Obratite pažnju na sastojke vaših omiljenih proizvoda i koliko ih često ih koristite
Većina nas svu štetu nanetu usnama pokušava da reši balzamima i sjajevima za usne. Ali, da li su balzami i sjajevi za usne dobri ili mogu da pogoršaju problem koji imamo? Čak i ako su zdravi, koliko često treba da ih koristimo i da li je tačno da možemo postati zavisni od proizvoda za negu usana? Naše usne prolaze kroz mnogo toga – dehidriraju, pucaju, oblizujemo ih, grizemo, peremo i one se ljušte. Nije ni čudo što ta delikatna koža s vremena na vreme može postati malo ćudljiva.
Šta je balzam za usne
Balzam za usne dostupan je u različitim oblicima, veličinama i konzistencijama. Neki imaju oblik voštanih štapića, dok su drugi više poput melema ili masti. Mogu biti sjajni, lekoviti, tonirani, aromatizovani, mirisni, itd. A i cena im varira.
Da li balzami za usne isušuju usne
Neki smatraju da upotreba balzama za usne uzrokuje da organizam prestane da stvara prirodnu vlagu oko usana. To je samo mit, kaže dr Melissa Piliang, dermatolog, jer se sev svodi na sastojke u proizvodima koje koristimo.
– Balzami za usne koji sadrže sastojke poput fenola, mentola i salicilne kiseline zapravo čine usne suvim. Tako da ako ga nanosimo više, to postaje začarani krug – objašnjava ona.
Neki od ovih proizvoda, kada ih nanesemo, izazivaju i osećaj peckanja. Ovo ili izaziva iritaciju ili uklanja spoljašnje slojeve kože, poput pilinga. Tada imamo manje zaštite, podložniji smo spoljnim faktorima i moramo da nanosimo više proizvoda. Zato dr Piliang savetuje da izbegavamo balzame koji sadrže te sastojke.
Osim ovih sastojaka, hemikalije u nekim mirisima i dodatim aromama takođe mogu iritirati kožu ili izazvati alergije. Isto važi i za veštačku boju. Ovi sastojci isušuju kožu i ostavljaju osećaj ispucale kože, dodaje dr Piliang.
Šta da tražimo u balzamu za usne
Postoji ogroman izbor kada su u pitanju proizvodi za negu usana. Da bismo bili sigurno da koristimo balzam za usne koji će održavati naše usne hidriranim i zdravim, dr Piliang ima dva predloga:
potražite jednostavne proizvode na bazi nafte – preporučuju se jer usne održavaju vlažnim i sprečavaju buduće pucanje umesto da ga uzrokuju, kaže dr Piliang
koristite balzam za usne koji ima najmanje SPF 30 – važno je da pokušamo da pronađemo sjaj za usne ili ruževe koji imaju najmanje SPF 30; dr Piliang napominje da bi svakako trebalo da koristimo kremu za sunčanje na usnama kada smo napolju tokom dužeg vremenskog perioda, tokom sporta ili na bazenu ili plaži
Možemo li postati zavisni od balzama za usne ili sjaja
Balzam za usne može da deluje umirujuće na ispucalim usnama. Ali može postati i loša navika koju je teško prekinuti. Ova zavisnost nije u fiziološkom smislu, uverava dr Piliang, ali – kao i sve drugo – balzam za usne može postati psihološka štaka.
– Definitivno može izazvati naviku. Nanošenje balzama za usne umiruje usne, stvara dobar i osećaj prijatnosti. To može dovesti do nesvesne navike koja pomaže kod stresa ili anksioznosti – kao da vrtite kosu ili grizete nokte – objašnjava ona
Dr Piliang preporučuje da obratimo pažnju na to koliko često koristimo balzame za usne da bismo videli da li to radimo iz stvarne potrebe da zaštitimo i hidriramo usne ili iz drugih razloga.
Da bismo bili sigurni dr Piliang nudi nekoliko zdravorazumskih pitanja sebi možemo da postavimo da bismo utvrdili da li imamo psihološku zavisnost od balzama za usne:
Da li često nanosite balzam za usne?
Da li balzam za usne morate stalno da nosite sa sobom?
