Kada neko spomene dijasporu, među prvim asocijacijama su popravke zuba koje naši rođaci redovno rade dok su u posjeti rodnoj grudi. Ma koliko to nama možda izgledalo smiješno (ili možda mislimo da su suviše štedljivi koje ne žele to raditi u zemlji u kojoj žive), njihovi razlozi su više nego opravdani. Cijene medicinskih usluga u inostranstvu i kod nas se ne mogu porediti, a to polako uviđaju i ljudi koji ne potiču iz BiH, već ovdje dolaze samo turistički.
Foto: ALPA PROD / Shutterstock
Prije nekoliko godina u Banjaluci je primijećeno povećanje turista iz Hrvatske i Slovenije, koji u grad na Vrbasu ne dolaze samo zbog razgledanja, već i zbog medicinskih usluga. U sezoni godišnjih odmora, pacijenti dolaze iz Njemačke, Austrije, Švedske, Švajcarske… Prvenstveno se radi o stomatološkim uslugama, koje su u Banjaluci znatno jeftinije nego u zemljama Evropske unije. Poređenja radi, za plombu je u Švajcarskoj potrebno izdvojiti i do 300 franaka, dok ona u Banjaluci košta do 50 KM.
U ovom gradu radi oko 150 stomatoloških ordinacija, koje su odavno postale svjesne potencijala koji leži u zdravstvenom turizmu. Prvo smo na sajtovima za grupne popuste imali različite ponude za spajanje ugodnog i korisnog, pa su se tako nudile popravke zuba uz noćenje u centru Banjaluke, kao i preporuke šta obići tog vikenda.
Međutim, bilo je pitanje vremena kada će ordinacije riješiti da zaobiđu posrednike i direktno pregovaraju sa klijentima. Čak im na svojim sajtovima nude smještaj i prevoz, naravno uz svoje usluge.
„Ukoliko već nemate obezbjeđen smještaj, možete nama prepustiti da Vam organizujemo boravak. U mogućnosti smo da Vam ponudimo veoma komforne apartmane u kojima ćete se osjećati kao kod kuće. Prevoz sa banjalučkog ili zagrebačkog aerodroma smo takođe u mogućnosti da Vam organizujemo“, navodi se na sajtu jedne stomatološke ordinacije, ispod čega se smjenjuju fotografije Banjaluke i njene okoline, te znamenitosti koje bi turisti trebalo da posjete.
Na web stranici druge ordinacije nudi se i paket povezan sa turističkom organizacijom Banjaluka, kako bi strani posjetioci izvukli maksimum iz svog boravka.
Međutim, nije stomatologija jedina grana medicine koja doprinosi razvoju zdravstvenog turizma. Neophodno je pomenuti i oftalmologiju, jer turisti nerijetko dolaze upravo u Banjaluku kako bi unaprijedili svoje očno zdravlje. Njihov najčešći odabir je klinika Svjetlost, u kojoj mogu uraditi sve zahvate neophodne za zdravlje oka, kao i sve popularnije lasersko skidanje dioptrije. Poređenja radi, najniža cijena laserskog skidanja dioptrije u Gracu je 1.200 evra po oku, dok u banjalučkoj klinici Svjetlost iznosi 500 evra po oku. Zbog te razlike u cijeni se turistima isplati doći iz druge zemlje i ovdje obaviti zahvat, te usput provesti nekoliko dana istražujući Banjaluku i njenu okolinu.
Naravno, ne smijemo zaboraviti ni sve popularniji banjski turizam, koji u svijetu zauzima vrlo visoko mjesto po popularnosti. Razlog za to su brojne bolesti i medicinska stanja koja mineralne i termomineralne vode uspješno liječe (ili barem ublažavaju). Zbog toga banja Vrućica bilježi stalan porast stranih posjetilaca, ali i banja Kulaši i Laktaši, koje se nalaze u neposrednoj okolini Banjaluke.
Međutim, iako je zdravstveni turizam krenuo uzlaznom putanjom, potrebno je da se različiti učesnici posebno posvete ovoj oblasti. Koliko je zdravstveni turizam bitan za razvoj zemlje govore i primjeri iz okolnih država. Razvoj ove vrste turizma u pograničnim područjima Hrvatske i Mađarske finansirala je EU, a u Mađarskoj strani turisti samo na stomatološke usluge potroše oko 250 miliona evra tokom jedne godine. S obzirom na to da BiH još uvijek povezuju sa ratom i nestabilnim područjem, strani turisti pomalo zaziru od dolaska u ovu zemlju, pa je potrebno u promociju zdravstvenog turizma uključiti različite turističke organizacije i agencije.