Terapija za parove je oblik psihoterapije koji vama i vašem partneru može pomoći da poboljšate svoj odnos. Ako imate poteškoća u vezi, možete potražiti terapiju za parove koja će vam pomoći da ponovno izgradite svoju vezu, i naravno da nema nikakve sramote u tome.
Ljudi, generalno u svijetu na sedmičnoj listi imaju razgovor s psihologom zbog bolje mentalne funkcije. Mi smo za potrebe teksta “Lola” magazina kontaktirali Arminu Čerkić, stručnjakinji za mentalno zdravlje koja je specijalizirana za traumatsku i narativnu terapiju.
Magistrirala je narativnu terapiju i rad u zajednici na Univerzitetu u Melburnu, i stekla je dragocjeno iskustvo koristeći pripovijedanje kao sredstvo liječenja. Armina je i certificirana sistemska porodična terapeutkinja, supervizorka i trenerica.
- Mnoge veze nekada zapadnu u krizu, pa umjesto raskida vjerovatno je bolje potražiti pomoć stručnjaka da bi se ljubav spasila?
– Da, potpuno se slažem. Kada se parovi suoče sa teškoćama ili izazovima u svom odnosu, ponekad može biti vrlo korisno potražiti pomoć stručnjaka, kao što je terapeut za parove. To ne znači da je veza osuđena na propast; zapravo, to je znak zdravog pristupa brizi o odnosu.
Emotivno fokusirana terapija (EFT) je posebno efikasan pristup terapiji parova koji pomaže u identifikaciji i razumijevanju emocionalnih obrazaca koji stvaraju sukobe ili nesporazume. EFT pomaže parovima da bolje razumiju svoje emotivne potrebe, pomaže u komunikaciji tih potreba partneru i pomaže u izgradnji čvršće emotivne veze.
Važno je napomenuti da je za uspjeh terapije potrebna volja i posvećenost oba partnera. Terapija može pomoći parovima da ponovno uspostave svoju vezu i nauče nove načine komunikacije i međusobnog razumijevanja. Ali, kao i u bilo kojoj terapiji, rezultati se mogu razlikovati u zavisnosti od specifičnih okolnosti i dinamike para.
- No, zanima nas kako odrediti je li vezi dobro došla stručna pomoć?
– Postoji nekoliko znakova koji mogu ukazivati na to da bi vezi mogla biti potrebna stručna pomoć. Ne moraju svi ovi znakovi biti prisutni da bi par potražio pomoć; čak i jedan problem može biti dovoljan da potakne potragu za terapijom. Evo nekoliko uobičajenih indikacija:
Komunikacijski problemi: Ako par često završava u svađama bez razrješenja problema, ili ako komunikacija često postane negativna, često se dogodi da se parovi „uvijek svađaju oko istog“ to može biti znak da je terapija potrebna.
Izbjegavanje sukoba: Neke parove karakterizira obrnuti problem: izbjegavaju rasprave o teškim temama u potpunosti. Prolaze kroz duge i značajne periode izbjegavanja komunikacije. Ako jedan ili oba partnera stalno izbjegavaju konflikte, to može biti znak da bi stručna pomoć mogla biti korisna.
Seksualne poteškoće: Problemi u seksualnom životu, bilo da je riječ o različitim libidima, seksualnim disfunkcijama ili nezadovoljstvu, mogu biti indikacija za terapiju.
Nesporazumi ili neslaganja oko ključnih pitanja: Ovo može uključivati stvari poput roditeljstva, finansija, vjere, vrijednosti i drugih bitnih aspekata života.
Afera ili prevara: Nakon prevare, obnova povjerenja može biti iznimno teška. Terapija može pomoći parovima u ovom procesu.
Sve je više razdvojenosti ili udaljenosti: Ako se parovi osjećaju emocionalno udaljeni i nemaju ideju kako ponovno uspostaviti bliskost, to može biti dobro vrijeme da potraže pomoć.
Stalno osjećanje nezadovoljstva u vezi: Ako se jedan ili oba partnera osjećaju nesretno, frustrirano ili nesigurno u vezi većinu vremena, to je jasan znak da je vjerojatno potrebna pomoć.
