Zamislite London iz ranog 19. vijeka sa spisateljicom koja je toliko uticajna da čak i engleska kraljica hvata svaku njenu istaknutu riječ. Društvo kojim izdaleka upravlja anonimni, svevideći kritičar koji ima moć da mijenja sudbine.
Iako Bridgertonova Lady Whistledown izgleda kao fantazija, ispostavlja se da je naratorka serije zapravo zasnovana istorijskim činjenicama.
Članak, nedavno objavljen u Town & Country pisao je o mogućim ljudima iz prošlosti na osnovu kojih bi mogla biti zasnovana autorka čuvenih “Društvenih hronika Lady Whistledown”.
Ne treba da čudi da su ljudi kroz istoriju gajili nezasitan apetit za tračevima – posebno u vezi sa višim slojevima društva. U doba regentstva, novinski članci davali su običnim ljudima uvid u sav sjaj, glamur i skandal.
Prema istoričarki Catherine Curzon, autorki knjige ”Kćeri Džordža III: Sestre i princeze”, lady Whistledown zapanjujuće liči na “gospođu Crackenthorpe”, spisateljku tračeva iz stvarnog života u Engleskoj u 18. vijeku.
„Gospođa Crackenthorpe bila je anonimni autor iza knjige ”Female Tatler”, koja je objavljivana od 1709. do 1710. To je bio dragulj satire, izvanredan po tome što je namijenjen ženama, a s primarnim ciljem da obrazuje – često kroz oštro zapažanje – iako je Female Tatler kratko trajao, drugi časopisi su procvjetali.”
Ipak postoje određene razlike između “Gospođe Crackenthorpe” i Bridgertonove izmišljene Lady Whistledown. Dok Lady Whistledown ne oklijeva da identifikuje svoje subjekte po imenu, gospođa Crackenthorpe i njeni savremenici su to zaobilazili.
“Bilo je rijetko da se imena objavljuju, ali šifre korištene za prikrivanje identiteta subjekata namjerno su bile očite”, rekla je Curzon za Town & Country. ”To znači da je bila stvar jednostavnog dekodiranja nekih prilično osnovnih naznaka o osobama o kojima se piše, tako da bi princ mogao biti nazvan ‘istaknuti gospodin’, ili glumica imenom njenih najpoznatijih ili najslavnijih likova.”
Dakle, Lady Whistledown možda nije prva “dama koja sve zna”, ali je svakako najnemilosrdnija.