Pretilost je sve veći problem širom svijeta, kako među odraslim, tako i među djecom.
Insulinska rezistencija i dijabetes su također bolesti s povišenim incidencijama. Stoga nije ni čudo da se razvijaju lijekovi koji utječu na dijabetes i pretilost, poput onih na bazi semaglutida, kao što su Ozempic i Wegovy te što se razvijaju novi lijekovi poput Tirzepatida (prodaje se kao Mounjaro) od proizvođača Eli Lilly.
Međutim, postoje nuspojave o kojima se malo priča. Ovo je su dvije priče u jednoj – o efikasnosti novog lijeka za mršanje, Mounjaro, u kliničkim ispitivanjima i o studiji poja istražuje nuspojave lijekova poput Ozempic i Mounjaro.
Za Ozempic, pa i za Wegovy ste vjerovatno čuli, nakon booma koji je zavladao među influenserima, ali šta je pa sad Mounjaro? Tirzepatid ili Mounjaro je također lijek za dijabetges tip 2, slično Ozempicu, i slično Ozempicu je antagonost GLP-1 receptora i daje se injekcijama pod kožu.
Tirzepatid je pokazao velik potencijal za pomoć pri mršavljenju, osobito u kombinaciji s promjenama zdravog načina života. Ispitivanje faze III koje je trajalo 19 mjeseci pokazalo je da su ljudi koji su uzimali Mounjaro i promijenili zdrav način života izgubili u prosjeku (29 kg) više nego s placebom.
Studija je bila randomizirana, dvostruko slijepa, placebo-kontrolirana studija. Svih 806 sudionika imalo je prekomjernu tjelesnu težinu ili pretilo, a svi su prošli 12-tjedni intenzivni program prilagodbe načina života. Oni koji su izgubili najmanje 5% svoje tjelesne težine (579 sudionika) nastavili su s istraživanjem i bili su podijeljeni u dvije skupine. Prva grupa je dobila tirzepatid, druga placebo.
Nakon još 72 sedmice, grupe su ponovno upoređene. Placebo grupa se malo udebljala. U međuvremenu, grupa na lijeku postigla je prosječni gubitak težine od 21,1%. Studija je objavljena u oktobru 2023. u Nature pod naslovom”Tirzepatide after intensive lifestyle intervention in adults with overweight or obesity: the SURMOUNT-3 phase 3 trial” (1).
Zvuči fantastično, zar ne?
Da, rezultati su dobri, ali treba upozoriti i na nuspojave te prepustiti struci da procijeni da li benefiti terapije, poput redukcije kardiovaskularnih oboljenja ovim tvarima donose više koriste nego što je to šteta od nuspojava.
Naime, gastrointestinalni problemi neke su od nuspojava novih lijekova protiv pretilosti koji oponašaju semaglutida (Ozempic i Wegovy) i tirzepatid (Mounjaro). Izvan kontrolisanih uslova kliničkih ispitivanja, semaglutid je povećao rizik od upale gušterače i gastropareze (hrana se kreće iz želuca u crijeva sporije nego što bi trebala) u poređenju sa nekim lijekovima za mršavljenje koji su se prije koristili.
Studija objavljena u JAMA je pokazala kako je rizik od gastrointestinalnih problema pri uzimanju ovih lijekova veći za 4.6 puta Postoji zabrinutost da bi tirzepatid povremeno mogao dovesti do niske mišićne mase što rezultira slabošću mišića.
Međutim, dok kod osoba koje imaju dijabetes 2 postoji jasna korist od uzimanja ovog lijeka, i ako je ona veća od rizika, onda je ok uzimati lijek, kod osoba koje ove lijekove izimaju isključivo iz estetskih razloga taj omjer rizika i koristi nije jasan.
Reference:
-
Wadden, T.A., Chao, A.M., Machineni, S. et al. Tirzepatide after intensive lifestyle intervention in adults with overweight or obesity: the SURMOUNT-3 phase 3 trial. Nat Med (2023). https://doi.org/10.1038/s41591-023-02597-w
-
Novo Nordisk A/S: Semaglutide 2.4 mg reduces the risk of major adverse cardiovascular events by 20% in adults with overweight or obesity in the SELECT trial
-
Sodhi M
Rezaeianzadeh R Kezouh A Etminan M. Risk of Gastrointestinal Adverse Events Associated With Glucagon-Like Peptide-1 Receptor Agonists for Weight Loss. JAMA. Published online October 05, 2023. doi:10.1001/jama.2023.19574