Još prije dvije godine svjetsko tržište brze mode vrijedilo je nevjerovatnih 106 milijardi dolara, a prognoze koje se sada mogu čuti u analizama tržišta je da će ovaj sektor toliko rasti da će do 2027. godine dostići čak 185 milijardi dolara. Šta je ključ brzog rasta ove industrije? U najkraćem ona nudi trendi odjeću po pristupačnim cijenama.
Među vodećim brendovima u brzoj modi, koji se prodaju i u našoj zemlji su švedski H&M i španska Zara. U posljednje vrijeme oni se izmjenjuju na poziciji tržišnog lidera. U 2022. godini, navodi Statista, Zara je izbila na čelo sa procijenjenom vrijednošću od približno 15 milijardi dolara, premašivši konkurenta. Zara posluje u okviru kompanije Inditex, koja pod sobom ima i druge popularne brendove kao što su Bershka i Pull&Bear, čime dodatno osigurava prisustvo na globalnom tržištu. Međutim, ovaj dvojac više nije usamljen na tržištu. Iz Kine dolazi Shein, koji na polju brze mode bilježi vrtoglav rast, čemu svjedoče podaci da je od proljeća 2020. do 2022. godine, Shein više nego udvostručio svoj udio na američkom tržištu brze mode. Ovaj rast naročito nije bio pogodan za H&M čiji tržišni udio je u tom periodu smanjen za oko 10 procenata.
Shein svoj prodor na glomazno američko tržište može zahvaliti i strategiji da prati trendove među mladom populacijom koja je sve zahtjevnija, i koja želi promjene i novitete, kao i oslanjanje na online prodaju.
U isto vrijeme Zara i H&M, koji se još uvek mnogo oslanjaju na fizičke prodavnice, bili su u padu u SAD-u. Zara, međutim, prednjači u logistici i brzini isporuke, što smanjuje stopu povrata robe, čineći je konkurentnom i u online i u maloprodajnom sektoru. Ono što brzim fast fashion brendovima ne ide u prilog je to da se pojavljuju generacije kojima prioritet nije samo pristupačna cijena, adut brze mode, već i održivost.