Naime, HPV vakcina još nije dostupna u Republici Srpskoj, kao ni u FBiH, a predstavlja prevenciju nastanka raka grlića materice, kojeg u 99 odsto slučajeva izaziva humani papiloma virus (HPV).
Kako je nakon sjednice Vlade RS u četvrtak rekao Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, Vlada je razmatrala Nacrt zakona o izmjenama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, a kao najvažniju izmjenu naveo je to što Srpska uvodi HPV vakcinu kao preporučenu vakcinu.
“Ovo je prvi korak u uvođenju HPV vakcinacije. Neće vakcinacija početi odmah naredni mjesec, moramo je prvo legislativno urediti, pripremiti određene dokumente, a Institut će svakako u svojoj nadležnosti uraditi svoj dio posla kada je riječ o ovim vakcinama i preporukama”, rekao je Šeranić, napominjući da je ovo važan korak u prevenciji raka grlića materice.
Jela Aćimović, pomoćnik direktora za medicinska pitanja Instituta za javno zdravstvo RS, navela je da je uvođenje HPV vakcina jako značajan iskorak.
“Radi se o virusu za koji je dokazano da ne izaziva samo infekciju koja dođe i prođe, već je to virus koji uzrokuje malignu alteraciju ćelija, odnosno stvaranje karcinoma”, navela je ranije Aćimovićeva, dodajući da ovaj humani papiloma virus (HPV) izaziva rak grlića materice, ali da HPV može da izazove i nastanak drugih karcinoma, kako kod žena, tako i kod muškaraca.
“Ova vakcina predstavlja preventivu za sprečavanje karcinoma i to jednog od najučestalijih u ženskoj populaciji”, kazala je Aćimovićeva.
Kako je za “Nezavisne novine” rekao Miroslav Popović, specijalista ginekologije i akušerstva u Univerzitetskom kliničkom centru RS (UKC RS), kaže da je karcinom grlića materice jedan od rijetkih tumora za koje se zna uzrok jer je on skoro u 100 odsto slučajeva uzrokovan HPV-om.
“Vakcinacija je apsolutna prevencija protiv te bolesti, a dokaz za to su zemlje koje su uvele tu vakcinaciju te su smanjile incidencu karcinoma grlića materice”, rekao je Popović.
Dodao je da je ovu vakcinaciju trebalo davno uvesti, a, kako je istakao, što se prije uvede – to će biti veća dobrobit kako za društvo, tako i za državu.
“Vakcina štiti od karcinoma grlića materice za koji je potrebno ozbiljno liječenje, koje je opterećenje i za društvo i za porodicu”, kazao je Popović, dodajući da ova vakcina ima rijetke i podnošljive nuspojave.
Istakao je da se doskora preporuka za vakcinaciju HPV vakcinom odnosila samo na djevojčice do prvog seksualnog odnosa.
“Sada je preporuka da se vakcinisati mogu i mlađe djevojke koje su imale odnose, ali imaju negativan HPV test”, naveo je Popović, ističući da je važno da se prije svega krene sa vakcinacijom djevojčica.
Da se i u Kantonu Sarajevo radi na procesu nabavke ovih vakcina za “Nezavisne novine” je potvrdio Enis Hasanović, direktor Zavoda za zdravstvenu zaštitu žena i materinstva Kantona Sarajevo, koji je naveo da su program vakcinacije HPV vakcinom izradili u januaru prošle godine, ali da je tek krajem godine stavljen u prijedlog budžeta. Dodao je da je ove sedmice usvojen finansijski plan zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, a da tek treba da bude usvojen na sjednici Vlade KS i Skupštine.
“Nakon usvajanja ovog plana biće raspisan tender i ide cijela ta procedura nabavke HPV vakcina”, kazao je Hasanović, ističući da, iako u KS ima oko 2.000 učenica šestog razreda osnovne škole koje bi mogle da prime ove vakcine, zbog finansija, ali i antivakserskog lobija, planiraju za početak nabaviti 1.000 HPV vakcina.
Preuzeto sa: nezavisne.com