Tražeći odgovor na to pitanje, Toni Pen (Tony Penn), autor knjige “The Misadventures of Michael McMichaels”, je za roditelje širom svijeta napisao članak u kojem je objasnio kako da pomognu svojim mališanima da se sprijatelje sa drugom djecom, a mi vam u današnjem tekstu prenosimo njegove savjete.
Pitao me je volim li jesti drvene bojice. Tek sam se doselio u taj kraj, bilo je polugodište prvog razreda i očajnički sam želio da steknem prijatelja, te sam mu zato potvrdno odgovorio. Nasmiješio se i rodilo se prijateljstvo.
Moj otac je skeptično gledao na mog novog prijatelja i znao sam da će uskoro donijeti presudu. Ja sam se zaista osjećao loše zbog toga što sam lagao svom novom prijatelju i plašio sam se da ću jednog dana morati da se suočim s tim. Srećom, do toga nikada nije došlo. Bili smo prijatelji tokom cijele osnovne škole i imam samo lijepe uspomene na to doba. No, još uvijek zastanem kad ugledam kutiju sa drvenim bojicama i sjetim se svega toga.
Zapamtite da se od svakoga može nešto naučiti

Ono što sam ja naučio od svog prijatelja u prvom razredu jeste da je u redu da pređete preko nekih stvari kod svake osobe. I sve dok to nije nešto čime se krši moral onda to samo dodatno začinjava prijateljstvo.
Djecu bi trebalo ohrabrivati da slave razlike u svojim prijateljima i da cijene njihove različite perspektive i porijekla. Imajući to u vidu, pažljivo slušajte kada dijete govori da mu je nelagodno zbog ponašanja prijatelja i podržite ih ako odluče da prekinu to prijateljstvo.
Podsjetite ih da smo i mi sami često izazov drugima

Ako vas vaš prijatelj nečim ne izaziva, onda vi vjerovatno izazivate njega. Da li neprestano pričate o politici? Slušate istu muziku u autu i mislite da je žele slušati i drugi? Budite sigurni da postoji nešto što bi i vaši prijatelji voljeli da promijene kod vas, ali očito je da ima više stvari u vama koje vole ili se uopšte ne bi ni družili s vama.
Isto tako i vaša djeca mogu imati osobine koje mogu biti izazov drugima. Kada vam se požale na svog prijatelja, tražite od njih da navedu prijateljeve dobre osobine i pogode zašto se tako ponaša. Takođe, pokušajte pitati svoju djecu da li misle da rade nešto što smeta njihovim prijateljima. Te vježbe mogu pomoći vašem djetetu da razvije simpatije i empatiju.
Ekscentričnost ili loša osoba? Pomozite im da to razlikuju

Ponekad je teško definisati liniju između čudnog, ali dozvoljenog ponašanja i onog zbog kojeg se prekida prijateljstvo. Da biste to odredili potrebno je da sa djecom razgovarate o moralu, a to često nije nimalo lagan zadatak.
U zavisnosti od njihovih godina, trebalo bi da redovno diskutujete o tome šta je dobro, a šta loše ponašanje. Pričanje priča iz vašeg djetinjstva može biti efikasno. Da li je nekad neki vaš prijatelj uradio nešto zbog čega ste poželjeli ponovo razmotriti ili čak i prekinuti to prijateljstvo? Budite iskreni sa vašom djecom u vezi sa tim stvarima jer ćete im na taj način pomoći da shvate da bi i oni takođe trebalo da procijene ponašanje svojih prijatelja i odluče da li i dalje žele da se druže s njima.
Znajte kada treba da se umiješate

Djeca bi trebalo da budu ta koja će odlučiti s kim će se družiti i sklapanje “teških” prijateljstava je vještina koja bi im mogla mnogo pomoći u budućnosti. Međutim, u nekim rijetkim prilikama prijatelji vašeg djeteta će učiniti nešto zbog ćega ćete morati da se umiješate. To može biti razgovor o tome da li treba da ostanu prijatelji s njima ili da im jednostavno zabranite da provode vrijeme sa nekim osobama.
U idealnom slučaju vaša djeca će, uz vaše vođstvo, sama donijeti tu odluku, ali ponekad se to neće desiti. Ukoliko do toga dođe, umiješajte se i zabranite svom djetetu da se druži sa nekim. Sve dok opravdavate svoju odluku i jasno objašnjavate zbog čega ste to odlučili bićete sigurni u to da ste dobro izabrali, iako ćete se možda suočiti sa dječijim otporom, a naročito ako su ona starija. I u ovom slučaju anegdota iz vašeg života vam može pomoći da objasnite svoju odluku.
Ohrabrite djecu da čitaju

Ohrabrite svoju djecu da čitaju romane koji govore o složenosti, izazovima i ljepoti prijateljstva. To ih može pripremiti na razne izazove u budućnosti, a mnoga istraživanja pokazuju da čitanje povećava empatiju i saosjećanje.
Neki od naslova za mlađu djecu su „Knjiga o džungli“, „Šarlotina mreža“ i „Kuća na Puovom ćošku“. Starija djeca mogu da pročitaju knjigu „O miševima i ljudima“ i “Napuljske romane”.
Pitate se šta je bilo sa mojim prijateljem sa bojicama? Moj otac je na kraju izjavio: „Čudan je, ali je dobro dijete. Drago mi je što ste prijatelji“.
I bio je u pravu.