Priče većine njih nikada nisu prenesene na filmsko platno, a kada pročitate tekst koji je pred vama, sigurno ćete se zapitati zbog čega se to još uvijek nije desilo.
Nur Inajat Kan (Noor Inayat Khan)

Jedna od žena koje su se za vrijeme Drugog svjetskog rata bavile špijunažom bila je i Nur Inajat Kan. Odrasla je u Francuskoj, studirala je dječiju psihologiju na Sorboni i muziku u konzervatoriju u Parizu. Prije početka Drugog svjetskog rata njena karijera je bila vezana za pisanje poezije i dječijih priča.
Kada se zaratilo, ona i njen brat Vilajat (Vilayat) su odlučili da pomognu u borbi protiv nacista. Nur Inajat se pridružila ženskim pomoćnim vazduhoplovnim snagama gdje se obučavala za poziciju bežičnog operatera. Nakon obuke su je regrutovali u francusko odjeljenje izvršnog direktora za specijalne operacije. Njeni nadređeni su smatrali da je Nur Inajat prenježna da bi bila špijunka, no ona je otputovala u Pariz koji je tada bio pod okupacijom nacista. Nekoliko operatera je uhapšeno, ali Nur Inajat je uspjela da izbjegne tu sudbinu i jedno vrijeme je bila jedini bežični operater koji je iz Pariza prenosio poruke u London. Nažalost, neko ju je izdao Nijemcima i oni su je uhapsili. Iako im nije otkrila ništa, oni su sve saznali zbog jedne njene greške – naime, Nur Inajat je sve poslane poruke kopirala u svoje sveske koje su Nijemci pronašli. Uspjeli su se lažno predstaviti kao Nur Inajat preko daljih poruka u London i na taj način su uhapsili još troje operatera. Nju su u zatvoru smatrali opasnom zbog čega je bila u okovima i često su je tukli. Njen život je tragično završen pogubljenjem u koncentracionom logoru Dahau. Ime Nur Inajat se samo nekoliko puta spominjalo u medijima, a u TV mini-seriji “A Man Called Intrepid” glumila ju je Barbara Herši (Barbara Hershey).