadbiskup, a imao je i niz uloga u Vatikanu. Važi za kandidata za mlade.
Mateo Zupi (69)
Zupi je bio nadbiskup Bolonje od 2015. godine, a papa Franja ga je 2019. imenovao za kardinala.
Papa Franja ga je prije dvije godine postavio za mirovnog izaslanika Vatikana za Ukrajinu, a u tom svojstvu je posjetio Moskvu da bi “ohrabrio gestove humanosti”.
Iako nije imao audijenciju kod ruskog predsjednika, sreo se sa predsjednikovim kontroverznim saveznikom, patrijarhom Kirilom, liderom Ruske pravoslavne crkve, ali sa malim diplomatskim napretkom u pogledu njegovih napora.
Mario Greč (68)
Ranije je služio kao episkop Goza, a sada je generalni sekretar Arhijerejskog sinoda.
On je pozvao crkvu da “nauči novi jezik” kada se bavi gej parovima i razvedenima, iako se na njega gleda i kao na nešto tradicionalnije orijentisanog kardinala.
Robert Sara (79)
Rođen je u Francuskoj Gvineji, a predstavlja još jednu mogućnost da postane prvi crni papa – iako godine nisu na njegovoj strani.
Na vatikanskim funkcijama je radio od vremena Jovana Pavla II. Konzervativac, on je osudio rodnu ideologiju kao prijetnju društvu. Takođe je govorio protiv islamskog fundamentalizma, prenosi B92.