Neki su rezultat promišljenih, dvosmjernih diskusija, dok su drugi pokrenuti u žaru trenutka i praćeni produženim bolom i konfuzijom za jednu ili obe uključune osobe.
Ako ste osoba kojoj je teško da ostane u prijateljskim odnosima sa bivšim, možda se pirate da li radite nešto pogrešno. Naša kultura sugeriše da okončanje veze treba da bude u dobrim odnosima. Često čujemo promišljene izjave poznatih ličnosti o svojim prekidima, pokazujuću ono što se čini kao nivo zrelosti vrijedan divljenja.
Ali većina nas nije slavna ličnost. Nemamo timove za odnose sa javnošću i skupe terapeute da zvuči kao da je prekid veze obostran, čak i kada se sukob odvija iza zatvorenih vrata. Takođe nismo bogati.
Lako je biti velikodušan kada niste zabrinuti kako ćete platiti novi TV nakon što vam se bivši odseli i uzme onaj koji ste zajedno kupili.
Možemo li svi zaista biti prijatelji sa našim bivšim partnerima? I da li je uopšte vrijedno pokušavati?
Bez obzira da li je to dobra ideja ili ne, prilično je učestala. Oko 60% ljudi ostaje u prijateljskim odnosima sa svojim bivšim romantičnim partnerom, prema jednom istraživanju Singapurskog univerziteta iz 2014. godine. Veća je vjerovatnoća da će par ostati prijatelji ako su imali platonsko prijateljstvo prije veze i ako je raskid bio obostran.
Svi moji raskidi su bili toliko ispunjeni bolom i emocijama da je bilo bolje pretvarati se da druga osoba više ne postoji. Blokirala bih svoje bivše na društvenim mrežama i komunikacionim platformama i obećala sebi da se nikada neću osvrnuti.
Mnogi moji raskidi su pridonijeli mojoj traumi i suštinskom sistemu vjerovanja da je ljubav teška. Da me nemoguće voljeti i da je to jednostavno realnost.
“Postoje slučajevi kada prekid veze na dobar način nije moguć i to je u redu.”
Dr. Elena Touroni
Niko ne bi trebao da bude definisan istorijom njihovih odnosa – uključujući i kako su se odvijali njihovi raskidi – ali niz loših raskida može ukazivati na to da osoba ima dublje probleme sa odnosima, kaže Elena Touroni, konsultant psiholog i suosnivač The Chelsea Psychology Clinic.
“Imamo tendenciju da ponovo odigravamo dinamiku naših najranijih odnosa. Ako je neko odrastao u nesigurnom, haotičnom okruženju, veća je vjerovatnoća da će podsvjesno izabrati veze koje odražavaju ovo”, kaže dr Touroni. “Okončanje ovakvih veza može biti izuzetno teško, tako da ako postoji obrazac veoma uznemirujućih “loših” raskida, to bi moglo biti nešto što vrijedi istražiti u terapiji.
Razumijevanje zašto su vaši raskidi eksplozivni ili čak štetni može biti od pomoći. Može biti da se negativan obrazac ponavlja i možda postoji šansa da radite na tome, kako bi se u budućnosti mogli rastati od partnera u boljim uslovima. Ipak, nema potrebe da budete previše idealisti. Ne moraju sve veze ili mogu da se završe dobro.
Dr Laura Vowels je glavni istraživač i seksualni terapeut za aplikaciju Blueheart. Ona objašnjava: “Sve dok su oba partnera u stanju da prevaziđu prekid, priroda njihovog raskida ne mora da ima važnu ulogu.”
Dr Vowels ističe da čak i najbolje namjere mogu da završe “lošim” raskidom. “Pošto ‘dobar’ raskid zahtjeva od oba partnera da budu zadovoljni ishodom, ‘loš’ raskid se može i dalje desiti, čak i ako jedan partner ima namjeru da ostanu u prijateljskim odnosima”, kaže ona.
Dakle, iako postoji pritisak da svi raskidi budu “odrasli”, “zreli”, “promišljeni”, važno je zapamtiti za kraj da vaše veze i ono što se dešava nakon toga nije uvijek pod vašom kontrolom i nije dokaz ko ste vi kao osoba. Svi mi govorimo i radimo stvari zbog kojih se kajemo kada tugujemo – to je dio ljudskog bića.
Kulturološki gledano, svi mi težimo da se klonimo neurednih i nesavršenih raskida, ali oni su životna činjenica. Ako niste zadovoljni načinom na koji su vaši odnosi okončani, nikada nije kasno da zavirite u sebe kako biste zaustavili ponavljanje obrazaca i napravili promjene.