Gabor Mate, kanadski psiholog mađarskog porekla koji se posebno zainteresovao za dečiji razvoj, govorio je na temu razvoja dečijeg mozga i načina na koji savremena škola utiče na decu. Šta deca dobijaju u školi, a šta je to što im je zaista potrebno?
Od toga koji su ključni faktori za zdrav i pravilan razvoj mozga do načina na koji deca najbolje i najefikasnije uče, odnosno kako su deca učila kroz istoriju a kako uče danas, povezujući evolutivni razvoj čoveka sa današnjim razvojem dece, Gabor Mate zaključuje da je u školi sve pogrešno, a evo i na šta misli:
„U školama je sve pogrešno. Oni su u pogrešnom poslu. Misle da im je posao da uče decu veštinama i činjenicama, i to je ono što pokušavaju da rade.
Ali, ako ponovo pogledaš, kroz evoluciju, kako deca uče. Nisu učila sedeći u učionicama. Učila su kroz boravak u prirodi sa odraslima, kroz iskustvo i kroz igru.
Igra je ključna za zdrav razvoj mozga. Kako se ljudski mozak razvija?
Prosečan lekar nikad ne dobije ni jednu lekciju o tome kako se mozak razvija, niti prosečan učitelj. Ljudski mozak se razvija kroz proces koji počinje pre rođenja i nastavlja se u odraslo doba.
”Najvažnije su interakcije gena s okolinom i iskustvima koja oblikuju mozak. Ne geni, već uticaj iskustava na gene od materice do odraslog doba.”
Škole bi trebalo da se zapitaju koje uslove deca trebaju za zdrav razvoj mozga i kako im ih mogu obezbediti. To pitanje im se ni ne postavlja.
Deca koja se igraju, koja su prirodno radoznala, naučiće sve što žele. Hoće, to je njihova priroda. Dakle, posao škole bi trebalo da bude negovanje zdravog razvoja mozga kroz negovanje odnosa, puno igre, puno interakcije, puno sponatnosti, puno kreativnosti. I ta deca će dobro znati činjenice jer će želeti.“
View this post on Instagram