Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Podnose tužbe zbog slučaja “Gdje je Sara”
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > IZDVOJENO > Podnose tužbe zbog slučaja “Gdje je Sara”
IZDVOJENOAKTUELNOSTI

Podnose tužbe zbog slučaja “Gdje je Sara”

Lola Magazin
Objavljeno 26/07/2024 8:48
Lola Magazin
Podijeli
Podijeli

Iako se za koji dan navršavaju četiri mjeseca otkako je emitovan dokumentarni film “Gdje je Sara”, u kojem je tematizovan nestanak dvije tek rođene bebe, sve što smo do sada vidjeli i čuli jeste da se u ovom slučaju loptica odgovornosti prebacuje iz ruke u ruku, a odgovora na ključna pitanja i dalje nema.

Dok iz nadležnog tužilaštva ne otkrivaju šta su do sada uradili, Dragan Tolimir, advokat Sarinih roditelja, najavljuje tužbe.

Podsjećamo, početkom aprila Centar za istraživačko novinarstvo (CIN)  objavio je potresan dokumentarac o smrti kćerkice Banjalučana Aleksandre Blagojević i Miloša Kuprešanina, a u kome su govorili kroz šta su sve prošli od trenutka saznanja da je Aleksandra trudna, njenog porođaja, saznanja da je beba preminula, te dugogodišnje borbe da saznaju sve okolnosti koje su uslijedile nakon toga, uključujući i lokaciju gdje je sahranjeno njihovo dijete.

Preporučeno

UKC Republike Srpske se oglasio po pitanju filma “Gdje je Sara?”
Sarina majka osniva udruženje za svu nestalu djecu, u planu i zakon
Advokat Sarinih roditelja: Tražili smo jednu, a dobili četiri nestale bebe

U samom filmu je, kroz radnju, otvoreno još jedno pitanje, a odnosi se na nestanak muškog novorođenčeta majke Nataše Stijak.

Par dana nakon objavljivanja dokumentarca oglasili su se iz Okružnog javnog tužilaštva, odakle su rekli da su formirali predmet.

“Povodom informacija objavljenih 1. aprila 2024. godine, u dokumentarnom filmu – ‘Gdje je Sara?’ na portalu Centra za istraživačko novinarstvo, ovo tužilaštvo je formiralo predmet po službenoj dužnosti u vezi sa radnjama obavljenim nakon smrti novorođenčeta Aleksandre Blagojević i Miloša Kuprešanina i novorođenčeta Nataše Stijak, radi provjere iznesenih navoda, prikupljanja svih potrebnih informacija i obavještenja i utvrđivanja svih okolnosti”, stoji u odgovoru koji smo 3. aprila dobili iz banjalučkog Okružnog javnog tužilaštva.

Skoro četiri mjeseca kasnije ovo tužilaštvo nam je, na konkretna pitanja, uključujući i ono koje je glasilo “Šta je do sada urađeno u predmetu formiranom nakon emitovanog dokumentarnog filma pod nazivom ‘Gdje je Sara?'”, dalo štur odgovor.

“U tom predmetu se preduzimaju intenzivne provjere na utvrđivanju činjenica, a povodom smrti ženskog novorođenčeta majke Aleksandre Blagojević, ranije Đilas i muškog novorođenčeta majke Nataše Stijak. Predmet se nalazi u radu i u fazi je provjera”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.

Advokat Tolimir ističe da su roditelji nestalih beba izgubili strpljenje, te da u ponedjeljak treba da obavi razgovore sa nekima od njih, kako bi odlučili šta dalje.

“Oni hoće i da podnose tužbe. Ako se dogovorimo o tome, ja ću nakon toga podnijeti tužbu i pokrenuti postupke protiv tužilaštva, te vjerovatno tražiti i uvid u spis da vidim šta su radili”, rekao je za “Nezavisne novine” Tolimir, a na pitanje protiv koga bi te tužbe išle, rekao je – protiv Republike Srpske i svih koji su u tome učestvovali na bilo koji način.

Tolimir dodaje da se lako podnose optužnice bez bilo kakvih dokaza, a u ovom slučaju odjednom postoji doza opreza.

“Očigledno su postavljene neke barijere da se neko tu zaštiti. Očigledno da na nekog ne smiju udariti. Šta bi bilo drugo? Nema tijela. Neko je napravio propust. Zna se ko je mogao, ko je učestvovao u lancu”, ističe Tolimir u izjavi za “Nezavisne novine”.

Podsjetimo, radnja filma pokazuje da su Sarini roditelji odvedeni na groblje u Banjaluci, na mjesto gdje su sahranjena dva novorođenčeta, a DNK analizom utvrđeno je da posmrtni ostaci ne pripadaju Sari. Pritom je utvrđeno da to nisu ni posmrtni ostaci drugog novorođenčeta, odnosno sinčića Nataše Stijak.

Roditelji ove novorođenčadi traže istinu, dok nadležne institucije za sada javnosti nisu predočile nikakve konkretne podatke.

Iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske rekli su ranije da se u toj zdravstvenoj ustanovi liječe pacijenti, te da u njihovoj nadležnosti nisu organizovanja ukopa, sahranjivanje i ekshumacije.

Potom se oglasilo i “Gradsko groblje” Banjaluka, koje tvrdi da je Sara sahranjena na lokaciji Pobrđe, ali u svom saopštenju nisu naveli da li je poznata tačna lokacija gdje je beba sahranjena.

TAGOVANO:"Gdje je Sara"nestanak beba
IZVORI:Nezavisne
Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
AutorLola Magazin
Follow:
Sve smo mi Lole. Bar jednom u životu.
Prethodni članak Studija kaže da težina bebe pri rođenju može ukazivati na rizik majke od demencije kasnije u životu
Sledeći članak Žena na ivici nervnog sloma: Osećaji
Moji đaci pisali su o MAMAMA: ”Jedan od razloga zašto je najviše volim jeste taj, što kad smo brat i ja bili mali, nije htela da idemo u vrtić, nego je ona bila sa nama”

Pred kraj školske godine su moji petaci pisali o ličnosti koju najviše…

7 min za čitanje
Što učiniti ako vam dijete zlostavljaju druga djeca?

Odlazak na autobusnu stanicu ili igra na školskom odmoru za djecu se…

9 min za čitanje
Razbijanje mitova o inteligenciji: Zašto pametni ljudi nisu onakvi kakvima ih zamišljate?

Znanstvena istraživanja i desetljeća psiholoških studija nude znatno kompleksniji i često iznenađujući…

6 min za čitanje
Matildin efekat: Žene koje su menjale svet, a istorija ih je zaboravila

Zamislite da ste osmislile društvenu igru koja kritikuje društveni poredak. Godinama ste…

7 min za čitanje

Slični postovi

AKTUELNOSTIIZDVOJENO

Sedam mjeseci bez odgovora na pitanje “Gdje je Sara?”

Autor Lola Magazin
4 min za čitanje
IZDVOJENOAKTUELNOSTI

Slučaj “Gdje je Sara”: Do kraja februara tužbe protiv Republike Srpske

Autor Lola Magazin
4 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?