Roditelji djece koja pohađaju privatne predškolske ustanove na teritoriji Grada Banja Luka pokrenuli su inicijativu koju će sljedeće sedmice i zvanično uputiti nadležnim gradskim vlastima, a u kojoj traže da se zaustavi diskriminacija djece i da sva djeca dobiju jednako pravo, odnosno uslove za pohađanje predškolskih ustanova.
Pravo svakog djeteta, po Zakonu o predškolskom vaspitanju i obrazovanju Republike Srpske i Konvenciji UN o pravima djeteta, čiji smo potpisnici, jeste da bude uključeno u institucionalizovan oblik vaspitno-obrazovnog rada, da se zadovolje njegove razvojne potrebe kao i potrebe porodice i društva bez diskriminacije i izdvajanja djece po bilo kom osnovu.
Djeca, kao i njihovi roditelji, nisu krivi što nema mjesta za svu predškolsku djecu u predškolskim ustanovama u okviru JU “Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje” Banja Luka i što su primorani da svoju djecu upisuju u privatne predškolske ustanove.
U decembru je na Skupštini Grada iznesena informacija da Grad predškolske ustanove u sklopu Centra subvencioniše sa 355 KM mjesečno, dok su u isto vrijeme subvencije za privatne vrtiće 60 KM mjesečno, što je čak šest puta manje. A treba naglasiti da i ove isplate kasne za posljednja tri mjeseca.
Glavni cilj roditelja okupljenih oko ove inicijative jeste da sva djeca imaju jednaka prava i u tom smislu da se subvencije za privatne vrtiće izjednače sa subvencijama za gradske, odnosno državne vrtiće.
Jedan od načina koji navode u svom zahtjevu jeste da se definiše i standardizuje paket osnovnih usluga za sve predškolske ustanove, koji bi između ostalog uključivao 10 časovno radno vrijeme, nadzor stručnog vaspitača, redovna i posebna ishrana – dva obroka i užina, te rad sa djecom po planu, programu i preporukama nadležnih vaspitno-obrazovnih ustanova. Strani jezici, sportske aktivnosti i sl. bi mogli predstavljati dodatne usluge vrtića koje bi roditelji birali i plaćali prema ličnim preferencijama.
Takođe, u zahtjevu se navodi da subvencije ubuduće trebaju isplaćivati direktno na račun predškolskih ustanova i da to bude regulisano na osnovu sporazuma između Grada i privatnih predškolskih ustanova i da isplata bude redovne, kako se ne bi ugrozio rad predškolskih vrtića i samim tim i obrazovanje njihove djece.
Trenutnom odlukom o subvenciji privatnih vrtića, samo roditelji koji imaju prebivalište duže od dvije godine na teritoriji Grada ostvaruju pravo na subvenciju, što nema smisla i predstavlja problem za mnoge sugrađane, tako da se traži I ukidanje dijela odredbe koja se odnosi na vremenski period, te da se kao uslov ostavi samo prebivalište.
Ovom prilikom pozivamo sve roditelje djece koji pohađaju private predškolske ustanove, kao I vlasnike privatnih predškolskih ustanova da se uključe u ovu inicijativu, tako što će u svojim vrtićima potpisati ovaj zahtjev, a ukoliko to ne mogu da urade u svojim vrtićima da nas se lično obrate.
Nadamo se da ćemo u narednom period imati sastanak sa predstavnici Grada Banjaluka i Skupštine Grada, kako bismo ih detaljnije upoznali sa našim zahtjevima i zajedno pronašli način za rješavanje ove trenutne nejednakosti.