Francuska se u svijetu predstavlja kao država istinskih sloboda, no sudeći po odlukama koje donosi Francuzi su daleko od onog što se predstavljaju.
Ministrica sport Amelie Oudea-Castera još je prošle godine pokrenula inicijativu da se francuskim sportistkinjama zabrani nošenje hidžaba. Na kraju joj se želja ispunila i to je potvrdila u jednoj TV emisiji.
“Nijedna žena u delegaciji naše zemlje neće nositi hidžab ili maramu tokom Olimpijskih igara u Parizu”, saopštila je ona.
Ubrzo je reagovao Amnesty International. U javnom pismu predsjedniku Olimpijskog komiteta Thomasu Bachu zatražena je promjena odluke jer se radi o očitoj diskriminaciji
“Zabrana nošenja hidžaba francuskim sportistkinjama na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama čini smiješnim najave da su Igre u Parizu prve spolno jednake Igre u historiji. Ova odluka otkriva rasističku rodnu diskriminaciju koja je u osnovama francuskog sporta”, navodi Anna Blus iz Amnesty Internationala i dodaje:
“Nijedan političar ne bi trebao diktirati šta žena može ili ne može nositi i nijedna žena ne bi trebala biti prisiljena da bira između sporta koji voli i svoje vjere, kulturnog identiteta ili uvjerenja.”
“Nije kasno da francuske vlasti, sportski savezi i Olimpijski komitet učini pravu stvar i promijeni ovu odluku”, zaključila je Blus.
Međunarodni olimpijski komitet (MOK) ne želi da se miješa. Izdali su šturo saopštenje.
“Pravo Francuske je da uvede zabranu svojim sportistkinjama. Sloboda vjere tumači se na različite načine u različitim državama”, saopšteno je iz MOK-a.
Dosta je razočarenja među ženama koje su mogle biti reprezentativke i predstavljati Francusku. Košarkašica Diaba Konate je istakla.
“Usprkos želji i vještinama koje imam nije mi dozvoljeno da igram za Francusku. Ovo je diskriminacija. Frustrirajuće je što sam izbačena iz nacionalnog tima samo zbog vjerskih uvjerenja”, istakla je Konate.
Francuska još od 2004. godine zabranjuje hidžab. Donesen je zakon koji ljudima zabranjuje nošenje ‘upadljivih vjerskih simbola’ u javnim školama i državnim institcijama.
Iako doneseni zakon nije proširen na sport, Savezi polako uvode iste zabrane regulišući svoje propise, pa je dosta sportistkinja odlučilo da ne predstavlja Francusku.
Poražavajuća činjenica je da 77 procenata francuske javnosti podržava zabranu nošenja hidžaba u svakodnevnom životu. Definitivno zanimljiva neka demokratija.