Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Bolna istorija ženskog uklanjanja dlačica: Kada su žene počele da se briju?
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > Uncategorized > Bolna istorija ženskog uklanjanja dlačica: Kada su žene počele da se briju?
Uncategorized

Bolna istorija ženskog uklanjanja dlačica: Kada su žene počele da se briju?

Redakcija
Objavljeno 23/03/2022 12:36
Redakcija
Podijeli
Podijeli

Prije 20. vijeka, žene su morale samo da uklanjaju neprijatne dlačice sa lica i vrata (praktično jedini dijelovi tijela koji nisu prekriveni odjećom), ali su to radile koristeći prirodne ili industrijske kreme za depilaciju, a ne brijače.

Prije pronalaska brijača u obliku slova T, 1903. godine, alati za brijanje su imali prikladan nadimak “britvice za rezanje grla”. Brijanje je bilo usluga koju su pružali muškarci muškarcima na javnim mjestima i zahtijevalo je značajnu vještinu.

Samostalno brijanje je uvedeno nakon pronalaska i popularizacije sigurnih brijača. Zatim su ga žene postepeno usvojile kao bezbolnu i jeftinu alternative drugim metodama uklanjanja dlaka.

Preporučeno

Ono što Koen kaže u nekoliko riječi, mnogi neće moći ni sa hiljadu
Berioška Kamakaro: Put jedne balerine iz Venecuele do Banjaluke
Žena koja ne postoji dospjela na prestižnu Forbsovu listu najmoćnijih žena

Zašto su se žene počele brijati?

 Tokom Prvog svjetskog rata 1915. godine, kompanija Gillette Safety Razor je predstavila prvi sigurni brijač za žene: Milady Decolletée. Ali proizvod nije odmah postao popularan, jer je brijanje i dalje bilo čvrsto povezano sa muževnošću. Žene nisu htjele da rizikuju da ih neko vidi kako kupuju brijač.

Prelazak sa krema za depilaciju na brijače je započeo kada se tokom Drugog svjetskog rata pojavila potreba da žene uklanjaju dlake sa nogu. Prije toga, žene bi svoje dlake na nogama prekrivale debelim čarapama. Ali tokom rata, došlo je do nestašice čarapa, jer su materijali kao što je najlon ili svila prenamijenjeni za vojnu upotrebu.

Neko vrijeme su žene pribjegavale “tečnim čarapama” (eng. liquid stockings) koje su u principu bile puderi u boji kože, koji bi davali iluziju čarapa. Međutim, ovaj oblik čarapa bi djelovao samo na nogama bez dlaka, a kada je zaliha tečnih čarapa počela da se smanjuje, žene su se konačno zadovoljile jednostavnim brijanjem nogu i ostalo je na tome.

Foto: pinterest.com

Kako su žene uklanjale dlačice prije brijanja?

 Prije 20. vijeka ženska odjeća je bila mnogo manje otkrivajuća. Samo su lice i vrat bili mete za depilaciju, kojom bi se riješili sitnih dlačica na licu ili neuglednih čuperaka.

U 18. vijeku, “porculanski” ten se smatrao lijepim, a za žensko lice se govorilo da odražava njen unutrašnji karakter. Dakle, uklanjanje neželjenih dlačica na licu nije bilo samo pitanje estetike već i morala. Dlačice na gornjoj usni ili donjem dijelu čela su bile poseban razlog za zabrinutost.

U priručnicima iz 18. vijeka i vodičima za bonton su se nalazili recepti za depilaciju za žene koji su spojili evropsku praksu sa praksom Indijanaca i afričkih kultura. Druge opcije su uključivale obućarske voskove ili smole drveća, koje su bile izuzetno bolne.

Industrijski depilatori

 Na prelazu iz 19. vijeka, domaći depilatori su postepeno zamijenjeni industrijskim koje su proizvodili uglavnom muškarci.

Tehnike korištene u industriji proizvodnje mesa su primjenjivane na kozmetici, a hemikalije koje su se koristile za odvajanje dlaka sa kože mrtvih životinja su reklamirane kao kozmetički proizvodi za žene.

Ove snažne hemikalije su se prodavale ženama kao depilatori. Pošto nije bilo nadzora nad tržištem depilatora, industrijski proizvodi za “ljepotu” su trajno osakatili, unakazili i ubili hiljade žena. Kako su društvene brige rasle vezano za ove nove proizvode, popularne novine i časopisi su postali glavni izvori informacija po pitanju bezbjednosti depilacije.

Elektroliza

Kreme i razne druge izmišljotine za depilaciju su i dalje bile popularne uprkos velikom broju žena koje su ubijene ili trajno osakaćene zbog mišićne atrofije, sljepila ili oštećenja udova, ali su postojale i nove tehnike, koje su bile dobrodošla alternativa industrijskim depilatorima.

