Poštovani istoričari i političari širom svijeta,
Ovim putem mi, narod Bosne i Hercegovine, želimo da vam uputimo molbu za zaštitu naših autorskih prava za koja smatramo da se godinama krše. Molba se odnosi na upotrebu riječi „rat“ koju, prema našem mišljenju, nedozvoljeno upotrebljava ostatak svijeta.
Naime, na još jednom neuspjelo održanom sastanku, naši istoričari i političari nisu uspjeli da riješe nijedno od važnih pitanja nacionalne istorije, koja se protežu još od stvaranja drage nam države, jer, kao što znate, svaki od tri konstitutivna naroda ima svoju istoriju i istoričare. Međutim, na našu inicijativu, uspješno su se složili oko određene problematike koja nas sve zajedno muči, evo više od dvije decenije, a to je masovna zloupotreba riječi „rat“.
Želimo da razjasnimo jednu stvar: rata prije Bosne i Hercegovine nije bilo. Možda oružani sukobi, možda neke vojne intervencije i misije, ali rat nikako. Rat je isključivo naša tvorevina i svojina. Mi smo ga izmislili i Bosna i Hercegovina na rat polaže sva autorska prava. Iako su druge države prekršile ta ista prava i drznule se da tvrde kako negdje tamo, sa druge strane planete, ratuju, mi to smatramo krađom i samo blijedom kopijom našeg rata u Bosni. Nalazimo se uvrijeđenim, te postavljamo logično pitanje: kako rat, a bez Srbina, Bošnjaka i Hrvata? Po definiciji, koju smo mi izmislili, rat mora da uključuje pripadnike ove tri nacionalnosti. U suprotnom, to nije rat.
Mi smatramo da smo jedina zemlja u kojoj se ratovalo i da se rat nije desio nikome sem nas. On je sastavni dio većine naših svakodnevnih razgovora, on je uzrok skoro svakog narušavanja međuljudskih odnosa, o njemu se priča i piše, o njemu se misli i kada se ćuti, on se potencira kao uzrok svega što se zbiva u državi. Kada presuše sva obrazloženja, mi imamo svoj rat. U želji da naš stav bude opšteprihvaćen kao jedini istinit, tražimo sljedeće:
- Da se ona dva sukoba koja ste nazvali Prvim i Drugim svjetskim ratovima od sada nazivaju Prvim i Drugim velikim međunarodnim sukobima.
- Ista stvar je i sa Balkanskim sukobima i Krstaškim vojnim intervencijama, kao i sa ostalim samoprozvanim ratovima.
- Napomena: Turska osvajanja, kao što je i evidentno, nisu sporan termin.
Možete i da izmislite neke nove riječi, ali vas najiskrenije molimo da riječ rat ne upotrebljavate bez naše dozvole. Samo nama se desio rat i nikome više. Samo mi smo patili i niko više. Druge države su, nakon svojih sukoba, nadoknadile materijalnu štetu, izgradile nove metropole, riješile svoja nacionalna pitanja i nastavile da žive kao da se ništa pretjerano bitno nije desilo, ostavljajući tu i tamo pokoji spomenik da se oni koji su ih doživjeli sami podsjete, a oni koji nisu da, eventualno, proguglaju. Da se njima desio rat, kao nama, one bi nastojale da se on nikad ne zaboravi i konstantno podgrijavale netrepeljivost decenijama koje su uslijedile, jer se tako postupa s ratom. Srbi ne idu u Sarajevo, Bošnjaci ne idu u Banjaluku, na more se ne ide u Hrvatsku, nego u Crnu goru, jer mi želimo da očuvamo svoj rat.
Nadamo se da ćete uvažiti ovaj naš, s pravom, upućen zahtjev. Na televiziji svakodnevno lokalni politički analitičari direktno ili indirektno aludiraju na mogućnost ponovnog rata u našoj zemlji. Ima li veće sreće za nas njene stanovnike? Zamislite tu euforiju i uzbuđenje što ćemo, opet, kao pripadnici jedne od tri strane ponosno moći da se takmičimo u patnji, govoreći jedni drugima i širem svijetu „Ne znaš ti kako je nama. Mi smo preživjeli rat.“
S poštovanjem,
Stanovnici jedine ratom pogođene države, Bosne i Hercegovine