Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Žene naučnice: Rachel Carson, žena koja je spojila nauku i književnost u svoja remek djela
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > Uncategorized > Žene naučnice: Rachel Carson, žena koja je spojila nauku i književnost u svoja remek djela
Uncategorized

Žene naučnice: Rachel Carson, žena koja je spojila nauku i književnost u svoja remek djela

Brankica Rakovic
Objavljeno 17/02/2010 21:29
Brankica Rakovic
Podijeli
Podijeli

Od ranog djetinjstva Rachel je uvijek proučavala ribe, insekte i ptice. A pri tome je voljela pisati i davati novu dimenziju svojim mislima. Kasnije je upravo ove dvije ljubavi, prema nauci i književnosti spojila u jednu. Objavivši knjigu koja je promijenila način pecepcije zaštite okoliša. Rođena je 1907. godine i odrastala je na farmi u Pennsylvaniji. Magistrirala je zoologiju na Johns Hopkins Univerzitetu, ali nakon smrti oca, odustala je od daljeg školovanja privremeno kako bi bila uz ostale članove porodice. Postala je druga žena koja je radila sa Bureau of Fisheries, istovremeno pisajući radio priče o morskim stvorenjima. Kada nije bila na poslu u vladi, pisala je o životu u divljini. Njeno poetsko izražavanje pomoglo joj je u potrazi za kreativnim ljudima, koji su je inspirisali da nastavi tražiti dalje i istraživati više. Sve sa ciljem promjene svijesti društva.

Upravo ove dvije ljubavi, prema nauci i književnosti spojila je u jednu. Objavivši knjigu koja je promijenila način pecepcije zaštite okoliša.

Objavila je svoju prvu knjigu pod nazivom Under the Sea Wind, koja nije prošla zapaženo, ali je zato druga knjiga The Sea Around Us postala neočekivani hit. Dobila je Međunarodno Književno priznanje i dala otkaz na trenutnom poslu, kako bi napisala The Edge of the Sea. U to vrijeme u Americi pedesetih, počeli su se korititi pesticid DDT koji su veoma toksični, a čije velike količine mogu prouzrokovati oštećenja jetre. DDT se koristio svuda, od sprejeva protiv komaraca, do plodova prilikom sađenja.

Preporučeno

Štetosteron: “Bože, samo nek’ nije žensko”
Znate li koja je simbolika iza poklanjanja cvijeća za Dan žena?
Pišem ti poslednji put:  Pjesnik Goran Tadić dolazi u Banjaluku

Rachel je bila zabrinuta i smatrala je da je neophodno alarmirati javnost o njihovoj upotrebi. Kada je dobila pismo od stare prijateljice, Olge Huckings, shvatila je da je stanje alarmantno. Ptice su umirale, a biljke nepovratno oštećee, što je navelo da sve to dodatno istraži i napiše svoju najbolju i najvažniju knjigu “Silent Spring”. Njena istraživaja su otkrila da DDT truje stoku, ubija ribe, oslabljuje ptičija jaja, nakon čega su je pozvali da govori i ispred američkog Senata.

Umrla je 1964. godine samo dvije godine nakon što je objavljena njena knjiga. Međutim, uspjela je u namjeri da skrene pažnju i podigne svijest o problemu izumiranja vrsti, radi korištenja pesticida. Njen rad je direktno uticao i na osnivanje Agencije za zaštitu okoliša, koja je pokrenula pokrete za zaštitu okoliša širom svijeta.

Njena istraživaja su otkrila da DDT truje stoku, ubija ribe, oslabljuje ptičija jaja, nakon čega su je pozvali da govori i ispred američkog Senata.

Knjiga je postala najprodavanija u nekoliko zemalja, uključujući SAD i postala ključni faktor u zabrani upotrebe DDT u Americi 1972 godine. Ona je ostala upamćena kao začetnica svetskog pokreta za zaštitu životne sredine.

TAGOVANO:biologijaknjiževnostnaukaotkrićažene
Podijeli članak
Twitter Email Kopiraj link Štampaj
Autor Brankica Rakovic
Follow:
Kada biste život u njegovim najradosnijim izdanjima zamišljali kao žensku osobu, mogli biste da ga zamislite u liku Brankice Raković
Prethodni članak Telefone u ruke! Selfi za podršku djeci oboljeloj od kancera
Sledeći članak Velaga: Jesu li veze na daljinu uopšte moguće?
m:tel pruža podršku djeci sa Kosova i Metohije stipendijama i donacijom centru „Podrži me“

Djeca sa Kosova i Metohije posjetila kompaniju m:tel Grupa djece sa Kosova…

2 min za čitanje
Ispovijest nevine 30-ogodišnjakinje: Sad ili nikad

Svijeće su bile upaljene, u čašama je stajao džin tonik, a on…

8 min za čitanje
Wizz Air povećava broj letova iz Banjaluke za dvije destinacije, evo i koje

Od oktobra ove godine putnici sa banjalučkog aerodroma moći će svakodnevno letjeti…

1 min za čitanje
Trivan: Ćutanje ne spašava – ono produžava nasilje

Konferencija „Nisi sama - Ujedinjeni protiv nasilja nad ženama i djevojčicama“ Generalna…

3 min za čitanje

Slični postovi

Uncategorized

Hajde da govorimo o emocionalnom radu žena

Autor Redakcija 6 min za čitanje

Zašto djevojčice ne mogu biti ćelave?

Autor Brankica Rakovic 3 min za čitanje

Riječ urednice: Manje parfema, više razumijevanja!

Autor Brankica Rakovic 2 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš