Ponekad su loši momci, ali češće nam pomažu. Evo kako tačno oni deluju – od puberteta do menopauze.
Kad žena kaže da joj hormoni divljaju, to nikada ne znači da je opuštena i zadovoljna. Naprotiv, estrogen i progesteron uglavnom imaju lošu reputaciju jer njihove oscilacije stoje iza mnogih neprijatnih simptoma – tinejdžerske ćudljivosti, menstrualnih grčeva, valungi i nesanice u menopauzi, kao i mnogih drugih.
Takođe, nije tajna da oni mogu uticati na rast malignih tumora dojke, jajnika ili endometrijuma, na zadržavanje tečnosti u telu, nadutost, ponavljanje gljivičnih genitalnih infekcija, probleme sa štitastom žlezdom…
A da li su ovi hormoni stvarno tako loši momci i kakva je njihova uloga u životu svake žene – od puberteta, preko trudnoće i laktacije, do menopauze, pitali smo prim. dr Aleksandru Kostić, ginekologa-endokrinologa.
– Polni hormoni, možda, najjače deluju u ženskom organizmu, i to od puberteta do starosti, odnosno menopauze. Ali kada kada smo fokusirani samo na hormonske probleme, zaboravljamo da ženski hormoni ne samo da nam pomažu da zatrudnimo i održavamo trudnoću već doprinose i dobrom funkcionisanju ostatka našeg tela, uključujući kosti, krvotok i vaginu – kaže dr Kostić i objašnjava koja je njihova uloga u svakom periodu u životu žene.
Naš mehanizam za proizvodnju hormona počinje u pubertetu, kada mešavina signala iz našeg nervnog sistema i onih oko nas, poput ishrane i izloženosti hemikalijama, šalje poruke hipotalamusu i hipofizi da je vreme da počne „hormonski ples“. Kao odgovor hipotalamus počinje da šalje hemikaliju u hipofizu, hormon koji oslobađa gonadotropine.
Hipofiza, s druge strane, oslobađa dva hormona – folikulostimulišući hormon (FSH), koji pokreće rast folikula, ili male kesice ispunjene tečnošću kojoj se razvijaju jajne ćelije, dok luteinizirajući hormon (LH) pokreće ovulaciju, koji oslobađa zrelo jaje iz jednog od folikula. Kada FSH i LH stignu do jajnika, oni počinju da luče estrogen i progesteron, pretvarajući telo devojčice u telo žene, sa grudima, stidnim dlačicama i menstrualnim ciklusom.
Trudnoća
Oko 40 godina, od prve do poslednje menstruacije, svakog meseca čeka nas isti redosled događaja. Prvog dana ciklusa estrogen počinje da raste i jajne ćelije se razvijaju. Jedan folikul raste brže od drugih i između 13. i 15. dana oslobađa jajnu ćeliju koji putuje do jajovoda, gde se može, a ne mora, spojiti sa spermatozoidom.
U međuvremenu, preostali folikul se pretvara u mini endokrinu žlezdu zvanu žuto telo, koja proizvodi estrogen i progesteron kako bi pripremila sluznicu materice za potencijalnu implantaciju oplođenog jajeta. Ako jajna ćelija nije oplođena, nivoi estrogena i progesterona opadaju, sluznica materice počinje da se ljušti i počinje menstruacija. Ako dođe do implantacije, progesteron ostaje na visokom nivou kako bi se sluznica materice održala zdravom dok ne dođe vreme za porođaj.
Laktacija
Nakon porođaja pad estrogena i progesterona pomaže u pokretanju laktacije. Proizvodnja majčinog mleka je stimulisana trećim hormonom, prolaktinom, koji takođe potiskuje ovulaciju, pa je manje verovatno (ali ne i nemoguće) da žena zatrudni dok doji.
Menopauza
Pad estrogena i progesterona koji se javlja sa menopauzom uzrokuje da zaštita koju pružaju počinje da slabi. Ove hormonske promene mogu izazvati simptome kao što su talasi vrućne, noćno znojenje i suvoća vagine.
Uticaj na ceo organizam
Estrogen opušta krvne sudove, snižava krvni pritisak, podržava zdrav holesterol i usporava razgradnju kostiju, održavajući vaš skelet jakim. Utiče na povećanje seksualne želje i održava sluznicu vagine vlažnom i kiselom, tako da je manje osetljiva na loše bakterije koje izazivaju infekcije urinarnog trakta i vaginitis.
Kognitivno zdravlje
Pre menopauze estrogen štiti vaš mozak od kognitivnog pada, demencije i parkinsonizma (skup neuroloških stanja koja izazivaju probleme u kretanju).
Prednosti pada nivoa hormona
Uprkos svim lošim stvarima koje čujemo o menopauzi, tu su i prednosti koje donosi pad nivoa hormona. Ako imate miome ili endometriozu, oni obično nestaju s početkom menopauze. Migrene takođe postaju ređe. Mnoge žene osećaju olakšanje zbog prestanka menstruacije i brige oko kontracepcije, pa je za njih to prelaz u novu fazu života bez gnjavaže.
Hormonska terapija
Lekari su godinama bili rezervisani kada je u pitanju upotreba hormonske terapije (HST), zbog rezultata studije objavljene pre skoro dve decenije, koja je utvrdila vezu između HST i raka dojke. Nedavna istraživanja su pokazala da za većinu žena koje pate od simptoma menopauze i koje započnu HT pre 60. godine, koristi obično prevazilaze rizike.
Preuzeto sa: zena.blic.rs