Termin ,,dolina nelagode” skovao je japanski robotičar Masahiro Mori, a opisuje nelagodu i jezu koju ljudi osjećaju kada vide robote koji izgledaju ,,skoro” kao ljudi.
Da li će kontinuirani razvoj tehnologije preći granicu prepoznavanja stvarnog i lažnog?
Kompjuterski generisani influenseri su virtuelne ličnosti kojima upravljaju brendovi ili medijske agencije. Kreirani su uz pomoć računarske grafike i mašinskog učenja.
Meta platforme (nekadašnji Facebook) već imaju preko 2000 virtuelnih influensera. Ali ima ih i na drugim mrežama – rade plesne izazove na TikTok-um postavljaju vlogove na YouTube-u ili kontaktiraju potencijalne mušterije na LinkedIn-u.
Miquela Sousa, poznata kao Lil Miquela, ima 19 godina, i prema TIME Magazinu jedna je od 25 najuticajnijih ličnosti. Objavila je pjesme, intervjuisala javne ličnosti i učestvovala u raznim kampanjama.
Ono što je izdvaja je što je Miquela nije stvarna, već virtuelna, osoba.
View this post on Instagram
Jedna je od najpoznatijih virtuelnih influenserki sa preko 3 miliona pratilaca. Nedavno se pridružila i TikToku – gdje je takođe prati značajna publika.
Ličnosti koje su kompjuterski generisane u prosjeku imaju 3 puta veću angažovanost na Instagramu od ljudi.
Shudu Gram, prvi digitalni model. Bila je na naslovnim stranama modnih časopisa, a često nosi šminku poznatih brendova.
Liam Nikuro, prvi digitalni influenser u Japanu.
Rozy je nastala 2021. Godine, i do kraja iste već je imala preko 100 saradnji da brendovima.
Isplativi su i sadržaj se može kreirati brzo. Virtuelnom influenseru se može lako dodati nova garderoba i šminka, a može se postaviti bilo gdje na zemlji. Ne mora da putuje do određene lokacije za fotografisanje.
Imaju bolju statistiku na profilu od ljudi.
Idelani su za saradnje. S obzirom na to da virtuelne influensere kreiraju i kontrolišu njihovi kreatori, i da ne postoje “offline”, mala je šansa da će napraviti neku grešku i/ili reći/uraditi nešto zbog čega bi bili “otkazani” (cancel culture), a mogu da imaju oblikovanu ličnost kakvu god drugi žele.
Etička pitanja
Kakva će uticaj virtuelni influenseri imati (mentalno zdravlje, eksploatisanje ljudskih emocija zbog brojki, ali i oblikovanje marketing strategija …)?
Parasocijalne veze. Kako oponašaju emocije i govore o svojim osjećanjima da li će virtuelni influenseri stvoriti parasocijalne veze sa onima koji ih prate? Ako da, kakav će to uticaj imati?
Manjak transparentnosti. 42% generacije Z i milenijalaca koji su pratili influensere, nisu znali da su ti influenseri virtuelni. Virtuelni LinkedIn profili imaju za cilj da se javljaju potencijalnim mušterijama radi povećanja prodaje u kompanijama.
Standardi ljepote. Uz photoshop, live photoshop, filtere, kako će uticati i pojava virtuelnih influensera koje ne stare?
Manjak regulacija.
Širenje dezinformacija. Primjer: Otkrivena je mreža naloga na društvenim mrežama koji su imali za cilj da diskredituju ljude koji su protiv kineske vlade.
Preuzeto sa: instagram.com