Za mnoge ljude roštilj je prilika da uživaju u ukusnoj hrani u društvu porodice ili prijatelja. No, za Stana Haystera to ima sasvim drugačiju ulogu-kada dođe do priordnih katastrofa on izađe na teren i obrocima sa roštilja hrani ljude. On i njegov tim iz neprofitne organizacije “BBQ Relief” su od 2011. godine pripremili skoro 1.7 miliona obroka za preživjele!
Sve je počelo u maju 2011. godine kada je snažni tornado pokosio Joplin u Missouriju, grad koji je dva i po sata udaljen od Stanovog doma. Supruga ga je nagovorila da pomogne preživjelima, on je pozvao svoje drugare, ponio prenosivi roštilj i svi zajedno su otišli u Joplin.
“Mislili smo da ćemo se zadržati tri do četiri dana i da ćemo poslužiti oko 5.000 obroka. No, ja i oko 300-400 volontera smo radili 11 dana i podijelili više od 120.000 obroka”, otkriva Stan.
To iskustvo mu je promijenilo život. Nikada ranije nije učinio nešto slično tome i dok su se spremali da pođu kući, on i njegovi prijatelji Will Cleaver i Jeff Stith su smislili plan da osnuju neprofitnu organizaciju. Otada su priskočili u pomoć preživjelima nakon 40 prirodnih katastrofa u Americi, među kojima su bili i uragani Harvey i Irma. Njihovom radu se pridružilo više od 6.200 volontera, a “BBQ Relief” često udružuje snage sa drugim organizacijama kako bi podijelili obroke. Stan vjeruje da obroci koje pripremaju hrane preživjele na više načina.
“Roštilj je utješna hrana. Ako ste ostali bez svog doma ili, ne daj Bože, voljene osobe, i onda dobijete topao obrok koji vas podsjeti na roštilje koje ste imali u svom dvorištu, zaboravite na sve loše stvari u životu. Meni je to veoma važno”, priča Stan i dodaje: “Ne samo da im dajemo nešto hranjivo, već im pružamo i malo normalnosti.”

Stan i njegov tim pokušavaju da u područje pogođeno tornadima, poplavama, uraganima ili požarima dođu u roku od 24 do 48 sati. Kada se dogovore o vremenu polaska Stan šalje mail parterima organizacije i od njih traži pomoć sa donacijama i ostalim stvarima koje bi mogle biti potrebne. Sljedeći korak je poziv volonterima preko društvenih mreža, a nakon toga rješavaju logističke stvari-pronalaze lokaciju, opremu, proteine, odlučuju koliko hrane nose. Sve stvari se organizuju u toku jednog dana i zatim se kreće na put. Volonteri stižu sa svih strana, nekada rade i po 18 sati dnevno, a u mjestu pogođenom prirodnom katastrofom ostaju sve dok se ne otvore prodavnice i restorani.
Nedavno je Amerika bila pogođena uraganima Harvey i Irma i za to vrijeme su Stan i njegov tim bili na terenu punih 20 dana. Podijelili su skoro pola miliona obroka. Za vrijeme “Irme” sarađivali su sa FedEx-om, vojskom spasa i ostalim neprofitnim organizacijama kako bi avionom na Floridu poslali hiljade i hiljade obroka. Stan cijelu tu akciju naziva “BBQ Air”.
“Najljepša stvar u svemu ovome za mene je to kako se ljudi drže zajedno. Mnogi naši volonteri su se posvetili mnogobrojnim stvarima, a neki od njih su preputovali stotine i hiljade milja. Divno je doživjeti iskustvo u kojem ste okruženi sa toliko ljubavi i ljudima koji žele da pomognu drugima”, otvoreno priča Stan.
Kada vidi volontere kako rade i znajući koliko ti obroci koje pripreme i podijele utiču na preživjele Stan ne može zaustaviti ni osmijeh na svom licu, niti suze u očima zato što zna da su učinili nešto što je mnogo pomoglo osobama koje su ostale bez krova nad glavom.
Izvor: CNN