Važno je napomenuti da nije sramota tražiti pomoć. Mnogi parovi koriste terapiju kao sredstvo za rješavanje problema i jačanje svojih veza. Ne morate čekati da stvari postanu jako teške da biste potražili pomoć. Često je lakše riješiti probleme kada se s njima rano bave.
- Šta je zapravo psihoterapija za parove, i kako se ona prakticira?/ Koji su to glavni znakovi da bi par trebao ići na terapiju za parove?
– Psihoterapija za parove, poznata i kao bračna terapija ili terapija za parove, oblik je psihoterapije koja se fokusira na poboljšanje komunikacije, razumijevanja i međusobnog poštovanja između partnera. Cilj je pomoći parovima da riješe konflikte i teškoće u vezi, kao i poboljšati njihov odnos na sveobuhvatan način.
U osnovi, psihoterapija za parove obuhvata sljedeće korake:
Procjena: Terapeut prvo procjenjuje par i njihovu situaciju, obično kroz seriju inicijalnih razgovora. Ovi razgovori mogu uključivati oba partnera zajedno, ali i individualne sesije. Terapeut će postavljati pitanja o prirodi problema, povijesti veze, individualnim obiteljskim pozadinama i slično. Tokom ovog procesa i parovi pitaju terapeuta o pitanjima koja su važna njima za započinjanje terapijskog procesa.
Kao što su pitanja o: povjerljivosti, ravnomjernoj raspodjeli vremena u razgovoru, prihvatanju razlika u mišljenjima partnera i druga pitanja od važnosti za par.
Identifikacija ciljeva i plan terapije: Nakon početne procjene, terapeut će zajedno s partnerima postaviti ciljeve terapije i izraditi plan za postizanje tih ciljeva.
Terapijske sesije: Tijekom redovnih terapijskih susreta, terapeut će voditi par kroz razgovore i vježbe koje su dizajnirane da pomognu u rješavanju problema i postizanju ciljeva. Ovo može uključivati stvari poput poboljšanja komunikacije, rješavanja konkretnih sukoba, ponovne izgradnje povjerenja, razumijevanja i mijenjanja negativnih obrazaca ponašanja, i sl.
Praćenje i evaluacija napretka: Terapeut će redovno pratiti napredak para i prilagođavati plan terapije po potrebi. Ovo može uključivati prilagodbu ciljeva, uvođenje novih vježbi i tehnika, i sl.
Važno je napomenuti da terapija za parove može biti emocionalno intenzivna i zahtijevati vrijeme, trud i posvećenost oba partnera. Ipak, mnogi parovi izvješćuju da im je terapija pomogla poboljšati njihov odnos i bolje razumjeti sebe i svog partnera.
Jedna od pristupa psihoterapiji za parove je emotivno-fokusirana terapija (EFT), koja se temelji na pretpostavci da su emocije ključne za identitet osobe i da su, stoga, ključne za izbor partnera i oblikovanje ljubavne veze. EFT pomaže parovima da bolje razumiju svoje vlastite emocije, kao i emocije svog partnera, i na taj način unaprijede svoj odnos.
- Može li terapija za parove pogoršati stvari?
– Terapija za parove generalno ima za cilj poboljšanje odnosa i rješavanje problema. Međutim, moguće je da neki parovi mogu doživjeti povećanje sukoba ili stresa tokom terapije. Evo nekoliko razloga zašto se to može dogoditi:
Neizbježno suočavanje s problemima: U terapiji, parovi su potaknuti da otvoreno razgovaraju o problemima i konfliktima, što može povremeno pojačati sukobe ili negativne osjećaje. Međutim, ovo je često neophodan korak u procesu rješavanja tih problema.
Povećana svijest o problemima: Terapija može donijeti na svjetlo probleme ili sukobe o kojima parovi ranije nisu bili svjesni. Iako ovo može biti teško, to je opet dio procesa prepoznavanja i rješavanja tih problema.
Neodgovarajući terapeut ili pristup: Ne svaki terapeut ili terapijski pristup je odgovarajući za svaki par. Ako terapeut ili pristup ne odgovara paru, to može dovesti do frustracija ili osjećaja da terapija nije korisna. U ovom slučaju, može biti korisno razmotriti promjenu terapeuta ili pristupa.
Nedovoljna posvećenost terapiji: Terapija zahtijeva trud i posvećenost oba partnera. Ako jedan ili oba partnera nisu u potpunosti posvećeni terapiji, to može otežati napredak.
