Pivo voli žene! I žene vole pivo! Pogotovo “Nektar”! Uf, kad dođemo kući, uništene poslom, otvorimo frižider i sto svjetova se otvori pred nama. Dole salama, pavlaka, majoneze, sirevi, namazi, suhomesnato… A gore, na čarobnoj polici, pri ledištu, Ono. Hladi se čitav dan samo za onih pola sata uživanja.
Mašina je oprala veš. Nek’ čeka! Trebalo bi skuhati ručak za naredni dan. Može, kasnije!
Priča o pivu počinje, gdje drugo, nego u pivari. U Banjaluci, logično, u “Banjalučkoj pivari”. Uz hladno pivo, U TOKU RADNOG VREMENA, Lole su popričale sa Dejanom Čatom, marketing menadžerom tvornice.
Kada neko spomene pivo, pomislimo na utakmicu, kikiriki i testosteron. Na šta Vi pomislite?
Sve što se naveli, ali i na društvo, raju, zezanje, dobar provod… U stvari, pivo je u najvećem broju slučajeva tamo gdje je zabava. Teško da možemo zamisliti druženje, a da pivo nije sastavni dio toga. Može se reći da je pivo osnov društvenih mreža još od pamtivijeka. Mi smo, u stvari, jedna tvornica zabave.
Ako bismo zanemarili ove predrasude, koliki bi udio žena bio u postocima popijenog piva?
Moram reći da nemamo istraživanje koje se bavilo isključivo temom udjela žena u ukupnom procentu popijenog piva. Ali mogu reći da na osnovu iskustva, svakodnevnih informacija sa terena i onoga što sami možemo vidjeti, žene nimalo ne zaostaju za muškarcima. Prošla su vremena kada su vladale predrasude da je pivo isključivo muška stvar, odnosno, da je namijenjeno samo muškoj populaciji. Teško da ćete danas izaći u grad, a da ne vidite ženu koja ne pije pivo. Većini žena se pivo sviđa, sviđalo se to nama (muškarcima) ili ne. I moram reći, to su jedni od najvjernijih konzumenata. Žene se ne odlučuju lako na promjene i, barem što se piva tiče, ne mijenjaju često svoj izbor.
Kada je “Nektar” postao “ženska stvar”?
Ne mogu reći da je “Nektar” postao ženska stvar. Ali mogu reći da je “Nektar” namijenjen podjednako i ženama i muškarcima i mi nikada, u našoj komunikaciji ili aktivnostima, nismo posebno ciljali samo jedan pol. Vjerujem da zbog toga danas imamo tako vjerne konzumente. Sa druge strane, ženama se sviđa ukus “Nektar” piva. U posljednjoj deceniji desilo se dosta promjena u smislu ukusa piva. Nema nijednog dijela koji iskače: gorčina, miris, boja, reskosti. Vjerujem da je ta izbalansiranost i pitkost većini ljudi, u ovom slučaju ženama, najviše i odgovara. To je prava snaga “Nektar” piva.
Kakvo pivo žene vole?
Činjenica jeste da žene više vole slađe stvari. Crna piva u kojima preovlađuju note karamela i prženog slada su ženama vrlo prihvatljive. Isto i sa voćnim pivima, gdje je procenat alkohola manji i gdje prevladavaju voćne note. Mada, kada se pogleda cjelokupna slika potrošnje, najveći udio ipak ide na svijetlo pivo.
Da li je istina da se piva s ukusima prave mahom zbog žena?
Moram reći da to jeste bila početna premisa, ali kako je vrijeme odmicalo dosta toga se promijenilo. Išli smo sa time da ponudimo našim potrošačima jedno novo osvježenje tokom vrućih ljetnih dana koje bi, pored “slatke” arome, imalo i značajno niži procenat alkohola. Stoga nam se činilo da su žene predodređene da ovo konzumiraju. Tek na drugom mjestu bili su muškarci. Na kraju se ispostavilo da su i jedni i drugi odlično prihvatili voćna piva i danas ih podjednako konzumiraju. Danas možete vidjeti čak i okorjele pivopije kako konzumiraju voćna piva, sve u zavisnosti od raspoloženja.
Umanjuje li ispijanje krigle ženstvenost?
Meni lično ne. Ne vjerujem da iko ima zamjerku što žene piju pivo iz krigle. Pošto su se i šolje za kafu dosta povećale zadnjih godina, tako i krigla uopšte ne izgleda čudno u ženskim rukama. Ako bih trebao reći šta mi se ne uklapa u ženstvenost, onda je to pijenje piva iz boce. To mi nije nimalo ženstveno, naprotiv.
Znate za muške izreke o pivu “da je bolje od žene”, “da nikada ne kaže ne”, da “nema glavobolju”… Sada kada i zvanično znamo da žene vole “Nektar”, hoćete li organizovati neku igru na temu “ženske izreke o pivu”?
Dobra ideja. Samo nisam siguran za koga da je organizujemo, za žene ili muškarce? Sve izreke koje ste naveli su muške. Ukoliko je organizujemo za žene bojim se da se muškarcima neće dopasti to što će čuti, na primjer, bolje hladno pivo nego hladan muškarac. (Smijeh) Opet, ruku na srce, i žene imaju pravo da nas bockaju pa slobodno neka uživaju.
S obzirom na to da su istraživanja pokazala da su žene velika armija pivopija, razmišljate li da, na primjer, u Banjaluci osnujete damski pivski klub koji bi okupljao žene koje uživaju u ovom piću, po ugledu na one u svijetu?
Nisam siguran da bi to ovdje uspjelo. Šta bi to ona značilo? Da nema većine žena u lokalima. Nisam siguran da bi iko od muške populacije želio ići u lokale u kojima su samo muškarci. Barem ne većina. Dobra posjećenost u lokalima kod nas je direktno vezana za broj žena koje se u njima nalaze. Ukoliko većina žena pređe iz jednog lokala u drugi sigurno će opasti ukupna posjeta gostiju u taj lokal. Mogu samo da zaključim da, bez žena u lokalima, muškarci ne bi znali gdje da idu.