Onlajn sfera je vrlo dobar put da se ogromnom broju ljudi pošalje jasna poruka. Ako ta poruka dolazi od pametnih žena, koje su spremne da se bore za svoja prava i upere prstom u društvene fekalije, a sve to kroz duhovite opaske i dijaloge, onda sve dobija još dublji smisao.
Čuli ste za Fejsbuk pejdž “Sve su to vještice”? E tu počinje istinska ženska misao. Ona današnja. Stranica nema vlasnicu, “Vještice” su zajedničko dobro svih generacija žena.
Jedna od vještica, Flora Tristan ili Mala, ako vam je draže, rado je popričala s Lolama. Postovi koje objavljuje zapravo su kratki dijalozi između poznatih književnih figura. Najčešće su to Simon de Bovoar, Virdžinija Vulf, Žan Pol Sartr, Karl Marks, a ponekad i Čarls Bukovski… Ima tu i žena iz filmova tridesetih godina. Svaka od tih ličnosti je izabrana sa razlogom, jer svaka od njih predstavlja poseban način razmišljanja, te društveni i politički kontekst određenog vremena.
Pošto je Bukovski neko koga korisnici društvenih mreža često citiraju, Mala ga je za postove odabrala da bi ga “trehala”.
“Forma je stigla sa Simonom de Bovoar. Iskreno, na početku smo mislile da će ona biti jedini lik, da će njeni biografija, rad i specifičan izraz lica biti savršeno nespojivi sa kuhanjem, ribanjem WC-a, te da će upravo zbog toga biti i komična i efektna, ali kako su nam zatrebale ‘maske’ za drugačije probleme i kompleksnije emocije, uvele smo koga god već jesmo. Redakcija najveće simpatije gaji ka Virdžiniji Vulf. Uglavnom, sve ih biramo na osnovu asocijacija koje vežemo za njih, stavljajući ih u specifične kontekste koje problematiziramo”, otkriva Mala.
Šta znači “trehanje Bukovskog”?
Znate ono kad se neko u kafani namjeri da vas uvrijedi ili ponizi? Možete se ili duriti, ili ga zezati. Malo te zezam, malo te bockam, malo ti vratim za nešto što si mi rekao. Trehanje Bukovskog je izazivanje Bukovskog za njegove samouvjerene izjave o ženama, intelektu, svjetskim tkanjima i njemu samom. Trehanje je pravljenje nekoga svjesnim o karakteristikama koje kod sebe radije ignoriše, kroz suptilni humor.
Flora Tristan ili Mala, ako vam je draže, koja stoji iza cijele priče, rado je popričala s Lolama. Postovi koje objavljuje zapravo su kratki dijalozi između poznatih književnih figura. Najčešće su to Simon de Bovoar, Virdžinija Vulf, Žan Pol Sartr, Karl Marks, a ponekad i Čarls Bukovski… Ima tu i žena iz filmova tridesetih godina. Svaka od tih ličnosti je izabrana sa razlogom, jer svaka od njih predstavlja poseban način razmišljanja, te društveni i politički kontekst određenog vremena.
Otvorile ste dijalog o patrijarhatu u sferi interneta. Kakva je povratna reakcija?
Odlična! Puno bolja nego što smo uopšte mogle zamisliti, 20.000 lajkova na Facebooku, za stranicu na našem jeziku, zaista nije malo. Uz to, zaista nam je drago što se na “Vješticama” stvorio prostor za civilizovane diskusije o feminističkim i filozofskim idejama. Što je najbolje, sve to uz tako mnogo dobrog i intelektualiziranog humora publike. Hejt svojstven diskusijama o feminizmu u digitalnom prostoru je zaista čest, ali na “Vješticama” to nije slučaj. Time smo još uvijek iznenađene. Tek se javi poneki nesmiješni troll.
Šta posebno zaokuplja pažnju “Vještica”?
Nama je najbitnije da demistificiramo rodne društvene norme, što u kući, što napolju. Svako “treba muško da” i “treba žensko da” će dobiti svoj prostor na “Vješticama”. Da ga prevrnemo, ismijemo i ukažemo na njegovu banalnost i ispitamo istinitost. Uz to, bitno nam je ukazati na probleme političke ekonomije zasnovane na besplatnom kućnom radu te rodno uslovljenim ulogama. I, naravno, Vještice služe kao platforma za podršku na emocionalnom nivou. Pokušavamo unijeti malo humora u stvari koje su nam nametnute- i muškarcima i ženama.
Koliko žena stoji iza Vještica?
Koliko god ih se prepozna u “Vješticama”. Sve žene koje imaju iskustvo koje je katalizirano na “Vješticama” stoje iza “Vještica”. A ako pitate za redakciju, tri su uvijek na metlama, ostale sporadično dolete. Trenutno smo na kolektivnom godišnjem, gdje uživamo u kvidiču, ladanju, kafama iz kotlića, plesovima u šumi i drugim stereotipnim vještičjim aktivnostima. Nagovorile smo najmlađu da odgovori na pitanja, ostale su otišle na “Happy Hour Bloody Mary” koktel.
Djelovanje vam počinje na Facebooku, ali se tu i ne završava. Aktivne ste i kada su u pitanju okupljanja feministkinja u BiH.
Feministički aktivizam u BiH je prilično decentralizovan i, kao mnogi drugi pokreti, funkcioniše na osnovu okupljanja oko osoba, a ne ideja. To je problematično, ali u svakom slučaju, podržavamo, jer, gdje bismo bile da ga nema?!
Vještice služe kao platforma za podršku na emocionalnom nivou. Pokušavamo unijeti malo humora u stvari koje su nam nametnute- i muškarcima i ženama.
Feminizam u BiH na skali od jedan do 10?
K'o solidna seka.
Ko su danas feministkinje?
To je najteže pitanje u feminizmu. Možda ih zarad ovog intervjua možemo podijeliti na dvije osnovne skupine: deklarativnu i interogativnu. Deklarativna- prati set feminističkih normi, interogativna – propituje set feminističkih normi i ima rogove.