Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Tomo Cvitanušić i njegov tim sve bliži vrhu svijeta
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > Uncategorized > Tomo Cvitanušić i njegov tim sve bliži vrhu svijeta
Uncategorized

Tomo Cvitanušić i njegov tim sve bliži vrhu svijeta

Redakcija
Objavljeno 15/05/2023 10:20
Redakcija
Podijeli
Podijeli

Četrdeseti dan od početka ekspedicije na Mount Everest vremenske prilike i prognoze poslužile su Tomislava Cvitanušića i njegov tim te su odlučili krenuti ka samom vrhu himalajskih planina. Trenutno se nalaze u kampu C2 na visini od 6.500 metara, a današnji i sutrašnji dan provest će u odmoru i pripremama za izuzetno zahtjevan nastavak uspona na najviši vrh svijeta.

“Sve ide po planu. Ima vjetra i prilično je hladno”, kratko je porukom putem uređaja za satelitsku komunikaciju poručio naš proslavljeni alpinista, triatlonac i Ironman. U dijelovima iznad Baznog kampa nema internetske veze.

Preporučeno

Pet televizijskih majki i kćerki koje su nas osvojile
Pišem ti poslednji put:  Pjesnik Goran Tadić dolazi u Banjaluku
Ne znaš ti što je Hrabrost, a možda i bolje za tebe da ne znaš

Prema planu, Tomo i njegov tim bi u nedjelju trebali stići u kamp C3, kada će zbog velike visine – 7.300 metara morati uključiti kisik. Proteklih dana testirali su boce i maske za kisik kako slučajno ne bi bilo nekih nepredviđenih situacija.

U ponedjeljak bi ekspedicija trebala stići u kamp C4 na 7.930 metara odakle bi, nakon 3-4 sata odmora, oko 19 sati trebali krenuti prema vrhu.

Ukoliko sve bude išlo prema planu, u ranim jutarnjim satima utorka bi mogli stići na sami vrh od 8.848 metara. Istog dana predviđeno je spuštanje do C4, a dan kasnije i povratak na C2, a potom i u Bazni kamp.

Svi koji prate Cvitanušića na ovom nevjerovatnom pohodu mogli su naučiti koliko je aklimatizacije na surove uslove i hladan i suh zrak neophodno da bi se napravio bilo koji korak dalje, zatim kolika je važnost vremenskih prilika i mentalne snage koja je, kako je i Tomo primijetio, zahtjevniji poduhvat pri penjanju na Everest od fizičke.

Veoma izazovni dani su pred Cvitanušićem, ali s obzirom na njegovu fizičku spremnost i dosadašnje iskustvo, sve bi trebalo da prođe u najboljem mogućem redu. Tome se nada i Tomin učitelj Muhamed Gafić, koji se kao član jugoslovenske ekspedicije 1979. godine u ekstremno teškim prvenstvenim smjerom preko Zapadnog grebena uspio popeti na Mount Everest. Za taj uspjeh Josip Broz Tito ih je odlikovao Ordenom zasluga za narod sa zlatnim vijencem.

“Oni su sada na usponu gdje trpe hladnoću od -20°C i penju se prema vrhu na kojem je trenutna temperatura -40°C. Vjetar pojačava hladnoću do neslućenih razmjera. U zraku je manje od pola kisika u odnosu na nivo mora. Pred Tomom je zaleđena stijena osamtisućnjaka Lotsea, a izaći na Južno sedlo Everesta visokog skoro 8.000 metara nad morem je podvig.

Nakon toga ga čeka gotovo kilometar visine stratosfere i oštar greben do vrha. Sve to zajedno sa gotovo 500 alpinista, koje prati isto toliko Šerpasa, koji sanjaju o vrhu i koji će gotovo istim stopama gaziti. Jednostavno je za one koji su to u stanju uraditi, a ja vjerujem u Tomu”, poručio je Gafić.

 Ostvarenje sna Tomislava Cvitanušića da krene na vrh Mount Everesta omogućili su i sponzori, društveno odgovorne kompanije koje su prepoznale važnost podrške hrabrim i lijepim pričama. Najznačajnije od njih su: BH Telecom, Mozzart, Sarajevski kiseljak (Sara voda), Međunarodni aerodrom Sarajevo i KM Trade.

Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
Prethodni članak Manifestacija  ‘Igre bez granica’  se odgađaju zbog loših vremeskih prilika
Sledeći članak Preminula djevojčica upucana u školi na Vračaru
Moji đaci pisali su o MAMAMA: ”Jedan od razloga zašto je najviše volim jeste taj, što kad smo brat i ja bili mali, nije htela da idemo u vrtić, nego je ona bila sa nama”

Pred kraj školske godine su moji petaci pisali o ličnosti koju najviše…

7 min za čitanje
Razbijanje mitova o inteligenciji: Zašto pametni ljudi nisu onakvi kakvima ih zamišljate?

Znanstvena istraživanja i desetljeća psiholoških studija nude znatno kompleksniji i često iznenađujući…

6 min za čitanje
Što učiniti ako vam dijete zlostavljaju druga djeca?

Odlazak na autobusnu stanicu ili igra na školskom odmoru za djecu se…

9 min za čitanje
Matildin efekat: Žene koje su menjale svet, a istorija ih je zaboravila

Zamislite da ste osmislile društvenu igru koja kritikuje društveni poredak. Godinama ste…

7 min za čitanje

Slični postovi

Uncategorized

Zašto sam željela da istrčim polumaraton: Tekst posvećen svim singl roditeljima

Autor Brankica Rakovic
10 min za čitanje
Uncategorized

Zorka Stojanović – djevojka koja nokautira predrasude

Autor Brankica Rakovic
4 min za čitanje
Uncategorized

Veliki sedmični horoskop: Rakovima ljubav kuca na vrata, veliki troškovi za Vodolije

Autor Redakcija
24 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?