Mjesečni dodatak od 405 maraka na koji će pravo imati nezaposlene majke u RS čija djeca imaju do 12, odnosno 18 mjeseci biće isplaćivan od iduće godine.
Pa iako je lijepo navedeno, kada je ova informacija prije nekoliko mjeseci dospjela u javnost, da je riječ o svim majkama djece uzrasta do godinu, odnosno godinu i po (ako je riječ o trećem i svakom narednom djetetu, kao i blizancima), to podrazumijeva samo one žene koje će majke postati počevši od decembra 2017. One čija djeca, recimo, trenutno imaju 20 dana ili tri mjeseca, ovoj pomoći ne treba da se nadaju.
Zvaničnici pojašnjavaju da se Prijedloga novog zakona o dječijoj zaštiti u RS ne može primjenjivati retroaktivno, što bi otprilike trebalo da bude pojašnjenje za brojne mame koje ovih dana sve glasnije pitaju zašto nisu obuhvaćene ovom mjerom, a imaju djecu pomenutih uzrasta.
“Smatram da nije u redu prema tolikim majkama koje imaju djecu od 12 do 18 mjeseci, zašto smo mi manje važne od majki koje su rodile u decembru 2017. godine? Zašto ja i moje dijete nemamo pravo na taj mjesečni iznos? Biti majka je najljepša titula, ali i puno toga zahtijeva. Naša djeca trebaju sigurnost i podršku, borimo se za svoju djecu i za naša prava”, navela je za Lolu mama Nikolina Kremenović-Borković, iz Banjaluke.
Foto: Pixabay.com
Ona je među majkama koje smatraju da su ovakvom odlukom Ministastva zdravlja i socijalne zaštite RS obespravljene. Stoga su pokrenule inicijativu za izmjenu Prijedloga zakona o dječjoj zaštiti RS i najavljuju da neće samo sjediti i ćutati.
“Apsurd je da neko ko se porodio 30. novembra u 23:59 ne dobije ovu pomoć, a dobije onaj ko se porodio 1. decembra u 00:01. Pa nema smisla, svim nezaposlenim porodiljama treba dati ista prava”, navodi jedna ogorčena majka.
Iz resornog ministarstva navode da će prijedlog ovog zakona biti po hitnoj proceduri upućen na sjednicu Narodne skupštine RS, jer je predviđeno da stupi na snagu već od januara naredne godine. Nezadovoljne majke, međutim, poručuju da će ove nedjelje i u ponedjeljak ( 10. i 11. decembar) na ulicu, pred Narodnu skupštinu, kako bi poručile nadležnima da ne pristaju na to da im djecu dijele po datumu rođenja.
Takođe, zvanično pojašnjenje da bi najavljene izmjene zakona trebalo pozitivno da utiču na natalitet, odnosno da stimulišu rađanje, jer će poprilično izjednačiti prava nezaposlenih majki sa djecom sa pravima zaposlenih, smatraju svojevrsnom prevarom, ukazujući na različite načine kršenja prava žena, trudnica i majki.
“Bila sam zaposlena, čim su saznali da sam trudna dobijem otkaz. Sad se vodim kao nezaposlena. Muž mi radi za 450 maraka, nekad i manje, od tog imamo i kredit. Nemam nikakva prava za dječiji doplatak. Kome ja da se obratim, kome da se žalim? Svaki dan sve je gore”, komentar je jedne mame.
Retroaktivno je pojam koji ovdje najviše boli, govore nezaposlene majke. Pitaju kako je moguće da se pojedine mjere koje se tiču majki i djece mogu provlačiti kroz filter “prije i poslije”, jer one su, podsjećaju, nezaposlene mame male djece u oba slučaja – i prije i poslije decembra 2017.
Majka sam troje djece, rodila treće sad u novembru. Dijete sam palog borca, na birou sam. Razočarana sam skroz kad sam čula sve to, zašto smo mi manje važne?
Rodila sam blizance 21. novembra, a imam već dvije curice, znači razlika je u desetak dana. Sramota je da nas majke koje smo rodile prije razdvajaju.
Nemojte bez veze da se nadate da ćete dobiti bilo šta, neće mnoge, čak ni one majke čija su djeca rođena poslije decembra. Država nema para, ovo je samo predizborna kampanja za naivne ljude.
Ovo su samo neki od nebrojeno komentara na ovu temu na društvenim mrežama. Uz to, ako znamo da nezaposlene majke u RS trenutno imaju pravo na 70 maraka mjesečno tokom jedne godine i to ako mjesečni prihod po članu porodice ne prelazi 100 maraka, a prisjetimo se i da su se nedavno morale boriti za svoje zagarantovano pravo da ne plaćaju boravak kao pratnja djetetu tokom bolničkog liječenja, teško je povjerovati da ćemo uskoro pričati o povećanju nataliteta.