Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Amerikanka zbog ljubavi došla u BiH: Šokirana sam koliko ima zemljotresa
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > IZDVOJENO > Amerikanka zbog ljubavi došla u BiH: Šokirana sam koliko ima zemljotresa
IZDVOJENOZABAVNIK

Amerikanka zbog ljubavi došla u BiH: Šokirana sam koliko ima zemljotresa

Lola Magazin
Objavljeno 25/01/2026 10:44
Lola Magazin
Podijeli
Podijeli

Elizabeth Mineman iz Amerike preselila se u Bosnu i Hercegovinu zbog ljubavi, a svoje prve utiske iz zemlje podelila je sa javnošću. Otkrila je šta ju je najviše iznenadilo i u čemu se život u BiH razlikuje od života u Americi – od standarda higijene do društvenih pravila i saobraćaja.

„U Americi bih rekla da je ‘čisto’ uglavnom uredno, ali ovdje standardi su mnogo viši. Više liči na dubinsko čišćenje. Pod mora biti opran, zidovi obrisani, zavjese uvijek čiste! Mislim da to u Americi radimo možda jednom godišnje, ako“, ispričala je Elizabeth, a prenosi CityMagazine.

Dodala je i da sve mora intenzivno mirisati – od automobila, gdje ponekad stoji i više osvježivača vazduha, do odjeće, koja se obavezno pere sa puno omekšivača i parfema.

Preporučeno

Ines Erceg: Pozdrav iz Novog Grada!
Amina Horozić: Žena koja je radila na dizajnu Chryslerovih automobila
Ko je bolesniji – Hilari ili Tramp?

Elizabeth je priznala da u BiH osjeća pritisak da „stalno mora izgledati sređeno“.

„Osjećam da kada izlazim iz kuće moram imati sređenu kosu, malo šminke i lijepu odjeću. U Americi doslovno izađem s punđom i trenerkom“, objasnila je.

@ellieandsenci There are no aggressive drivers like Balkan drivers 😅 And clearly people here are not scared of chemicals or fragrances in cleaning products like they are in America 🙃 If you know what I’m talking about in this video – what are your thoughts?? Agree or disagree with these points? And if you’re new here, hi! We’re Ellie 🇺🇸 and Senći 🇧🇦 an international couple sharing our daily life here in Bosnia and Herzegovina 😌 Follow along to see our journey together 🫶 #balkan #bosnian #bosniaandherzegovina #americanabroad #cultureshock ♬ original sound – Ellie & Senći 🇺🇸🇧🇦

Jedna od stvari koja joj smeta je način na koji ljudi ovdje posmatraju druge.

„Gledanje u druge je ovdje prihvatljivije nego u mojoj kulturi. Ljude ovdje zanima sve i samo će u vas buljiti, bez ikakvog srama“, rekla je.

Elizabeth Mineman je govorila i o saobraćaju i priznala da je plaši koliko često vozači u BiH pretiču druge automobile. Iako to nije striktno kulturološka razlika, iznenadilo ju je.

Izvor: N1
TAGOVANO:AmerikaBosnakulturološki šokrazlike
Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
AutorLola Magazin
Follow:
Sve smo mi Lole. Bar jednom u životu.
Prethodni članak Koliko je dokazana povezanost šećera i hiperaktivnosti
Sledeći članak Gen Z ima bizarni trend s dudama. Stomatolozi upozoravaju na ozbiljne posljedice
Pedagog: Kako nastaju ”znaš ti ko sam ja” odrasli

Prošle godine sam napisala jedan tekst o tome kako pedagoko-vaspitne metode doprinose…

4 min za čitanje
Ima nešto magično u pogledu na more: Blue Mind teorija objašnjava zašto nas plava boja odmah smiruje

Dovoljno je nekoliko sekundi gledanja u horizont, tamo gde se nebo i…

4 min za čitanje
Preminula Slavenka Drakulić, jedna od najistaknutijih hrvatskih književnica, novinarki i publicistkinja

U 77. godini života preminula je Slavenka Drakulić, jedna od najprevođenijih i…

2 min za čitanje
Femicid kod Gračanice: Ubio suprugu iz lovačke puške, pa sebe

U mjestu Miričina nadomak Gračanice večeras, 21. juna, muž je ubio suprugu…

2 min za čitanje

Slični postovi

Uncategorized

Jugoslovenska lekcija raspada – Šta bi Britanci mogli da nauče od (bivših) Jugoslovena?

Autor Brankica Rakovic
8 min za čitanje
Uncategorized

“Nemam nikakvih predrasuda. Mrzim svakoga podjednako.”

Autor Brankica Rakovic
7 min za čitanje
Uncategorized

Blizanci: Isti, a tako različiti

Autor Brankica Rakovic
4 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?