S tim rečenim, lista kvalitetnih i bitnih dokumentarnih filmova, čija je tema život i rad izvanrednih žena, nalazi se baš ovdje. Magazin Indiewire je izdvojio sedam fenomenalnih dokumentaraca koji su vrijedni vaše pažnje.
“What Happened, Miss Simone?” (2015)
Oskarom nominovani film Liz Garbus iz 2015. godine debitovao je na Sundancefestivalu kao prvi dokumentarni film naručen od strane striming servisa Netflix. Liz se dobro posvetila istraživanju za ovo ostvarenje i u njemu donijela muziku sa prethodno neobjavljenih arhivskih snimaka te intervjue sa Nininom kćerkom i prijateljima.
Film prati Ninine rane godine, kada je postala visoka sveštenica soula (“high priestess of soul”), ali i njene kasnije želje da aktivno učestvuje u pokretu za građanska prava tokom šezdesetih godina. Pažljiv i stimulativan, osvrt na umjetnost i ličnost jedne osobe, “What happened, Miss Simone” pruža uvid u njen život, ali i postavlja pitanja šta neki od najboljih stvaralaca svijeta duguju samom svijetu.
[nextpage]
“Gloria: In Her Own Words” (2011)
HBO dokumentarac u režiji Pitera Kunharta (Peter W. Kunhardt) prikladno moć stavlja u ruke svog subjekta, uz prikupljene obimne intervjue sa ovom pionirkom u borbi za prava žena, arhivske snimke, stare fotografije, pa čak i video-klipove njenih najranijih intervjua (uključujući veoma poznate ispitanike, poput Barbare Volters, Fila Donahjua i Lerija Kinga).
Stajnem (Gloria Steinem) sopstvenim glasom priča svoju istoriju, ispunjenu borbama i uspjesima u jednakoj mjeri, kako profesionalnim, tako i privatnim. Iako je primarno fokusiran na Gloriju, Kunhartov dokumentarac se dotiče i nekih njenih savremenica, poput Beti Frajdan (Betty Friedan), Bele Abzug (Bella Abzug) i Flo Kenedi (Flo Kennedy).
[nextpage]
“Maya Angelou: And Still I Rise” (2016)
Čini se da nije fer nagurati nečiji život (a posebno izvanredne živote) u prikladan, dvosatni kinematografski paket sa namjenom lake dostupnosti i upotrebe. S time se Bob Herkules (Bob Hercules) i Rita Kobern Vek (Rita Coburn Whack) pokušavaju da izbore u svom pohvalno obimnom filmu “Maya Angelou: And Still I Rise”.
Film nastoji da obuhvati čitav nevjerovatni život pjesnikinje i aktivistkinje, uključujući značajne intervjue, listu esencijalnih poznavalaca njenog rada, kao i mnogo arhivskih snimaka, u pokušaju da se približi iskri i originalnosti žene kojoj odaje počast.[nextpage]
“The Beaches of Agnes” (2008)
Sa 88 godina, uticajna režiserka Agnes Varda nastavlja da oduševljava svojom umjetnošću i eksperimentalnim pristupom (nedavno je na ovogodišnjem Kanskom festivalu predstavila novi, “posljednji” film, naziva “Faces/Places”, koji je izazvao lavinu ushićenih kritika). Vardin doprinos filmu i feminizmu je centralni dio njenog životnog djela, a rani filmovi poput “L'opera-mouffe”predstavljaju jasnu vezu između njenih početnih vizuelnih dnevnika i sadašnjih dokumentarnih poduhvata.
Ista ta želja, da dokumentuje svoj život, kreće se u drugačijem pravcu u njenom dokumentarcu iz 2008. godine, “The Beaches of Agnes”, koji predstavlja idealnu kombinaciju zabavnog i introspektivnog.
[nextpage]
“Maya Lin: A Strong Clear Vision” (1994)
Dokumentarno djelo Fride Li Mok (Freida Lee Mock) iz 1994. godine fokusira se na umjetnicu Maju Lin, poznatu po kreaciji spomenika poput Memorijalnog zida Vijetnama i Memorijalne fontane građanskih prava. Najviše je posvećen njenom radu na Memorijalnom zidu Vijetnama (oni koji su gledali serijal “Vijetnamski rat” naći će ovaj film korisnim dodatkom dijela filma Kena Barnsa, koji obrađuje sličan materijal).
Mok ne štedi na kontroverzi i patnji koju je Lin uzburkala svojim dizajnom, koji je pobijedio na takmičenju i zvanično završen 1982. godine. Fridin film nastavlja da prati Majine kasnije radove, ali je konstantno prisutan uticaj tog prvog velikog projekta, koji se nikako ne može zanemariti, baš kao i Majin talenat.
[nextpage]
“Chisholm ’72: Unbought & Unbossed” (2004)
Za režiju ovog festivalskog favorita iz 2004. godine bila je zadužena Šola Linč(Shola Lynch), a zvijezda filma je Širli Krisholm (Shirley Chrisholm), osoba koja je uzburkala političku scenu kada je postala prva afroamerikanka izabrana za Kongres.
Četiri godine kasnije, vodila je kampanju da postane kandidat Demokratske partije za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (naposlijetku izgubivši od Džordža MekGaverna ), što ju je učinilo prvom afroamerikankom razmatranom da bude kandidat velike partije i prvom ženom koja se kandidovala za nominaciju Demokrata u istoriji SAD. Film je žestok i humorističan, a uz to sve i iznenađujuće nepredvidiv.
[nextpage]
“Birth Story: Ina May Gaskin and The Farm Midwives” (2013)
Film Sare Lam (Sara Lamm) i Meri Vigmor (Mary Wigmore) nudi dva osvrta: prvo upoznaje gledaoce sa radom i filozofijom Ine Mej, proslavljene akušerke, i njene “farme” na kojoj je edukovala druge babice, a potom prikazuje trenutno stanje hipi komune iz sedamdesetih godina, gdje je rad Gaskin doživio procvat.
Kombinovanje istorije modernog akušerstva sa pričama žena koje se bave ovim poslom, čini film visceralnim i veselim istraživanjem ove tradicije i žene koja je sebi dala zadatak da promijeni način na koji žene proživljavaju jedno od najintimnijih iskustava koja postoje.
Još neki filmovi koje su vrijedni pažnje su “He named me Malala”,“American Revolutionary: “The Evolution of Grace Lee Boggs”, “Anita”, “20 Feet From Stardom”, “Sonita”, “Cameraperson”, “Joan Rivers: A Piece of Work”…
Izvor: IndieWire
Naslovna fotografija: kadar iz filma “The Beaches of Agnes”