Ova glumica i model je prošetala sa protestantima dok je držala trensparent na kojem je pisalo: “Respect female existence or expect our resistance” (“Poštuj žene ili očekuj njihov otpor”). Pa iako se tu našla da pošalje jasnu poruku o tome šta misli o čovjeku koji je nominovan za sudiju Vrhovnog suda, a koji je bio otptužen za seksualni napad, mnogi (pogledi) su i dalje ostali fiksirani na njene grudi, jer ispod majice nije nosila grudnjak.
Jer, šta – ukoliko žena ne obuče grudnjak, ne može da iznese jasne političke stavove. Ili su pak u tom slučaju nevažeći ili manje važni. Ukoliko je tako, trebala bih odmah prestati da pišem na ovu temu, ali budući da mislim drugačije…
I zbilja, šta i ako je namjerno “zaboravila” da obuče grudnjak? Možda je svjesna da će tek tako privući pažnju, nekih, mnogih, većine.
Ili šta, nije tako. Nismo mi, pobogu, takvi, mi gledamo ženama u oči.
Gdje je onda nuditet svrsishodan i vidljiv kao srednji prst konzervama i moralistama, a gdje mamac za malo pažnje? Odnosno malo više.
— Emily Ratajkowski (@emrata) November 3, 2018
Istini za volju, ova mlada glumica i model često kupi svu pažnju upravo “golišavim fotografijama”, ali kako sama naglašava – one se uvijek pogrešno tumače.
I tako je nastao začarani krug između nje i njenih fotografija, i medija. Podržala ju je pak koleginica Ejmi Šumer jer, kako kaže, ni ona sama nije tom prilikom nosila grudnjak.
https://www.instagram.com/p/BomVQLIlJah/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control
I sada, koliko je vas zapamtilo poentu ovog njenog čina? Gdje je bila i šta je nosila i kakvu je poruku ispisala?
Mlada glumica Emili Votson je tokom 2017. godine, promovišući film o Ljepotici i Zvijeri, pozirala u toplesu za časopis o vašaru taštine (Vanity Fair). Ovaj njezin slobodni čin je protumačen kao izdaja feminizma. Valjda se, kako i sama kaže, ne nalaze istoj stranici kada je poimanje istog u pitanju.
Ali čekajte malo, zar to nije stvar slobode. I koliko jasna poruka mora biti da bi je se shvatilo? A da se nacrta?
Time su se vodile djevojke iz grupe “Little Mix” kada su se odlučile promovisati novi singl, odnosno odlučile skinuti.
https://www.instagram.com/p/BqLGKIDgr7l/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control
Tijela su ispisale porukama i riječima te naglasle da se radi o prihvatanju svog tijela, no ni one nisu naišle na razumijevanje. Tačnije, optužene su da je to čisto stvar promocije i novca, a ne toliko plasiranja stava.
To su već zbilja teške optužbe, kojima je teško stati u kraj, i prvenstveno potpada u subjektivnu kategoriju, a potom i marketinkši alat.
Jedan od projekata koji je načelno dobro prošao kod javnosti je kampnja PETA-e koja je naslovljena idejom da bi zvijezde koje ih podržavaju radije hodale gole nego nosile krzno. Naravno, opet možete prosuditi sami o vjerodostojnost ideje. A bogami i realizacije.
Da li danas uopšte moguće iznijeti do kraja određena pitanja bez doze seksizma? I kada već svi uredno reaguju na te metode, zašto ih onda ne bi koristili. Da se ne ložimo, ne bi nam ih ni plasirali! Možda je mudrost u tome. Jeste li se ikada zapitali o tome?
Možda smo otišli daleko od ideje Ledi Godive, koja je nuditet iskoristila kao protest društvenih tumačenja. Naravno, nije jedina koje je dobila bitku na ovaj način, i koja je jasno dala do znanja šta misli o objektifikaciji žene, ali moramo priznati da je sve više primjera zloupotrebe ovog mita i ideje.
I zar, ukoliko se to radi isuviše često, ne počinje da gubi na značaju?
https://www.instagram.com/p/BpE_jkInKUD/
Ukoliko se Kim Kardašijan redovno fotografiše gola u ogledalu, zar to treba da znači da redovno ima nešto jako bitno da kaže pa protestuje na ovaj način, ili je to već samohvalisanje upakovano u feministički i aktivistički čin?