Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Koliko je dokazana povezanost šećera i hiperaktivnosti
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > PORODICA > Koliko je dokazana povezanost šećera i hiperaktivnosti
PORODICAIZDVOJENO

Koliko je dokazana povezanost šećera i hiperaktivnosti

Lola Magazin
Objavljeno 25/01/2026 10:46
Lola Magazin
Podijeli
Podijeli

Upozorenje koje se prenosi već generacijama: dajte detetu previše slatkiša i ono će skakati i po zidovima.

Ne postoji čvrst naučni dokaz o tome da šećer podstiče hiperaktivnost, ali bi nam, saveruju stručnjaci, svima dobro došlo da smanjimo unos slatkiša.

Upozorenje koje se prenosi već generacijama: dajte detetu previše slatkiša i ono će skakati i po zidovima. Ali da li postoji naučni dokaz da nas šećer tera da preteramo? Još ne, kaže Amanda Ejveri, vanredna profesorka ishrane i dijetetike na Univerzitetu u Notingemu.

Preporučeno

Lično iskustvo nasilja u braku: Moja djeca i ja znamo istinu
Melanija Tramp, ko je, odakle je došla i kakva prva dama želi da bude
Zaštita deteta od otmičara i pedofila: 10 stvari koje deca moraju znati

Profesorka Ejveri kaže da postoje teorije koje povezuju šećer sa promenama u ponašanju. Jedna proizlazi iz toga kako šećer aktivira sistem nagrađivanja tela, pokrećući nalet dopamina – neurotransmitera „dobrog osećaja“.

„Povećanje nivoa dopamina može biti povezano sa promenama u ponašanju, koje mogu uključivati periode hiperaktivnosti“, kaže Ejverijeva.

Druga teorija se fokusira na to kako konzumiranje velike količine šećera može izazvati skok, a zatim i brzi pad nivoa glukoze u krvi, što je poznato kao reaktivna hipoglikemija. Ovo može izazvati promene u ponašanju, od kojih se neke mogu protumačiti kao hiperaktivnost.

Međutim, malo je dokaza koji bi potkrepili ove teorije. Ne samo zato što je hiperaktivnost – van svog kliničkog konteksta kao simptom poremećaja pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) – subjektivna: „Ono što jedan roditelj može nazvati hiperaktivnim, drugi može jednostavno videti kao energično.“

Istraživanja su do sada pronašla samo ograničene veze između unosa šećera i hiperaktivnog ponašanja, uglavnom među decom kojoj je već dijagnostikovan ADHD.

Najjače veze se javljaju kod zaslađenih napitaka koji sadrže sedam ili osam kašičica šećera u jednoj porciji, a koji takođe sadrže aditive i kofein, što otežava izolovanje šećera kao krivca.

Neke studije na životinjama – ali ne i na ljudima – pokazale su da su oni koji su se hranili ishranom bogatom šećerom rano u životu imali veću verovatnoću da kasnije pokažu hiperaktivnost.

Dakle, da li nas šećer čini hiperaktivnima? Za sada to nije dokazano. Ipak, kaže profesorka Ejveri, većina nas jede više šećera nego što je zdravo i, kako savetuje, trebalo bi da pokušamo da smanjimo njegov unos.

 

Izvor: detinjarije.com

TAGOVANO:ADHDdjecahiperaktivnostšećer
Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
AutorLola Magazin
Follow:
Sve smo mi Lole. Bar jednom u životu.
Prethodni članak Deset vrsta orgazma koje žena može da doživi
Sledeći članak Amerikanka zbog ljubavi došla u BiH: Šokirana sam koliko ima zemljotresa
Porodice četvoro tinejdžera tužile Meta, TikTok, Snapchat i YouTube zbog smrti djece

Porodice četvoro tinejdžera iz SAD-a podnijele su tužbu u Delawareu protiv Mete,…

2 min za čitanje
Proglašen najbolji parfem svih vremena

Ljubiteljke parfema širom svijeta svake godine tragaju za novim mirisima, ali samo…

3 min za čitanje
Veliki horoskop za avgust za svaki znak

Avgust donosi energiju promena, novih odluka i preispitivanja prioriteta. Prema astrološkim tumačenjima,…

6 min za čitanje
“Volim svoju bebu, ali mi fali moj stari život”: Zašto svaka majka mora da pročita ovu ispovest

Volite svoju bebu više od svega, ali vam ponekad nedostaje život koji…

5 min za čitanje

Slični postovi

Roditelju koji ne plaća alimentaciju biće oduzet pasoš

Autor Redakcija
1 min za čitanje
PORODICAIZDVOJENO

Danijel Goleman, psiholog sa Harvarda: Tri najčešća POGREŠNA obrasca u vaspitanju

Autor Lola Magazin
4 min za čitanje

Ne treba trovati dušu deteta mržnjom jer posledice su dalekosežne

Autor Redakcija
6 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?