Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Profesor sa Oksforda o litijumu: Od naroda Srbije se traži da se žrtvuju za dobrobit Evrope
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > AKTUELNOSTI > Profesor sa Oksforda o litijumu: Od naroda Srbije se traži da se žrtvuju za dobrobit Evrope
AKTUELNOSTI

Profesor sa Oksforda o litijumu: Od naroda Srbije se traži da se žrtvuju za dobrobit Evrope

U četvrtoj epizodi Radar podkasta sa Stevanom Filipovićem, autor je otišao u Oksford gde je posetio profesora antropologije Marka Gudejla. Povod za razgovor predstavlja ponovno aktiviranje planova Rio Tinta za otvaranje rudnika litijuma u Srbiji, pošto je prof. Gudejl proveo četiri godine istražujući kako se Bolivija – država sa najvećim rezervama litijuma na svetu – suočava sa pitanjima koja su sada pokrenuta i u Srbiji. Pre svega, da li treba pristupiti rudarenju litijuma i kakve su moguće posledice tog izbora.

Lola Magazin
Objavljeno 27/07/2024 8:03
Lola Magazin
Podijeli
Podijeli

Iako Bolivija i dalje nije započela industrijsku proizvodnju litijum karbonata (planiranog finalnog proizvoda Rio Tintovog rudnika), još 2017. godine je osnovala državno litijumsko preduzeće, koje ostvaruje saradnju sa stranim kompanijama.

„To je veoma različit pristup od uobičajenog izdavanja dozvole stranim kompanijama da vrše eksploataciju za određenu naknadu, koje onda iznose profit u inostranstvo. To što sada rade sa litijumom, prethodno su uradili sa prirodnim gasom, kada su 2006. godine nacionalizovali naftnu i gasnu industriju – što je bio prvi potez Eva Moralesa nakon što je izabran za predsednika. U narednih desetak godina, Bolivija je tako zaradila milijarde dolara i uspela je da dobar deo tih prihoda preraspodeli kroz socijalna davanja. Osnovali su nove fondove za trudnice, za studente… U Srbiji imate veoma drugačiji slučaj. Najveći deo profita ići će anglo-australijskoj kompaniji Rio Tinto, a ne narodu Srbije“, ukazao je Gudejl.

I dodao da, budući da se sedišta Rio Tinta nalaze u Londonu i Melburnu, to znači da novac neće čak završiti ni u EU. Ali postoje drugačiji ekonomski, kao i geopolitički razlozi zbog kojih je Evropa stala iza projekta – najveći evropski proizvođači automobila su najavili da će se prebaciti na proizvodnju električnih vozila, međutim, trenutno baterije za njih moraju da uvoze, pre svega iz Kine koja dominira tržištem. Zato, konstatuje Gudejl, i EU i evropske kompanije očajnički traže način da proizvede baterije na tlu Evrope. A to znači i da žele da se razreši politički konflikt koji je nastao u predelu Jadra, kako bi mogli da tamo počnu da proizvode litijum.

Preporučeno

Najbolji mladi naučnik na svijetu, Đorđe Ogrizović: Voleo bih da ostanem u Srbiji
Živjeli američki san, ali se vratili na djedovinu
Pronađen nestali dječak u Zemun polju

„Ono što slučaj Jadra čini neobičnim, čak i u globalnom kontekstu, jeste činjenica da je planiran u naseljenoj, poljoprivrednoj oblasti. Što nije ni nalik rudnicima litijuma u Zapadnoj Australiji, koji i dalje proizvode najveću količinu litijuma na svetu, a koji se nalaze u pustinjskoj oblasti. Poenta je da će to biti veoma jedinstven projekat, sproveden od strane kompanije koja nema rudnik litijuma nigde u svetu. Što znači da je mnogo toga eksperimentalno i postoje mnoga neodgovorena pitanja. Ali ono na koje mislim da već možemo da odgvorimo jeste da li će projekat naneti nepopravljivu štetu životnoj sredini? Mislim da je odgovor: aposlutno da“, kaže profesor Gudejl.

Gudejl je zaključio da se na neki način od građana u dolini Jadra, ako ne i cele Srbije, u ovom slučaju traži da se žrtvuju zarad dobrobiti Evrope, a glavno pitanje je da li je ta žrtva uopšte vredna.

TAGOVANO:iskopavanje litijumaalitijummark gudejlSrbija
IZVORI:danas.rs
Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
AutorLola Magazin
Follow:
Sve smo mi Lole. Bar jednom u životu.
Prethodni članak Fenomenalnom ceremonijom na rijeci Seni otvorene 33. ljetne Olimpijske igre u Parizu
Sledeći članak Celine Dion zatvorila ceremoniju otvaranja Olimpijskih igara trijumfalnim povratkom na scenu
Preminula novinarka Ivana Šimundža: Svijet bez nje od danas je mračnije mjesto

Ivana Šimundža, dugogodišnja novinarka i direktorica portala Mondo BiH, preminula je u…

1 min za čitanje
Veliki pomak u liječenju melanoma: Personalizovana mRNA terapija mogla bi spriječiti povratak bolesti

Pacijenti koji su primali kombinaciju nove terapije i Keytrude dulje živjeli bez…

7 min za čitanje
Bizarni protest: Muškarci u Miamiju sklekovima podržavaju Andrewa Tatea

"Je li to humoristična serija? Je li to konvencija manosfere u Miamiju?…

3 min za čitanje
Horoskop od 24. do 30. avgusta: Pomračenje Meseca donosi razotkrivanja, završetke i velike odluke

Nedelja od 24. do 30. avgusta 2026. nosi snažnu i emotivno intenzivnu…

10 min za čitanje

Slični postovi

ŽIVOTIZDVOJENOPORODICA

Da li propisi u Srbiji posmatraju mrtvorođenčad kao ‘medicinski otpad’

Autor Lola Magazin
12 min za čitanje
Uncategorized

Šta nam djeca uče? Pankeri su prljavi, ružni, napadni…

Autor Redakcija
2 min za čitanje
Uncategorized

Devojčica od 11 godina je najveća nada panka u Srbiji

Autor Redakcija
9 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?