Jednom sam od šefa za Osmi mart dobila parfem. Istog dana je smatrao da žene treba da dolaze ranije na posao da bi kolegama kuvale kafu. Dva dana nakon Osmog marta plata je i dalje kasnila. Ali smo za Osmi mart dobile parfem.
Sećam se kada je moja mama mesecima radila duple smene koje joj nisu bile plaćene kao prekovremeni rad, ali je za Osmi mart uvek dobijala vaučer.
Čula sam za firmetine koje daju 20% popusta na ceo asortiman, ali zaposleni nemaju pravo da sede tokom radnog vremena.
Pre manje od mesec dana ubijena je žena koja je, kako su mediji preneli, ranije prijavljivala nasilje, a nasilnik je imao zabranu prilaska. I ovu godinu smo započele brojanjem ubijenih žena, ali je nekim m*škarcima veći problem ako kažemo advokatica.
Ove godine smo i sloganom “Porodilište, a ne klanica” opisale uslove u porodilištima širom Srbije. Na jednom Instagram nalogu bilo je pitanje: Kakvo je vaše prvo iskustvo odlaska na ginekološki pregled? Odgovorila sam: Užasno, ginekološkinja je vikala na mene jer nisam dovoljno opuštena, što joj otežava pregled.
Poslednjih godina mnoge žene su javno iznele svoja iskustva nasilja i pokrenule talas koji se neće zaustaviti. Hrabrost koju nosi svaka žena koja jednom kaže Ne, koja jednom prijavi nasilje, istupi, ode, verovatno ne može da stane u svemir. To je nastavak borbe koja je počela mnogo pre onog zvaničnog Osmog marta.
Svake godine u isto vreme dobijemo cvet, pa se sutradan ponovo borimo za život bez straha.
Svake godine u isto vreme dobijemo vaučer, pa nas sutradan pitaju da li planiramo trudnoću.
Svake godine u isto vreme dobijemo popust, pa sutradan femicid opisuju kao “porodičnu tragediju”.
Žao mi je što se Osmi mart često vezuje za konzumerizam koji su nametnule države kapitalističkog centra čiji se vlasnici bogate na račun podrške ženskom oslobođenju. Pa, eto, dok vam danas pakuju ružu, setite se da se žene osećaju nesigurno u svojim domovima, na poslu, na ulici, na fakultetu. Dok birate vaučer za kupovinu u tom i tom iznosu, setite se da mi muškarcima i dalje pričamo: zamisli da je to tvoja sestra ili majka, kako bi “lakše” razumeli problem nasilja. Hvala svima na popustima u radnjama, nije da nisam bacila oko na serum koji je snižen skoro duplo, ali mogu li te zaposlene da sednu ili politika vaše kompanije podržava žene, ali ako te žene ne planiraju da koriste stolice?
Jutros sam mami čestitala Osmi mart. O važnosti finansijske nezavisnosti žena naučila sam od nje. Ona je od mene da odmor ne znači lenjost jer patrijarhalno društvo jako voli kult požrtvovane žene, pa su je uverili da je samo majka kojoj ništa nije teško, dobra majka.
I ovaj Osmi mart nas podseća na stalno zalaganje i borbu za pravdu i oslobođenje žena. Umesto cveta, popusta i vaučera, podržite nas u borbi koja zahteva sistemsku promenu i odgovornost institucija. Položaj žena u društvu se ne može magično popraviti ovog jednog dana, ali smo tog dana opravdano najglasnije. I neka smo.
Živele žene i hvala vam za svako Ne!