Jedna od njih je bila elektroliza, koja je uključivala ubacivanje igle napajane strujom direktno u folikul dlake. Električna struja bi izblijedila korijen dlake i okolna tkiva. Ovo je bio jako bolan proces, posebno ako je depilirano područje bilo veliko, a svaka dlaka zahtjeva posebnu iglu.

Rendgensko uklanjanje dlaka

 Rendgensko uklanjanje dlaka je reklamirano kao bezbjedno i bezbolno. Američki ljekari su, prije Prvog svjetskog rata, odustali od uklanjanja dlačica rendgenskim zracima zbog rizika od zračenja. Međutim, brojni komercijalni rendgenski saloni su nastavili sa ovom praksom.

Većina klijenata rendgenskih salona su bile žene iz radničke klase ili pripadnici niže ili srednje klase. Posjećivale su rendgenske salone uprkos previsokim troškovima tretmana jer su se nadale da će im poboljšani izgled bez dlaka otvoriti nove mogućnosti.

Ova praksa je napuštena kasnih 1940-ih zbog sve većeg prepoznavanja rizika od zračenja. Takođe, mnogi klijenti koji su zadobili povrede zbog rendgenskog tretmana su pokrenuli sudske postupke protiv vlasnika ovih salona.

Depilacija voskom

Istorija depilacije voskom seže sve do starog Egipta. Žene Starog Egipta su uklanjale sve dlake sa tijela, uključujući i dlake na glavi. Da bi to uradile, ponekad su koristile školjke kao pincete, ali su poznate po tom da su uglavnom koristile depilaciju voskom za uklanjanje dlačica. Depilirale bi se pomoću pčelinjeg voska ili mješavine na bazi šećera.

Šta je danas norma za uklanjanje dlačica?

U studiji koju su sproveli Toerien i Wilkinson, istraživači su zaključili da je ženska depilacija visoko normativna u zapadnoj kulturi. Studija je zasnovana na anketi sa otvorenim pitanjima koja je sprovedena na 678 žena.

Učesnice su opisale dlakavost izrazito negativnim izrazima (neke su navele da je dlakavost odlika muževnosti i nehigijenska). S druge strane, glatka koža bez dlaka se smatra pozitivnom, čistom i ženstvenom. Mala grupa učesnica je priznala da se osjećala prisiljenom da uklanja dlačice zbog društvenih konvencija.

Činjenica da se dlakavost i koža bez dlaka ne vrednuju podjednako govori da depilacija nije stvar ličnog izbora, već društvena norma.

Nepoštovanje ove norme, štaviše, nosi veliku društvenu cijenu. Učesnice su izjavile da su im rođaci, partneri, prijatelji, kolege sa posla, pa čak i nepoznati ljudi povremeno govorili da treba da se obriju ili se šalili na račun neobrijanih nogu ili pazuha.

Tokom istorije, na žensko tijelo su uticali standardi ljepote. Žene su pretrpjele bol, poniženje, finansijske poteškoće u potrazi za ponekad opasnim tehnologijama depilacije. Čak i danas, mnoge žene se i dalje susreću sa kaznama zbog nepridržavanja norme depilacije.

TAGOVANO:brijanjedepilacijadepilacija voskomprvi ženski brijačuklanjanje dlačicažene
Podijeli članak
Twitter Email Kopiraj link Štampaj
Prethodni članak Brankica Veljković: Najgora sam, znam
Sledeći članak Nadam se da ćeš pronaći nekog ko te zaista zaslužuje
Sve češće čujem: „Ako ti partner ne odgovara – ostavi ga.“

Zadnjih godina sve češće čujem savjete tipa: „Ako ti partner ne odgovara…

2 min za čitanje
Legendarna izdanja sa Met Gale koja su ušla u istoriju

Autfiti koji šokiraju, daju inspiraciju i ulaze u istoriju. Met Gala 2025. …

1 min za čitanje
devojka
Šta da radiš kad je sve dobro, a ništa nije dobro?

Svaka bi se devojka na tvom mestu radovala! Tako je Neveni rekla…

8 min za čitanje

Slični postovi

Uncategorized

Pitali smo fra Ivana: Zašto su se katolički svećenici odrekli braka?

Autor Brankica Rakovic 14 min za čitanje
Uncategorized

Cara Dara – Žena čiji je virtuelni muž Jean-Luc Picard

Autor Redakcija 7 min za čitanje
Uncategorized

SANDA MEŠINOVIĆ: SVE OKO MENE GUZICE I SISE

Autor Brankica Rakovic 7 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš