Američki Senat je izglasao zakon da će TikTok biti potpuno zabranjen u SAD-u ukoliko kineska matična kompanija svoj udio aplikacije ne proda nekoj američkoj kompaniji.
Sudbina društvene mreže TikTok, poslovne platforme za mnoge Amerikance, već je neko vrijeme u rukama Senata koji je čini se donio konačnu odluku. Naime, izglasan je zakon koji će zabraniti TikTok u SAD-u ukoliko se kineska matična kompanija ByteDance ne odrekne svoje voljene aplikacije.
Senat daje ByteDanceu ultimatum od otprilike godinu dana da proda TikTok američkoj kompaniji jer će u suprotnom on biti potpuno uklonjen s američkih trgovina aplikacijama poput Google Playja i Apple Storea. Zastupnički dom već je odobrio mjeru. U izjavi nakon usvajanja, predsjednik Biden je rekao da će potpisati zakon u srijedu. TikTok je zamolio svoje korisnike da kontaktiraju svoje zastupnike kako bi se usprotivili donošenju zakona, ali taj pokušaj nije uspio promijeniti mišljenja u Washingtonu, D.C., napomenuo je direktor Eurasia Groupa, Clayton Allen.
KOJI JE RAZLOG DONOŠENJA OVOG ZAKONA?
TikTok je privukao neželjenu pažnju ne samo zbog ovisnosti o stalnom skrolanju videozapisa, već i zbog svog kineskog vlasnika, ByteDancea. To je izazvalo zabrinutost među zakonodavcima i sigurnosnim stručnjacima da bi kineska vlada mogla imati pristup velikoj količini ličnih podataka o milionima korisnika u SAD-u. Dakle, vlast je zabrinuta da bi ByteDance ili TikTok mogli dijeliti podatke o korisnicima iz SAD-a s kineskom autoritarnom vladom.
KADA BI OVA POTENCIJALNA ZABRANA MOGLA STUPITI NA SNAGU?
S obzirom na to da milioni Amerikanaca zarađuju od TikToka, sve zanima kako će ova zabrana utjecati na njihovo poslovanje i kad bi TikTok uopće mogao biti zabranjen ako ByteDance ne proda svoj udio. Izglasani zakon daje vlasničkoj firmi TikToka devet mjeseci da dogovori prodaju s mogućnošću dodatnog tromjesečnog razdoblja.
Dakle, ako TikTok ne bude prodan američkoj kompaniji, zabrana bi mogla stupiti na snagu tek za godinu dana, a ako ByteDance podnese tužbu, taj period se može produžiti. To znači da ništa neće stupiti na snagu do 2026. godine.
Aplikacija je već pokrenula agresivnu kampanju lobiranja protiv zabrane, uključujući brojne male poduzetnike i influencere koji tvrde da je TikTok ključan za njihov posao.
@msnbc TikTok creators speaking out against the bill that could ban TikTok in the United States. The House voted Wednesday to pass the legislation and the bill now heads to the Senate. #news #TikTok #TikTokBan #Congress #Politics ♬ original sound – MSNBC
TIKTOK: APLIKACIJA OKO KOJE SE VODE NAJVEĆE POLITIČKE BORBE
Usvajanje zabrane predstavlja vrhunac višegodišnje političke bitke oko platforme koja je postala izuzetno popularna nakon svog pojavljivanja 2017. godine. Donald Trump je najavio da će je zabraniti 2020. godine, iako njegovi napori nisu urodili plodom. Nedavno se Trump usprotivio mogućnosti zabrane i rekao da će Biden biti “odgovoran” za takvu mjeru.
Zabrinutost oko prikupljanja osjetljivih podataka korisnika rezultirala je zabranom TikToka na brojnim američkim sveučilišnim kampusima, političkim uredima i pojedinačnim državama.
TikTok je bio zabranjen u Indiji 2020. godine nakon vala opasnih “izazova” koji su doveli do smrti nekih korisnika, a ne zaboravimo činjenicu da aplikacija nije dostupna ni u samoj Kini.
Je li doista riječ o opasnoj društvenoj mreži ili je tu riječ o pohlepi u političkim nadmetanjima? Amerikanci naravno nisu zadovoljni ovom odlukom, no kao što smo napisali gore, TikTok će ostati netaknut još barem dvije godine. U te dvije godine može doći do mnogih promjena, a možda i sam TikTok više ne bude popularan. Bolje je da se američka vlada koncentrira na stvari koje su doista bitne za njihovu državu.
@dutchdeccc our imperialist colonialist government cares about nothing more than remaining in power. be angry about the ban and be even angrier about the systems and structures which our govt upholds #tiktokban #tiktok ♬ original sound – Dutch