Zato je važno da pratite neke jednostavne savete kako do toga ne bi došlo.
Pravilnom brigom o odeći i upotrebom pravih tehnika pranja, možete produžiti vek trajanja vašim skupim haljinama, omiljenim pantalonama ili košuljama. U članku koji sledi daćemo vam nekoliko korisnih saveta o pranju veša koji vam mogu pomoći da vaša odeća duže vreme izgleda kao nova.
#1 Koristite pravu količinu deterdženta
Možda će vam se činiti čudno, ali više deterdženta ne znači i bolje opranu odeću. U stvari, prekomerna količina praška za pranje može ostaviti tragove na odeći, jer se prašak neće lepo isprati. To će za posledicu imati veš koji nije mekan kada ga izvadite iz mašine i osušite, ali isto tako zrna praška mogu izazvati oštećenja na garderobi jer će razjedati tkaninu.
Osim toga, prevelika količina deterdženta može negativno uticati na pravilan rad veš mašine. Ako duže vremena preterujete sa količinom praška, tako možete izazvati i kvarove. U tom slučaju, moraćete da pozovete servis za veš mašine, a cena popravke može varirati u zavisnosti od vrste kvara. To je trošak koji se pravilnom upotrebom može izbeći.

Neki noviji modeli veš mašina imaju automatizovane dozatore koji oslobađaju tačno onoliku količinu deterdženta koliko je potrebno za pranje veša koji se nalazi u bubnju. Ukoliko imate stariji model, ne zaboravite na mericu koja je došla uz uređaj kada ste ga kupili. Takođe, neki od proizvođača deterdženta poklanjaju ovakve merice uz kupljeno pakovanje praška za pranje.
#2 Razmislite pre nego što odeću date na hemijsko čišćenje
Iako na nekim etiketama piše “samo za hemijsko čišćenje” to ne bi trebali da uzimate zdravo za gotovo. Odevne predmete sa ovakvom etiketom svakako može nositi na hemijsko čišćenje, ali pre nego što to učinite, dobro razmislite. U radnjama koje se bave ovim poslom koriste se rastvarači koji zapravo mogu oštetiti vama dragu haljinu, bluzu ili jaknu. Uostalom, vlasnici perionica se slažu da je etiketa “samo za hemijsko čišćenje” mera zaštite proizvođača od nepravilnog rukovanja odnosno pranja odeće.
Prirodni materijali, kao što su lan, vuna i svila se sigurno mogu prati i ručno, samo je potrebno to pažljivije raditi. Naravno, tretiranje mrlja na vešu treba uraditi pažljivo i što pre, dok je fleka još uvek sveža. Evo i detaljnije o mrljama.
#3 Prethodno tretirajte mrlje
Ako uflekate neki komad garderobe, najbolje bi bilo da pre pranja, ručno probate barem malo da skinete fleku. Nakvasite mesto koje je uflekano vodom u koju ste prethodno rastvorili deterdžent ili sredstvo za uklanjanje mrlja i pustite da tkanina malo upije. Zatim protrljajte lagano i probajte da isperete. Vodite računa o količini deterdženta koju budete stavili na fleku, kako garderoba ne bi izbledela na tom mestu. Najbolje bi bilo da isprobate vaš rastvor na unutrašnjem delu odevnog predmeta i uverite se kako će tkanina reagovati.
Većina mašina za pranje veša ima program pretpranja, međutim ne treba ga poistovećivati i misliti da može da zameni ručno tretiranje mrlja. Pretpranje služi za jako zaprljanu garderobu, a mrlje se odnose samo na pojedine njene delove.
#4 Koristite za pranje hladnu vodu kad god je to moguće
Hladna voda je uvek dobar saveznik kada je u pitanju pranje veša, jer je daleko manje abrazivna od vruće. Uzmimo na primer, kupaći kostim, jer se bliži leto. Sasvim je dovoljno oprati ga u hladnoj vodi sa vrlo malo deterdženta. Štaviše, što je voda toplija to je veća verovatnoća da će se veš koji budete prali skupiti. Vruća voda je isto tako i neprijatelj jakih boja, i takve komade odeće možde da izbledi.
Kao bonus na sve ovo, treba reći da pranje hladnom vodom štedi energiju, pa će i vaši računi za struju biti manji nego kada bi veš prali sa ciklusom koji je zagreva na recimo 900C. Naravno, nećete uvek moći da koristite hladnu vodu za pranje vaše garderobe. Za određene vrste odeće je topla voda jedino pravo rešenje, kao što je to slučaj sa belim vešom, čarapama i peškirima.
#5 Garderobu tamnijih boja izvrnite pre pranja
Kako bi vaše nove tamno plave farmerke što duže zadržale svoju boju, pre nego što ih ubacite u mašinu za veš, izvrnite ih. U stvari, prvih nekoliko puta bilo bi dobro da ih operete ručno, pa tek onda u mašini.

Izvrtanje tek kupljene odeće tamnijih boja omogućiće da vam takvi komadi što duže izgledaju kao novi. Kada su u mašini, spoljašnje površine se neće trljati jedna o drugu, što će usporiti “starenje” odeće. Naravno, unutrašnja strana može izgubiti malo boju ali će zato spoljašnja ostati kao kada ste farmerke izneli iz radnje.
#6 Izaberite kraći ciklus pranja
Ako vaša odeća nije jako zaprljana, najbolji izbor je kratak ciklus, odnosno brzo pranje. Kod većine veš mašina to će biti ciklus od 30 minuta. Bez obzira da li je u pitanju nežna tkanina ili jača i izdržljivija, ukoliko želite da vam stvari duže traju smanjite vreme pranja.
Ako vaša veš mašina ima tu opciju, smanjite i broj obrtaja prilikom centrifugiranja. Na taj način možete produžiti vek trajanja vaših haljina, pantalona i sve ostale garderobe.
Takođe, uštedećete i električnu energiju. A ako vaš uređaj spada u grupu onih koji su energetski efikasniji tim bolje.
#7 Razvrstajte garderobu i nemojte prepuniti veš mašinu
Pre nego što budete ubacili garderobu u bubanj mašine za pranje veša, uvek ga razvrstajte. Pojedine tkanine koje su grublje mogu oštetiti one finije, poput svile. Osim toga, mešanje različitih vrsta veša za pranje će za posledicu imati loše oprane stvari. Na primer, nikada ne mešajte peškire sa majicama. Peškiri mogu upiti dosta više vode nego obične majice. Isto tako, majice se tokom pranja mogu zamotati u peškir i sigurno je da se tada neće dobro oprati.
Nemojte nikada u bubanj veš mašine stavljati više odeće od one količine koju je proizvođač propisao. Razloga za tako nešto je više. Prvo, veš se neće dobro oprati, jer jednostavno nema dovoljno prostora da se okreće u mašini. Drugo, možete preopteretiti motor mašine i tako skratiti njen radni vek. Na kraju, što se tiče same garderobe, može se dogoditi da se u prepunjenoj mašini pocepa ili ošteti.
Ovi saveti će vam pomoći da vaš veš duže traje i da boja na njemu ne izbledi čak i posle puno pranja. Osim toga, ako ih se budete pridržavali, uštedećete i električnu energiju, ali i sprečiti kvarove na vašem uređaju.