Važno je imati na umu da je terapija proces i da je moguće da se stvari ponekad mogu činiti gore prije nego što se poboljšaju. Ako se par osjeća previše uznemireno ili ako se stvari čine da se pogoršavaju, trebali bi to otvoreno raspraviti sa svojim terapeutom. Terapeut može pružiti uvid i pomoći u navigaciji kroz teškoće. Ako se problemi nastave, parovi bi mogli razmotriti promjenu terapeuta ili pristupa terapiji.
- Koliko bi trebala trajati terapija za parove?
– Trajanje terapije za parove može se znatno razlikovati i ovisi o mnogim faktorima, uključujući:
Priroda i složenost problema: Neke probleme moguće je riješiti kroz nekoliko sesija, dok za druge može biti potrebno nekoliko mjeseci ili čak godina terapije.
Motivacija i angažman parova: Parovi koji su vrlo motivirani i angažirani u terapiji često mogu napraviti brže napredak.
Frekvencija sesija: Parovi koji mogu redovno dolaziti na sesije, na primjer, svake sedmice obično mogu postići brži napredak nego oni koji mogu doći samo povremeno.
Terapijski pristup: Neki pristupi terapiji su strukturirani i dizajnirani za relativno kratkotrajno liječenje, dok su drugi fleksibilniji i mogu se prilagoditi da traju koliko je potrebno.
Uobičajeno je da terapija za parove traje između 12 i 20 sesija, ali ovo je samo generalna smjernica. Neki parovi mogu osjetiti poboljšanje nakon samo nekoliko sesija, dok drugi možda trebaju duži period terapije. Vaš terapeut bi trebao biti u mogućnosti dati vam bolju procjenu očekivanog trajanja terapije na temelju vaše specifične situacije i ciljeva.
Važno je zapamtiti da je cilj terapije ne samo riješiti trenutne probleme, već i pomoći parovima da steknu vještine i alate koji će im pomoći da rješavaju buduće izazove na zdraviji način. To može zahtijevati vremena.
- Kako pronaći psihoterapeuta za parove, i koliko se zapravo bh. stanovništvo odlučuje za ovaj vid pomoći?
– Pronalaženje terapeuta za parove obično uključuje nekoliko koraka:
Preporuke i istraživanje: Možete započeti tražeći preporuke od povjerljivih izvora, poput prijatelja ili članova porodice. Također možete koristiti online pretraživače i direktorije koji pružaju informacije o terapeutima u vašem području, uključujući njihove specijalizacije, obrazovanje, iskustvo i pristupe terapiji.
Procjena terapeuta: Kada pronađete nekoliko mogućih terapeuta, možete provesti dodatno istraživanje kako biste saznali više o njima. To može uključivati čitanje njihovih profesionalnih profila, pregledavanje recenzija i provjeru njihovih kvalifikacija.
Inicijalni kontakt: Nakon što suzite svoje mogućnosti, možete se obratiti terapeutima kako biste saznali više o njihovom pristupu, cijenama, dostupnosti i tome kako mogu pomoći vašem specifičnom slučaju.
Prva sesija ili konsultacije: Tokom prve sesije, terapeut bi trebao procijeniti vašu situaciju i razgovarati o planu rada.. Ovo je prilika za vas da procijenite osjećate li se ugodno s terapeutom i mislite li da bi mogao biti dobar izbor za vas oboje.
Odlučivanje o korištenju terapije za parove varira od osobe do osobe, kulture do kulture i zemlje do zemlje. Postoje različiti faktori koji utječu na to, uključujući stigma oko mentalnog zdravlja, dostupnost usluga, troškove, svijest o terapiji za parove kao opciji, itd.
Međutim, iz iskustva rada u privatnoj kliničkoj praksi možemo reći da je trend dolaska parova na terapiju sve češći. Parovi koji nam se obraćaju za podršku su različitih godina, u svim životnim fazama. Ono što im je zajedničko je da žele napraviti promjenu u svojoj partnerskoj relaciji.
Uz to, sve je veća svijest o važnosti mentalnog zdravlja i prednostima terapije. Kao uvijek, važno je pružiti podršku parovima koji traže pomoć i nastaviti smanjivati stigmu oko traženja terapije.