Ko bi rekao da marama ili veo može da pokrene cijelu društveno -političku scenu. Ali to je baš ono što se dogodilo. Danas, one su zabranjene u Francuskoj, obavezne u Saudijskoj Arabiji i modni detalj u Indoneziji. Neki ih vide kao način pokoravanja žena, dok drugi smatraju da je stvar slobodne odluke svake muslimanke da li će da se obaveže na njeno nošenje. U savremenom islamskom svijetu, one su sve češće prisutne kao izraz stila, a mogu biti svih veličina, oblika i boja. Za njih postoji i posebna terminologija, koja može imati različito značenje u različitim mjestima. Željeli smo da je pojasnimo i da prikažemo mješavinu tradicionalnog i modernog Istoka kroz svijet marama i velova muslimanskih žena.
Najpoznatija marama, hidžab, koja ima različite načine i stilove vezovanja, u Kur'anu nije opisana kao dio odjeće, nego kao nešto poput zavjese, nešto što odvaja i omogućava privatnost. A to je, prema islamu, glavna uloga svih muslimanskih velova: zaštita od neželjenih pogleda.
A vi slobodno pogedajte naš vodič i saznajte kako to izgleda širom muslimanskog svijeta.
Hidžab
Izraz je poprimio značenje za sve muslimanske velove, posebno na zapadu, ali uglavnom se koristi za maramu, koja je tu da prekrije prije svega kosu, a nekada i vrat, zavisno od zemlje o kojoj je riječ ili uvjerenja žene koja ga nosi. Stilovi se razlikuju ne samo prema geografiji, nego i modnim trendovima.
Đilbab
Takođe se spominje u Kur'anu i obično se odnosi na zaštitnu odjeću, a ne na neki određeni odjevni predmet. U Indoneziji đilbab označava bilo koju skromnu haljinu, koja pokriva tijelo od glave do pete, uključujući i maramu na glavi, dok u sjevernoj Africi i Arapskom poluostrvu češće znači dugu haljinu ili tuniku.
Čador
Vijekovima su žene u Iranu nosile ove polukružne tkanine prebačena preko glave poput šala. Čador obično nema pričvršćivače, već se drži rukom ispod vrata. Crna boja je poželjna u javnosti, ali žene često nose šarene verzije kod kuće ili u džamiji.
Nikab
Veo koji pokriva žensko lice, s prorezom ostavljenim za oči. Iako nije obavezan u Saudijskoj Arabiji, skoro uvijek ga nose žene u javnosti zajedno sa abajom. U velikom dijelu svijeta, uključujući i Južnu Aziju i Sjevernu Afriku, žene često nose polu-nikab, tkaninu kvadratnog oblika koja se sveže ili drži ispod očiju.
Himar
Ovo je treći pojam, koji se uz hidžab i đilbab, spominje u Kur'anu. Zajedno, oni predstavljaju vjersko opravdanje za zahtjeve za pokrivanjem žena. Istorijski gledano, himar se odnosi na bilo koji odjevni predmet koji promoviše skromnost, pokriva genitalije i grudi žene i štiti je od pogleda muškaraca s kojima nije u srodstvu. Najćešće podrazumijeva maramu koja je duža od hidžaba pa tako prekriva ramena, grudi i pada preko kukova. U nekim zemljama, pojam se koristi za opisivanje bilo kojeg vela ili marame, baš kao i hidžab.
Abaja
Sveprisutni pokrivač za žene u Saudijskoj Arabiji može se vidjeti širom Arapskog poluostrva i dijelovima sjeverne Afrike. Tipično crni, ovaj odjevni predmet konstruisan je kao labavi ogrtač ili kaftan i pokriva sve osim lica, šaka i stopala.
Burka
Odjeća koja se nosila uglavnom u Avganistanu i bila obavezna po zahtjevima Talibana, pokriva cijelo lice, s mrežastim dijelom preko očiju. Kada je prvi put spomenuta u Njujork Tajmsu 1988. godine opisana je ni manje ni više nego kao – šator. U Kabulu, većina burki su plave, ali u drugim dijelovima Avganistana i Pakistana su smeđe, zelene ili bijele. U Saudijskoj Arabiji su najčešće crne, ali ne uvijek. Moda ne miruje pa ni kada je o burkama riječ. Tako danas možete sresti žene pr
ekrivene crvenim, žutim ili ljubičastom velom.
Toliko boja, oblika, načina na koji se nose; neko ih podržava, neko im se protivi, ali jedno je sigurno – velovi nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Svako o njima ima svoj stav i svoj sud, često i bez poznavanja istorijskog porijekla, religiozne uloge ili činjenica koje se tiču savremene upotrebe i političkih prilika u zemljama u kojima se nose ili zabranjuju. Mi ovdje nismo htjeli da donosimo bilo kakve sudove, već samo da vas upoznamo sa različitim oblicima i stilovima, koji dolaze uz njih u jednom drugačijem svijetu od našeg.