Da li svuda imate balzam za usne? (u tašni, u autu, u spavaćoj sobi, u kupatilu)
Da li trošite mnogo novca na proizvode za negu usana?
Da li su vaši prijatelji ili porodica komentarisali vašu čestu upotrebu ili trošenje balzama ili sjaja za usne?
Da li imate problema sa koncentracijom ili uživanjem u životu jer ne možete da skinete misli sa usana?
Ako na što više pitanja na listi odgovorite sa „da”, veća je verovatnoća da imate zavisnost od balzama za usne. Ali, dobro je da možete da smanjite upotrebu bez ugrožavanja usana.
Drugi lekovi za ispucale usne
- Pokušavate da se manje oslanjate na svoj pouzdani balzam za usne, ali vam smeta suvoća. Evo nekoliko zamena za balzam za usne koje mogu pomoći da naše usne budu hidrirane i srećne:
- Budite hidrirani iznutra i spolja. Dodajte pune i hidrirane usne na dugačak spisak razloga zašto treba piti dovoljno vode..
- Koristite ovlaživač vazduha. Ako noću u vašoj spavaćoj sobi radi ovlaživač vazduha, to može dodati neophodnu hidrataciju vašoj koži, posebno u hladnim i suvim danima.
- Izbegavajte začinjenu hranu. Ako vam se usne ljušte ili pucaju, konzumiranje začinjene hrane može zaista da škodi. Začini su ukusni, ali mogu iritirati nežnu kožu na usnama i olakšati gubitak vode.
- Izbegavajte lizanje usana. To je prirodan impuls, ali lizanje usana može ih dodatno isušiti, čineći ih dodatno ranjivim.
- Promenite pastu za zube. Da li ste se ikada zapitali šta je u vašoj pasti za zube? Ako se često borite sa suvim usnama, možda je vreme da počnete da proveravate! Kao i mnogi balzami za usne, paste za zube mogu sadržati širok spektar sastojaka. Ako ste alergični na bilo koji od njih, možete razviti reakciju koja se zove heilitis.
- Izbegavajte ručne pilinge. Pilinzi za usne, sredstva za glatke usne i eksfolijanti možda privlače dosta pažnje na društvenim medijima, ali su mnogo manje popularni u ordinaciji. Dizajnom su iritantni! Pilinzi skidaju gornji sloj zaštite sa usana, što ugrožava kožnu barijeru i na kraju je isušuje.
- Ne skidajte ljuspice kože! Kada vam se usne ljušte, teško je odoleti želji da ugrizete ili skinete kožu. Ali važno je pustiti kožu da se sama skine. Baš kao i kod ljuštenja opekotina od sunca, oštećena i mrtva koža na usnama ima svoju svrhu: štiti nove ćelije kože ispod, dajući im vremena da se pripreme za izlaganje suvom vazduhu i drugim iritantima. Prerano skidanje ili grickanje mrtve kože pre vremena može dovesti do iritacije, suvoće, pa čak i infekcije.
Kada ste u nedoumici, pitajte lekara
Ljudi su dugo bili opsednuti oblikom, veličinom, bojom i teksturom svojih usana. Dok su se standardi lepote menjali tokom godina, zdrave usne uvek su u modi.
One su takođe veliki biznis, što znači da postoji mnogo kozmetičkih kompanija, influensera na društvenim mrežama i samozvanih stručnjaka koji su voljni da vam kažu kako da imate savršene usne. Dezinformacija ima u izobilju i svuda, a neke od njih mogu biti zastrašujuće.
Dr Piliang nudi primer: „Postoji mit da sjaj u sjaju za usne omogućava sunčevim zracima da više prodiru i povećava rizik od raka kože. Iako zaista viđamo rak kože na usnama, ništa u balzamima za usne ne izaziva rak.”
Ona savetuje da izbegavamo preopterećenje informacijama i odemo direktno kod dermatologa sa svim pitanjima koja imamo o svojim usnama. On nam može pomoći da odvojimo činjenice od izmišljotina i da nam sva potrebna uputstva koja su vam potrebna da bi vaše usne dugo izgledale zdravo i lepo.